با تکیه برتوان مهندسان و شرکت‌های داخلی انجام شد

مهندسی معکوس در سنگ‌آهن مرکزی ایران-بافق

استان‌ها

در راستای کاهش وابستگی به شرکت‌های خارجی و کاهش هزینه‌های شرکت سنگ آهن، بحث مهندسی معکوس قطعات ازسوی کارکنان شرکت سنگ آهن با تکیه برتوان مهندسان و شرکت‌های داخلی انجام شد تا برگ‌زرین دیگری به افتخارات این شرکت افزوده شود.

به‌گزارش صمت به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران-بافق، حسن حیدری‌پور، معاون فنی شرکت سنگ آهن گفت: در راستای کاهش وابستگی به شرکت‌های خارجی و کاهش هزینه‌های شرکت، نیروهای سختکوش و پرتوان بخش فنی از ابتدای آغاز به کار کارخانه فرآوری بحث مهندسی معکوس قطعات را در برنامه کاری خود قرار دادند و تاکنون بیش از ۱۲۰۰ قطعه این واحد مهندسی معکوس شده است. 
وی از جمله قطعاتی که کار مهندسی معکوس روی آن انجام شده را قطعه متحرک سنگ‌شکن فکی عنوان کرد و افزود: با توجه به نبود این در خط تولید زمانی که سنگ‌شکن برای اورهال باز می‌شد، به مدت ۱۲ تا ۱۵ روز خط تولید متوقف می‌شد تا سنگ‌شکن برای تعمیرات به واحد مربوط ارسال و تعمیر شود. این امر سبب هزینه سرباز به‌دلیل توقف تولید و اعمال هزینه‌های جانبی از جمله حمل‌ونقل و تعمیرات می‌شد. 
حیدری‌پور با تشریح روند مهندسی معکوس قطعه موردنظر گفت: کارشناسان بخش فنی اقدام به تهیه نقشه و آنالیز قطعه و انجام مهندسی معکوس کرده و نقشه فنی قطعه مورد نظر به شرکت سازنده (غلتک‌سازان اصفهان) برای ریخته‌گری داده شد. امروز نیزشاهد ذوب‌ریزی این قطعه هستیم که بعد از عملیات ماشین‌کاری، ‌قطعه ساخته‌شده تحویل شرکت سنگ آهن خواهدشد.

سامان معینی، رئیس امور فنی معدن سه چاهون نیز درباره ساخت این دستگاه سنگ شکن گفت: با ساخت سنگ‌شکن‌های فکی با ظرفیت ۱۲۰۰ تن در ساعت وابستگی شرکت‌های ایرانی که در زمینه معدنی فعالیت دارند به خارج از کشور، به‌طور کامل قطع و همچنین به ازای ساخت هر عدد سنگ‌شکن فکی به روش ریخته‌گری با متریال چدن داکتیل ۳g صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد ریالی حاصل می‌شود. 
وی با بیان اینکه دانش ساخت این سنگ‌شکن‌ها در اختیار کشورهای امریکا، استرالیا، سوئد، چین، ایتالیا و روسیه بود، افزود: امروز به یاری خدا، شاهد ساخت آن در کشور با دانش فنی و توان مهندسان داخلی هستیم تا از ورود چنین سنگ‌شکن‌هایی جلوگیری کنیم.

معینی با اشاره به آغاز پروژه داخلی‌سازی سنگ‌شکن فکی در سال ۱۳۹۵ و بهره‌برداری آن در سال جهش تولید، خاطرنشان کرد: با این امر، برگ‌زرین دیگری به افتخارات شرکت سنگ آهن مرکزی ایران-بافق که از مصادیق عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به کشورهای خارجی است، افزوده شد. 
همچنین رضا سنگری، مدیر بازاریابی و فروش شرکت غلتک‌سازان اصفهان با بیان اینکه امروز شاهد برداشته شدن گامی دیگر در جهت خودکفایی بوده و قطعه سنگ شکن فکی شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران-بافق در شرکت غلتک‌سازان ریخته‌گری خواهد شد، بیان کرد: این قطعه از قطعات وارداتی بود که برای نخستین بار در داخل تولید می‌شود. جنس آن چدن نشکن نوع داکتیل ۳g است و روش قالب‌گیری و ریخته‌گری آن فوم است که در واقع نوعی روش ریخته‌گری دقیق با سرعت بالاست. 
امیدواریم قطعه‌ای بسیار خوب با کیفیت بالا در حد قطعات اروپایی تحویل شرکت سنگ آهن شود.

چاپ