در بررسی توسعه صنایع پایین‌دست انرژی «دیر» تاکید شد

رعایت استانداردهای زیست محیطی در دستور کار

استان‌ها

صنعت پتروشیمی ایران یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان فرآورده‌های پلیمری و شیمیایی در جهان به‌شمار می‌آید و نقش مهمی در ایجاد رونق تولید در کشور دارد.

ایجاد صنایع پایین‌دستی نفت و گاز می‌تواند مانع از خام‌فروشی و همچنین ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات پتروشیمی شود و قدمی در راستای اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال باشد، به شرطی که به صورت اصولی و با رعایت ضوابط زیست محیطی و فاصله قانونی از شهرها و اماکن مسکونی اجرا شوند تا خطری محیط پیرامونی آنها را تهدید نکند. 

برای اجرای طرح‌های پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی آن باید تمامی جوانب امر سنجیده شود تا شاهد مشکلات زیست محیطی و ایجاد آلودگی در آب، خاک، هوا و... نباشیم که نمونه‌های آن را در عسلویه شاهد هستیم.
 پس از استقرار بزرگ‌ترین پتروشیمی متانول جهان در اطراف شهر دیر، به تبع آن شاهد حضور شرکت‌های دیگری در منطقه بودیم که با توجه به مشکلات زیست‌محیطی و تخریب‌هایی که در محیط پیرامونی خود ایجاد کردند، در سال‌های اخیر مورد انتقاد فعالان اجتماعی و زیست محیطی قرار گرفتند. 

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر با اشاره به مطلوب بودن جانمایی ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی در دیر گفت: پیش و بیش از هر اقدامی، رعایت استانداردهای زیست محیطی باید در دستور کار قرار گیرد. 
فرهاد قلی‌نژاد ضمن بیان این مطلب افزود: مهم‌ترین نگرانی ما بحث حریم شهر است که این زمین خارج از حریم‌شهر قرار دارد. وقتی صنعتی از ما مجوز دریافت می‌کند، سال‌ها بعد به‌دنبال طرح توسعه و افزایش ظرفیت است و این گونه محدودسازی‌ها با افزایش مساحت حریم‌ها و محدوده‌های قانونی شهر باید با دقت انجام شود که محدودیتی برای صنایع موجود در آن منطقه ایجاد نکنیم. 

وی با بیان اینکه مکان اعلام‌شده برای ایجاد شهرک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مشکل حریم ندارد، افزود: از نظر ضوابط زیست محیطی هر پتروشیمی، ناحیه صنعتی و شهرک صنعتی تخصصی باشد دو شرط فاصله تا نخستین مراکز مسکونی و فاصله از شهر لحاظ می‌شود که این پروژه در این زمینه مشکلی ندارد.


قلی‌نژاد با اعلام اینکه این گونه طرح‌ها مشمول مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی هستند، تأکید کرد: با توجه به اینکه این طرح جزو صنایع پایین‌دستی پتروشیمی محسوب می‌شود، مطالعات زیست‌محیطی کم‌حجم‌تر و نگرانی ما در محیط‌زیست نسبت به پتروشیمی‌های بالادستی که معمولا دارای ماهیت آلودگی زا هستند، کمتر است.

مجوز منوط به ارزیابی زیست محیطی

وی با اشاره به اینکه مجوز نهایی منوط به مطالعات ارزیابی زیست محیطی است، ابراز کرد: با توجه به شناخت از منطقه و صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مشکل خاصی وجود ندارد و فقط در ارزیابی‌های آن باید تسریع شود. 
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر گفت: مطالعات ارزیابی محیطی طبق قانون است و باید مقوله صنعت، سلامت مردم و محیط‌زیست با هم دیدهشده و آن شهرک ناحیه‌بندی و نوع صنایع مشخص شود.
وی اضافه کرد: با انجام این مطالعات، پتروشیمی‌های دیگر در صنایع پایین‌دستی در مرحله استقرار نیازی به مطالعات ارزیابی به صورت تک‌به‌تک نخواهند داشت، بلکه می‌توانند مطالعات مدیریت زیست محیطی را بعدا ارائه کنند و در داخل استان مجوز دریافت بگیرند.
قلی‌نژاد خاطرنشان کرد: تمام عوارض و پیامدها، سیستم‌های کنترلی مورد نیاز، تصفیه‌خانه فاضلاب مرکزی، جهت باد غالب در منطقه و نوع فیلترهایی که باید نصب شود و مدل پسماند در قالب این مطالعات لحاظ و برای دیگر صنایعی که مستقر می‌شوند، الزامی می‌شود. 
وی گفت: نگرانی که در برخی محافل درباره تجمع پتروشیمی‌ها در شهرستان دیر مطرح می‌شود، با این رویکرد که به سمت صنایع پایین‌دستی پتروشیمی می‌رویم و رعایت فاصله‌های استاندارد، خود به خود برطرف می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر اظهار امیدواری کرد با توجه به رعایت فاصله قانونی این طرح از شهر دیر و روستای همجوار با رعایت کنترل‌ها و الزامات زیست‌محیطی هیچ‌گونه آلودگی برای مردم منطقه نداشته باشد. 
عسلویه تجربه گرانبهایی برای استان بوشهر و دیگر نقاط کشور است؛ وضعیت کنونی عسلویه می‌گوید که توسعه صنایع باید متوازن و با حفظ فاصله‌های استاندارد باشد و مسائل زیست محیطی به خوبیم در نظر قرار گیرد.

