در نشست خانه صنعت و معدن یزد با نمایندگان قوه قضاییه مطرح شد:

بسیاری از قوانین کشور ضدتولید است

رئیس انجمن صنایع فلزی خانه صنعت، و معدن استان یزد در نشست خانه صنعت و معدن یزد با نمایندگان قوه قضاییه در استان یزد با اشاره به مشکلات تولید و صادرات کارخانجات فولاد در کشور گفت: باید درباره صنعت کشور به‌طور اساسی اندیشید و تفهیم کرد که ایران نیاز جدی و فوری به تغییرات اساسی در سیستم اقتصادی خود دارد.

 صمت به‌گزارش صمت از یزد، سیدمحمد احرامیان، رئیس هیات‌مدیره گروه صنعتی‌فولادیزد ضمن تشریح بخشی از مشکلات عدیده‌ای که در مسیر توسعه و بهبود وضعیت مجموعه‌های فلزی قرار می‌گیرد، در ادامه عنوان‌کرد: اینک قیمت‌گذاری تمام کالاها در ایران براساس نرخ دلار است و اگر دولت قصد دارد نرخ کالاها را پایین بیاورد، باید دلار را زیاد و ارزان کند؛ در حالی که می‌فرمایند تا زمانی‌که کالای‌تان را وارد بورس نکرده‌اید، آنها را صادرات نکنید و هنگامی‌که دلار کم می‌شود نیز قیمت آن را افزایش می‌دهند تا نرخ همه چیز افزایش یابد. احرامیان با بیان اینکه فولاد یزد یک واحد تولیدی است که ماهانه حدود ۴ هزار نفر را در کل ایران حقوق می‌دهد، افزود: تنها شبی که خواب نمی‌برد، شبی است که حقوق کارگرهای مجموعه‌ام به تاخیر افتاده است. وی گفت باید بپذیریم که قانون کشور ضدتولید است و این مهم باید به جناب رئیسی توضیح داده شود تا با اهرم دستگاه قضایی به این مهم ورود پیدا کرده و کشور را نجات دهند. اینها بخش کوچکی از درد تولید و تولیدکنندگان است.
درد امروز صنعت 
 صمت محمدحسین فنایی، رئیس انجمن صنایع برق و الکترونیک خانه صنعت، و معدن استان یزد نیز در این نشست با بیان اینکه حل مسائل و مشکلات مرتبط با مالیات و تراکنش‌های بانکی همواره مورد تاکید تولیدکنندگان است، خواستار ورود دستگاه قضایی به حمایت از تحقق نوآوری و دگرگونی در صنایع و همچنین تفهیم و اجرای چارچوب اقتصاد مقاومتی شد. 
رئیس هیات مدیره شرکت الکتروکویر بر بندهای قانون اقتصاد مقاومتی تأکید کرد و گفت: ۶سال پیش ۲۴بند از مهم‌ترین سند اقتصادی کشور به امضای رهبر معظم انقلاب و شورای مصلحت نظام رسید و امروز رئیس قوه قضاییه سعی دارد بند ۶ و ۱۹ این قانون را به اجرا درآورد. فنایی ضمن بیان اینکه امروز سیاست کلان رهبر معظم انقلاب، قوه قضاییه و مجلس، این‌گونه است که اگر تولیدکننده‌ای برای تولید کالایی که از خارج کشور تامین می‌شود، اعلام آمادگی می‌کند، باید از او حمایت شود، گفت: اما هم اینک شاهدیم وضع قوانین مربوط ازسوی مجلس با اجرای دولت و نظارت قوه قضاییه مشکلات عدیده‌ای را خلق کرده که تولیدکنندگان را دچار یاس و ناامیدی می‌کند. به‌گفته این فعال اقتصادی، متأسفانه سیاست‌هایی در حوزه صنعت وجود دارد که چون مسئولان این حوزه به‌دلیل عدم‌مهارت و تخصصی مرتبط به‌طور کارشناسی متوجه آن نمی‌شوند، با آن مخالفت می‌کنند. وی به بیان مشکلاتی مانند اقناع اداره صنعت، معدن و تجارت و اداره محیط‌زیست و پیگیری مسائل مربوط به تأمین برق و آب اشاره کرد و گفت: متأسفانه گاهی تا جایی پیش می‌رویم که یک پروژه که همه این مشخصات و مجوزهای مربوط را کسب کرده و همه مراحل را پشت‌سر گذاشته است اما در مرحله نهایی، به‌طور مثال به صرف نظر یک فرماندار از استقرار صنعت در آن منطقه مخالفت می‌کند؛ نظر دیرهنگامی که می‌تواند خسارت‌های مالی زیاد و جبران‌ناپذیری را برای یک تولیدکننده به همراه داشته باشد. فنایی خطاب به دادستان یزد تصریح کرد: عمومأ در مراجع، فردی در جای اظهارنظر در حوزه صنعت نشسته است که صلاحیت تخصصی ندارد و در چنین مواردی، پرسش این است که آیا امکان قانونی یا ورود دادستانی به چنین مسئله‌ای وجود دارد تا در بکارگیری نیروهای تخصصی شایسته‌سالاری اعمال شود؟ این صنعتگر با اشاره به شعار کوچک‌سازی و چابک‌سازی دولت، به وجود شرکت‌های دانش‌بنیان، فناوری و اندیشکده‌ها به‌عنوان پشتوانه تفکر در بخش صنعت تأکید کرد و گفت: امروزه بخش‌های خصوصی وارد میدان شده‌اند پس لازم است دولت در تصمیمات خود از اظهارنظرات این بخش‌ها برای تهیه بخشنامه‌ها و... استفاده کند.
از تولید آن‌گونه که باید حمایت نمی‌شود 
مجتبی دستمالچیان، رئیس انجمن صنایع همگن نساجی خانه صنعت، و معدن استان یزد نیز بیان‌کرد: اگر باورمان این باشد که جنگ اقتصادی و تحریم است، پس باید از تولید حمایت کنیم؛ این در حالی است که متأسفانه از تولید آن‌گونه که باید حمایت نمی‌شود و این موضوع به یک آرمان و شعار تبدیل شده است.
 صمت دستمالچیان به مشکل کار با صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: مشکل بزرگ صنعتگر این است که بانک مرکزی به صرافی‌ها مجوز می‌دهد و آنها را برای خرید ارز مجاز می‌داند. وی از دیگر مشکلات صنعت را مسائل مرتبط با بازگشت ارز بیان کرد و افزود: مطرح است که باید ارز را برگردانیم و یا واردات در مقابل صادرات به همان مبلغ انجام شود؛ این در حالی است که این قوانین، فقط محدودیت‌زاست و صنعتگر را برای پیشبرد کار، مجبور به تخلف می‌کند! این فعال اقتصادی ضمن گلایه از اینکه باید کار به‌طور سیستمی درست شود، گفت: تأسف ما این است که این مشکلات دست و پاگیر در عرصه صنعت دارای راهکار است اما متأسفانه به نظر می‌رسد که آقایان بر خلاف شعار «جهش تولید»، نه‌تنها قصد ایجاد جهش در تولید ندارند، بلکه مانع تولید می‌شوند. دستمالچیان در پایان سخنانش از دستگاه قضایی استان خواستار شد با در نظر گرفتن شرایط زمانی و نقش گذر زمان در افزایش خسارت‌های واردشده به واحدهای صنعتی، برای رفع مشکلات صنایع استان به‌ویژه مسائل مربوط به ترخیص بار از گمرک پیگیری کنند.


چاپ