با اخبار استانی صمت همراه شوید

حمایت قضایی از واحدهای صنعتی فارس

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس از فعالیت‌های انجام‌شده در دادگستری استان در زمینه ممانعت از صدور احکام منجر به توقف تولید قدردانی کرد و گفت: با حمایت‌های قضایی انجام‌شده از واحدهای صنعتی که در راستای تحقق جهش تولید انجام می‌شود، شاهد استمرار در فعالیت تولید واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی هستیم.

به‌گزارش صمت از استان فارس، احد فتوحی در جلسه بررسی مشکلات صنعتگران در شهرک‌های صنعتی فارس با بیان اینکه براساس آیین‌نامه اجرایی ماده(۶۱) الحاقی قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و نیز ابلاغیه‌های صادرشده از سوی مقامات قوه قضاییه، دادگستری استان فارس عملکرد بسیار خوبی برای جلوگیری از صدور احکام منجر به توقف تولید و تعطیلی واحدهای تولیدی داشته، گفت: با تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی و کارگروه حمایت قضایی در دادگستری کل استان فارس، بستر مناسبی برای حمایت قضایی از واحدهای صنعتی مشکل‌دار فراهم شده و در این زمینه علاوه بر جلوگیری از تعطیلی یا مصادره واحدهای تولیدی، گام‌های موثری نیز در زمینه احیای واحدهای راکد و بازگشت آنها به چرخه تولید انجام‌شده است. وی همچنین با اشاره به حضور مستمر رئیس کل دادگستری فارس وسایر مسئولان دادگستری استان و نیزروسای دادگستری و دادستان‌های شهرستان‌های استان در واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی با هدف بررسی و رفع مشکلات قضایی این واحدها گفت: بدون شک این حضورها و بررسی میدانی و دیدار چهره به چهره با فعالان صنعتی گام موثری در بررسی و رفع مشکلات دارد و این موضوع بیانگر اهتمام ویژه دستگاه قضایی به‌منظور حمایت از جهش تولید است.


ساخت یک شناور فلزی خدمه‌بر در استان بوشهر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: برای نخستین‌بار در کشور ساخت یک شناور فلزی خدمه‌بر در استان بوشهر انجام خواهد شد. 

به‌گزارش صمت به نقل از روابط‌عمومی بنادر و دریانوردی استان بوشهر، سیاوش ارجمندزاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در بازدید از مجموعه کشتی‌سازی ناخدای جزیره، بیان کرد: باتوجه به سابقه دیرینه ایرانیان در موضوع دریا و دریانوردی و همچنین اهمیت صنعت حمل‌ونقل دریایی و کشتی‌سازی در اقتصاد کشور، لزوم رفع موانع تولید در صنعت دریایی و حمایت از این صنعت از اولویت‌های این اداره کل در استان است؛ از این‌رو به‌زودی و برای نخستین‌بار در کشور شاهد ساخت یک شناور فلزی خدمه‌بر ازسوی مجموعه کشتی‌سازی ناخدای جزیره در استان بوشهر خواهیم بود. 

ارجمندزاده افزود: در این راستا ۳ شناور خدماتی دیگر نیز تحت نظارت مستقیم اداره بازرسی و ثبت شناورها اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر و موسسات رده‌بندی داخلی در این مجموعه کشتی‌سازی ساخته خواهد شد. 

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر عنوان کرد: کیفیت بالای ساخت شناور در داخل در مقایسه با نمونه‌های ساخته شده خارجی و بروز بودن دانش کشتی‌سازی در کشور و همچنین ظرفیت بالای اشتغالزایی که این حوزه به همراه دارد، لزوم توجه بیش از پیش را به خود معطوف می‌کند. ارجمندزاده اضافه کرد: استان بوشهر به‌عنوان یک استان ساحلی از ظرفیت‌های بالایی در حوزه صنعت دریا و دریانوردی و همچنین صنعت کشتی‌سازی برخوردار است از این‌رو توجه به این حوزه می‌توان زمینه‌ساز تحولاتی عظیم در استان و کشور باشد.


صعود شیراز در مسابقه معماری و شهرسازی ایران

دوسالانه ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای معماری در ایران است و در این رویداد آثار معماران و شهرسازان شهرداری شیراز حائز ۳ مقام کشوری شد. 

به‌گزارش صمت، طرح‌های برتر شهرداری شیراز در بخش شهرسازی عبارتند از؛ باغ فرهنگ در بلوار فرهنگ شهر، پرسه‌گاه سبز در بلوار چمران زیر پل شهدای محمودیه و جداره‌های سیال در بلوار چمران و زیرگذر نمازی. در بخش المان نیز اثر خیال وارون حائز رتبه برتر شده و در محدوده شهرداری منطقه ۶ شیراز نصب می‌شود.