توسعه شهرک‌های اشتغالزا 

فرماندار شهرستان دیر نیز در گفت‌وگو با مهر گفت: یکی از ظرفیت‌های موجود شهرستان در بخش صنعت استفاده از صنایع پایین‌دستی برای تولیدات شرکت متانول کاوه و سیراف انرژی است که مجموع تولید آنها در صورت تولید با ظرفیت کامل افزون بر ۱۲ هزار تن در روز می‌شود. 
کریم علی‌حسنی با اشاره به مزایای استفاده از این ظرفیت‌ها، افزود: استفاده از ظرفیت صنایع پایین‌دستی با لحاظ مسائل زیست محیطی به جهت جلوگیری از خام‌فروشی در کشور، ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغال فراگیر و ارزآوری خوبی که دارد، می‌تواند برای شهرستان اتفاق بسیار خوب و مثبتی باشد.
 وی چگونگی تأمین خوراک این صنایع پایین‌دستی و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای آنها از طریق جذب سرمایه‌گذاری را مهم‌ترین بحثی دانست که مورد بررسی قرار می‌گیرد. 
فرماندار دیر با بیان اینکه توسعه شهرستان را براساس شهرک‌ها گذاشته‌ایم، به ایجاد این شهرک‌ها در زمینه گلخانه‌ای، پرورش میگو، ماهی در قفس، شهرک‌های معدنی، شهرک گردشگری و در زمینه پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی اشاره کرد. 

رونق اشتغال با توسعه صنایع پایین‌دست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر در گفت‌وگو با مهر درباره جانمایی و راه‌اندازی ناحیه صنعتی صنایع پایین دستی متانول در شهرستان دیر اظهارکرد: شهرک‌ها خیرات و برکات بسیاری دارند به‌ویژه در زمینه صنایع پایین‌دست نفت و پتروشیمی که غیر از ایجاد اشتغال مانع از خام‌فروشی می‌شود. 

سعید زرین‌فر با تأکید بر لزوم ایجاد ارزش‌افزوده از محصولات پتروشیمی، بیان کرد: شهرستان دیر ظرفیت‌های بالایی در زمینه صنایع پایین دستی دارد و از سویی هم به پارس جنوبی نزدیک است. 
وی اشتغال را یکی از مشکلات بزرگ کشور دانست و گفت: برای ایجاد اشتغال نیازمند رونق تولید هستیم که لازمه تولید، سرمایه‌گذاری است.
زرین فر با تأکید بر اینکه امکانات دستگاه‌ها باید برای حل مشکلات مردم و تحول در اقتصاد استفاده شود، ادامه داد: در شرایط امروز دولت امکان سرمایه‌گذاری ندارد و باید به سمت جذب سرمایه گذاری‌های جدید حرکت کنیم. 

شرایط مناسب برای سرمایه گذاران

وی جذب سرمایه‌گذار خارجی را مهم دانست و تأکید کرد: اگرچه در این زمینه محدودیت‌هایی داریم اما کم و بیش با مواردی برخورد می‌کنیم و افرادی هستند که با خارجی‌ها به‌طور مشترک همکاری دارند یا سرمایه‌گذاری آنها با ارز است. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر تصریح‌کرد: برای جذب سرمایه‌گذار باید زمینه را فراهم و تسهیلاتی که امکاناتی مانند آب و برق و... را فراهم کنیم تا با اطمینان فعالیت خود را شروع کنند و تولید و صادرات داشته باشند. 
وی مسئولیت بزرگ مدیران علاوه بر کارهای روزمره را فراهم کردن زمینه بهبود وضعیت اقتصادی در کشور دانست و عنوان کرد: با توجه به ظرفیت بالا و صنایعی که در شهرک صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مستقر می‌شوند، زمان محدودی داریم که باید در یک چارچوب خاص و زمان‌بندی شده کار را شروع کنیم. 
زرین‌فر یادآور شد: طبیعتا ایجاد چنین شهرکی کار بزرگی است و به هر میزان که اکنون سرمایه‌گذاری کنیم و وقت بگذاریم و جوانب کار را خوب ببینیم و ببندیم در آینده گرفتاری‌هایمان کمتر خواهد بود.

چاپ