در همایش سالانه فولادسازان مطرح شد

تداوم تولید فولاد با مدیریت هوشمند

بیست‌ودومین همایش و نمایشگاه فولاد پس از ۷ ماه تاخیر به‌دلیل ویروس کرونا آغاز به‌کار کرد. این همایش با حضور خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از پژوهشگران، استادان، مدیران و کارشناسان فولاد و مشارکت مجتمع فولاد خراسان، دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ در محل دائمی همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی مجتمع فولاد خراسان، در این همایش علمی مدیران و کارشناسان صنعت فولاد کشور به موضوعاتی درباره چالش‌های موجود در تامین مواد اولیه، تجهیزات، دانش فنی و توسعه زیرساخت‌ها در رقابت‌پذیری محصولات فولادی در قالب پنل تخصصی پرداختند و به سوال معاون بهره‌برداری مجتمع فولاد خراسان درباره عدم‌تامین کنسانتره باکیفیت مطلوب و عدم‌توازن بین فناوری‌های پیاده‌شده با کیفیت مواد اولیه، پاسخ داده شد. 
عباس نجفی‌زاده، رئیس انجمن آهن و فولاد ایران در آیین افتتاح این سمپوزیوم، انتقال دانش بین شرکت‌کنندگان را سبب بهره‌وری صنعت فولاد دانست و گفت: نقش فولاد در اقتصاد جهانی ارزش‌افزوده فولاد بیشتر از دیگر صنایع است و می‌تواند بیشترین بهره‌وری را داشته باشد و بیشتر از دیگر صنایع اشتغالزایی داشته است. 

وی افزود: در آینده باید تولید فولاد با مدیریت هوشمند انجام شود و الزام انطباق فرآیندهای با ضوابط زیست محیطی از الزامات تولیدکنندگان فولاد باید باشد، فناوری تولید فولاد باید به سمت کاهش گاز گلخانه‌ای باشد تا این صنعت به یک صنعت سبز تبدیل شود. رئیس انجمن آهن و فولاد با اشاره به اینکه برای تولید محصولات فولادی جدید باید استحکام و انعطاف بیشتر مدنظر باشد گفت: برای تولید فولاد باید سوخت‌های جایگزین انجام شود و این هدف انجام نمی‌شود تا تحقیقات به‌طور کامل در کنار تولید فولاد انجام 
شود. 

 خداداد غریب‌پور، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: ذخایر آهن استخراج و اکتشاف‌شده کشورمان تا چند سال آینده کافی است و به‌منظور توسعه و پیشرفت صنعت فولاد باید با روش‌های نوین، سنگ آهن استخراج کرد و با تولید فولاد جایگاه کشورمان را در جهان ارتقا دهیم. 
وی با اشاره به اینکه بهره‌گیری از طرح‌های نوین مطابق با محیط‌زیست و بهره‌گیری از پایان‌نامه‌های تحقیقاتی دانشجویان و نخبگان از برنامه‌هایی است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت با جدیت اجرا خواهد کرد، افزود: هر روز ابداعات جدید در جهان در حوزه فولاد داریم و انجمن آهن و فولاد ایران این وظیفه را دارد تا براساس نیاز صنعتی پژوهش‌ها را سامان دهد تا رفع نیاز شود.

غریب‌پور با اشاره به اینکه هم اکنون برای رفع نیاز فولاد سازان همکاری خوبی با دانشگاه‌ها و مراکز دانش‌بنیان داریم، اظهارکرد: رویکرد جدید وزارتخانه نیازسنجی، بهره‌وری و ایمنی است و در سال گذشته ۱۷۰ نیاز صنعتی شناسایی شد و در دانشگاه روی آن کار شده و اکنون در حال بهره‌برداری از نتایج آن هستیم. 

وی گفت: تقاضامحور کردن سمپوزیوم‌ها و همایش‌ها باید انجام شود تا صنایع فولادی بدانند با شرکت در این همایش‌ها و سمپوزیوم‌ها نیازهایشان رفع می‌شود. وی صنعت فولاد را نمونه و پیشتاز در کشور دانست و خاطرنشان کرد: تولید فولاد ۱۱ درصد رشد داشته که نشان از تلاش فولادسازان و سرمایه‌گذاری در این زمینه دارد. 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه فولادسازان توانسته‌اند نیازهای ارزی کشور را برآورده کنند، گفت: کاهش گازهای گلخانه‌ای، تولید فولاد سبک و توسعه پایدار رویکرد جدید در صنعت فولاد است و توجه به این امر یک ضرورت است. وی تصریح کرد: با توسعه پایدار و اکتشافات جدید می‌توان کمبود نیاز مواد اولیه را باید کاهش دهیم، اکتشافات جدید و برداشت‌های عمیق باشد رسالت جدید و ضرورت کشور است.


چاپ