همچنین پس از اعلام نظر نهایی داوران، پروژه«جداره‌های سیال»رتبه دوم بخش شهرسازی و پروژه «باغ فرهنگ»رتبه سوم بخش شهرسازی و اثر«خیال وارون»رتبه سوم بخش المان و سازه‌های خاص را کسب کردند. در چهارمین دوره دوسالانه ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران؛ ۵۰۰ گروه با حضور بیش از ۲۳۰۰ نفر معمار شرکت کردند و از شهرداری شیراز نیز صدیقه اسکندرپور، پریسا شرافتی و مهسا سعیدی‌زاده آثار خود را به این رویداد ملی ارسال کرده و حائز رتبه برتر شدند. محورهای اصلی این دوسالانه شامل معماری انسان دوستانه، افزایش حجم دانش معماری در ایران، ارتقای سطح سواد، نقد، نظریه‌پردازی، ارتقای اخلاق و کمک به حرفه و... است. براساس این گزارش، دوسالانه ملی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران از سال ۱۳۹۳ آغاز به کار کرده است و نقشی اثرگذار بر سپهر معماری معاصر ایران دارد. بسیاری از مرزهای جدید معماری کشور، برای نخستین بار در دوسالانه مطرح و مورد پژوهش و توسعه قرار گرفته است.


۸۰ سناریو برای حفاظت از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس

مدیر HSED شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس به تشریح اقدامات انجام‌شده در حوزه پدافند غیرعامل پرداخت و گفت: اجرای برنامه‌های هدفمند، متنوع و فراگیر در حوزه‌های عمومی، سایبری و مدیریت شرایط اضطراری را در دستور کار قرار داده‌ایم. 

به‌گزارش صمت از بندرعباس، مهرداد دهداری ضمن گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل، بیان کرد: این هفته فرصتی برای برجسته‌سازی تمهیدات و تدابیری است که در برابر تهدیدات به‌منظور مصونیت‌بخشی، تاب‌آوری و ایمن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی، حساس و مهم کشور استفاده می‌شود. 

وی ضمن اشاره به توفیق اخیر شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در انتخاب به‌عنوان سازمان برتر کشور در حوزه پدافند غیرعامل، تاکید کرد: با مشارکت و آگاهی همکاران سختکوش و با بهره‌گیری از روحیه جهادی، انجام اقدامات زیرساختی، مدیریت کارآمد و استفاده از توانمندی و ظرفیت‌های نیروهای جوان و باتجربه توانسته‌ایم به‌خوبی مبانی پدافند غیرعامل را در عمل به اجرا درآوریم. 

مدیر HSED شرکت نفت ستاره خلیجaفارس افزود: اجرای برنامه‌های هدفمند، متنوع و فراگیر در حوزه‌های عمومی، سایبری و مدیریت شرایط اضطراری در مواجهه با تهدیدات و خطرات احتمالی را در دستور کار قرار داده و امیدواریم با ایجاد آمادگی حداکثری بتوانیم پاسدار زیرساخت‌ها و گنجینه ارزشمند نیروی انسانی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس باشیم. 

وی افزود: به‌تازگی روش اجرایی مدیریت شرایط اضطراری را براساس آخرین مستندات وزارت نفت، سازمان پدافند غیرعامل و NFPA به‌عنوان یکی از کامل‌ترین روش‌های اجرایی تدوین‌شده در صنایع پالایشگاهی کشور تهیه، تدوین و بومی‌سازی کرده‌ایم. 

دهداری به طراحی بروزترین و کامل‌ترین «برنامه عمل در شرایط اضطراری» براساس بیش از ۸۰ سناریو معتبر در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: برگزاری ۱۹۵ مورد کارگاه آموزشی و طراحی و اجرای مانورهای مختلف در حوزه‌های بهداشت، ایمن، محیط‌زیست و سایبری از دیگر اقدامات حوزه پدافند غیرعامل در یک سال گذشته بوده است. 

دهداری در پایان از برگزاری بیش از ۲۲ هزار و ۷۲۹ نفر-ساعت دوره آموزشی در حوزه پدافند غیرعامل در یک سال گذشته خبر داد و گفت: چنانچه توقعات مردم از ابرپالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را در نظر داشته باشیم، توجه به اصول پدافند غیرعامل بسیار برجسته‌تر خواهد شد و امیدواریم بتوانیم در حد توان خود در راستای حفاظت از زیرساخت‌ها و گنجینه‌های ارزشمند نیروی انسانی گام برداریم.


خط برق ۴کیلومتری به فولاد قائنات رسید

مصطفی ملائی- در یک اقدام بی‌سابقه در مدت ۱۲روز، خط برق ۴ کیلومتری فولاد قائنات به شبکه اصلی برق کشور متصل و ۳۵کیلومتر فیبر نوری این مجتمع نیز انجام شد. 

به‌گزارش صمت از مجتمع فولاد قاینات، فخرآبادی، مدیر مجتمع فولاد قائنات با اعلام مطلب یادشده افزود: باتوجه به ضرورت اجرایی شدن این دو موضوع بسیارمهم و حیاتی برای تداوم فعالیت‌های اصلی مجتمع فولاد قائنات؛ باهمکاری شرکت برق منطقه‌ای استان خراسان جنوبی، شرکت توانیر، شرکت مخابرات استان و حمایت‌های معنوی سازمان ایمیدرو، شرکت ملی فولاد ایران، استانداری و نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی این اتفاق بزرگ شکل گرفت. 

مدیرمجتمع فولاد قائنات همچنین خاطرنشان کرد: این رویداد بزرگ که به باور مدیران استانی تاکنون در این استان بی‌سابقه بوده است؛ نشان داد می‌توان با تکیه بر دانش و آگاهی فنی و تخصصی جوانان و متخصصان ایرانی کارهای بزرگی را انجام داد.


چاپ