تجلیل از برگزیدگان نخستین جشنواره داستان کوتاه چغارت

حمایت شرکت سنگ آهن از نویسندگان بافقی

استان‌ها

مراسم نکوداشت برگزیدگان نخستین جشنواره داستان کوتاه چغارت با حضور جمعی از مسئولان شهرستان و مدیران شرکت سنگ آهن، نویسندگان شهرستان و دوستداران کتاب و کتابخوانی در سینما قدس آهن‌شهر برگزار شد.

به‌گزارش مرکز اطلاع‌رسانی شرکت سنگ آهن، صفاری نویسنده یزدی در مراسم نکوداشت برگزیدگان نخستین جشنواره داستان کوتاه چغارت ضمن تشکر از روابط‌عمومی شرکت سنگ آهن و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای آغاز این اقدام فرهنگی، ابراز امیدواری کرد این امر تداوم داشته باشد. وی افزود: چاپ ۱۰ عنوان کتاب از نویسندگان بافقی با حمایت شرکت سنگ آهن اقدامی ارزشمند است که به‌عنوان یک گنجینه ماندگار به یادگار خواهد ماند.

 سیدمصطفی فخری‌بافقی در این مراسم، رویکرد مدیرعامل شرکت سنگ آهن را تشویق و ترغیب کارکنان شرکت و خانواده‌های آنها به کتاب و کتابخوانی و حمایت از نویسندگان بافقی عنوان کرد و گفت: رویکرد مجموعه روابط عمومی نیز به این سمت و برگزاری مسابقات و جشنواره‌های کتاب سوق داده شد.

وی با اشاره به چاپ ۱۰ عنوان کتاب از نویسندگان بافقی با حمایت شرکت سنگ آهن افزود: سال گذشته با حمایت از نویسندگان شهرستان موفق شدیم ۱۰ عنوان کتاب از آنها را به چاپ برسانیم و با تلاش مجموعه روابط‌عمومی شرکت سنگ آهن، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت و همراهی کمیته فرهنگی شرکت نخستین جشنواره داستان کوتاه چغارت با فراخوان سراسری برگزار شد.

مدیرروابط عمومی شرکت سنگ آهن خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری امروز از برگزیدگان این جشنواره تجلیل خواهیم کرد. سپس صفاری نویسنده یزدی و مهمان این مراسم ضمن تشکر از روابط‌عمومی شرکت سنگ آهن و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با ابراز امیدواری که این اقدام فرهنگی تداوم داشته باشد گفت: چاپ ۱۰ عنوان کتاب از نویسندگان بافقی با حمایت شرکت سنگ آهن اقدامی ارزشمند است که به‌عنوان یک گنجینه ماندگار به یادگار خواهد ماند.

وی در ادامه به بیان تاریخچه داستان در کشور پرداخت و گفت: در ایران پس از دوره مشروطیت که دارالفنون نیز تشکیل شد، رمان‌ها و آثار فرهنگی غرب در ایران ترجمه شدند و به‌صورت کتاب و پاورقی در روزنامه چاپ و این سبب شد دوستداران ادبیات داستانی گرایش به ترجمه کتاب‌ها و چاپ آن پیدا کنند و کم‌کم خود شروع به نوشتن کنند. آغازگر ادبیات داستانی و نوشتن در دهه ۲۰ مرحوم هدایت، بزرگ علوی و جمالزاده با داستان یکی‌بود یکی‌نبود به‌عنوان پایه‌گذاران داستان کوتاه در ایران بودند.

صفاری ادامه داد: زمانی که داستان‌نویسی در ایران شروع شد مجله سخن آغاز‌کننده برای چاپ آثار نویسندگان شد. نویسندگان با توجه به محدودیت‌هایی که وجود داشت مجبور به نوشتن حجم کوتاهی از نوشته شدند و امروز نسل پنجم نویسندگان ایران در حال شکوفایی و رشد هستند.

وی با بیان نخستین ژانر داستان کوتاه ازسوی پرویز خانلری در سال ۱۳۲۵ معرفی شد، افزود: نسل‌های بعد تکنیک هایی را ابداع و براساس چارچوب و الگوهایی که جهانی بود فراهم کردند و داستان کوتاه در کشور شکل خود را پیدا کرد. این نویسنده درباره اینکه چه کسانی داستان نویس هستند، گفت: این امر همانند دیگر هنرها و شغل‌ها قواعد و چارچوب هایی دارند که نیاز آموزشی یکی از اصول اساسی آن است و نمی‌توان تنها صرف مطالعه و علاقه به نوشتن به این امر پرداخت.

صفاری داستان‌نویسی را عرق‌ریزان روح دانست که نویسنده هنگام نوشتن باید روح خود را در متن وارد کند و تصریح کرد: استعداد و توانمندی، سختکوشی و تلاش و مدیریت زمان ۳ ویژگی یک نویسنده است.

وی تاکید کرد: نویسنده باید قدرت تجزیه و تحلیل، قدرت ترکیب کردن و جمع‌آوری برای تبدیل به متن نوشتاری و آشنازدایی کردن برای جذب مخاطب را داشته باشد که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در ادامه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق ضمن تشکر از شرکت سنگ آهن به‌ویژه مجموعه روابط‌عمومی و شرکت‌کنندگان این جشنواره، با بیان اینکه نویسندگی را باید به‌عنوان یک هنر شناخت، گفت: نویسنده با روح خود می‌نویسد و معتقدم همه ما داستانی داریم و نوشتن در ذات همه انسان‌هاست همان‌گونه که سخن گفتن در ذات همه انسان‌ها وجود دارد و دلیل آن است که انسان تنها موجودی است که اندیشمند بوده و تفکر دارد، نوشتن هنر نیست بلکه خوب نوشتن هنر است و باید این استعداد درونی را به بهترین شکل به منصه ظهور رساند.

وی برگزاری این جشنواره را اتفاق بسیار خوب وهمانند تزریق خون در رگ جامعه دانست و اظهارکرد: جامعه‌ای که در آن هنر نباشد جامعه‌ای مرده و بی‌روح است. ارجمند هدف از برگزاری این جشنواره را ایجاد انگیزه در افراد، کسب استعداد‌ها و ظرفیت‌های پنهان شهرستان و ایجاد رقابت عنوان کرد. وی با اشاره به ۱۰۰ اثر ارسالی به جشنواره که در ۲ بخش آزاد و ویژه برگزار شد، بیان کرد: از این تعداد ۶۰ اثر در بخش ویژه و ۴۰ اثر بخش آزاد بود که در زمان داوری بین ۱ تا ۱۰۰ به آثار امتیاز داده می‌شد و این امر طی ۲۰ روز انجام شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این جشنواره نفرات اول در هر ۲ بخش را نداشت، گفت: با توجه به آنکه نفر اول جشنواره باید امتیاز بالای ۸۰ را می‌داشت ما نفرات اول را در هر ۲ بخش نداشتیم و برگزیدگان از نفر دوم انتخاب شدند و استقبال، رقابت بالا و داستان‌های خوب سبب شد تا چند نفر نیز شایسته تقدیر باشند.

چاپ