در آیین افتتاح کانون مشاوران اتاق بازرگانی اصفهان مطرح شد

تعیین راه آینده اقتصاد در اسناد بالادستی

کانون مشاوران اتاق بازرگانی اصفهان به‌منظور ارائه خدمات مشاوره، پشتیبانی و حل مسئله بنگاه‌های اقتصادی افتتاح شد.

 به‌گزارش  از اصفهان، مسعود گلشیرازی در آیین افتتاح کانون مشاوران اتاق بازرگانی اصفهان گفت: این کانون در راستای اجرای یکی از مصوبات مهم شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان به قید فوریت و در تکمیل اقدامات شتابدهنده‌ اتاق اصفهان افتتاح شد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان افزود: نمی‌توان در اکوسیستمی بدون دقت و توجه بر منشورهای تدوین شده در کشور حرکت کرد، زیرا اسناد بالادستی تدوین‌شده مشخص‌کننده سمت و سوی آتی اقتصاد کشور هستند.
 وی جوان‌گرایی، دانایی‌محوری و عدالت‌خواهی را از ارکان اسناد بالادستی کشور دانست و تاکید کرد: جوانان ما باید بتوانند در کنار بهره‌گیری از دانش، شرایطی را برای تحقق عدالت اجتماعی فراهم کنند و این امر نیازمند ممارست و برخورداری از دانش و توان فنی لازم است.

گلشیرازی با تاکید بر اینکه امروز اقتصاد ما راهی جز مردمی شدن ندارد، خواستار توجه ویژه به این مهم شد.
رئیس اتاق اصفهان با اشاره به گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران و نامطلوب خواندن وضعیت تعاملی دولت و مردم در این گزارش، نامناسب بودن سیاست‌های ارزی کشور و حاکم بودن ترجیحات سیاسی بر اقتصادی را منجر به خروج سرمایه‌های عظیمی از کشور دانست.
وی افزود: در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است و باید بر درآمدهای مالیاتی بیشتر اتکا کند، با ایجاد شرایط مساعد برای بخش خصوصی برای ایجاد زیرساخت‌های تولید و کار بیشتر می‌توان این کسری بودجه را جبران کرد. وی با اشاره به آیه ۱۵۹ سوره آل‌عمران که بر مشورت با اهل خرد تاکید کرده، گفت: معتقدیم اکنون زمان بارور شدن اصفهان صنعتی فرارسیده و باید از طریق شبکه‌سازی میان جوانان مستعد دانشگاهی با صاحبان صنایع و سرمایه سنتی، اقتصاد درونزای برون‌نگر را رقم زد.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان، تلاش برای جریان دانش در بنگاه‌های اقتصادی و شناساندن و بکارگیری درست ابزارهای‌گذار از بحران مانند ظرفیت‌هایی مانند ستاد تسهیل، کمیته حمایت قضایی و شورای گفت‌وگو را از دیگر اقدامات مهم اتاق در دوره نهم آن، عنوان و تصریح کرد: کانون مشاوران اتاق بازرگانی اصفهان یک حلقه تکمیلی از چرخه اقتصادی است که ازسوی پارلمان بخش خصوصی راه‌اندازی شد.
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان همچنین خواستار اجرای آزمایشی رویه جدید صدور کارت بازرگانی در چند استان و رفع مشکلات و نواقص موجود در سامانه و سپس گسترش آن در سطح ملی شد و افزود: در رویه جدید مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی ایجادشده که لازم است این مهم از طریق مجلس پیگیری شود.

مناسبات ضدتولید

مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر استفاده هرچه بیشتر از مشاوران خبره در راستای ارتقای سطح فعالیت‌های تجاری استان ابراز امیدواری کرد که این طرح ابتکاری اتاق اصفهان در توسعه اقتصادی استان نقش ویژه‌ای داشته باشد. وی ارتقای کسب‌وکارها و وزن‌دهی به بخش خصوصی را دستاورد بزرگی دانست که در سال‌های گذشته به مدد تحریم و کاهش درآمدهای نفتی محقق شد.
طغیانی در ادامه حکمرانی بر مبنای دانش اقتصاد، سیاست‌گذاری و توجه به نهادهای اقتصاد ایران و مدیریت در اقتصاد کشور و همچنین رفع مناسبات ضدتولیدی را از ابزارها و لوازم نقل و انتقال یک اقتصاد مبتنی بر فعالیت دولت به اقتصاد مبتنی بر فعالیت بخش خصوصی عنوان کرد.

بهره از خدمات متنوع مشاوره‌ای

فرشته امینی، رئیس شورای راهبردی شتابدهنده‌های بازاریابی و فروش و تجارت الکترونیک نیز در این جلسه با بیان اینکه اتاق بازرگانی اصفهان در دوره نهم فعالیت خود در راستای تمرکز ویژه بر آموزش جوانان و فعالان اقتصادی در حوزه تجارت اقدام به راه‌اندازی شتابدهنده‌های صادرات، تجارت الکترونیک و فروش و بازاریابی کرد، افزود: در همین راستا مرکز شتابدهنده بازاریابی و فروش برنامه‌هایی برای تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی ارتقای «سطح بازاریابی و فروش» اعضای زیست‌بوم کسب‌وکار، اجرا و اقدام به راه‌اندازی کانون مشاوران کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق اصفهان تصریح کرد: در این کانون سعی شده با بررسی نمونه‌های کلینیک‌ها، دپارتمان‌ها و مراکز تخصصی مشاوره ملی و بین‌المللی و تجربیات مشابه در اتاق، در کنار جلوگیری از موازی‌کاری‌های این حوزه به تمامی نیازهای مخاطبان پاسخ داده شود.

وی افزود: در این کانون اعضا می‌توانند از خدمات مشاوره‌ای به صورت حضوری، ساعتی، تلفنی، مجازی، آنلاین و آفلاین، ورک‌شاپ، پادکست، مشاوره خارجی و... بهره‌مند شوند.
امینی تصریح کرد: ترکیب خدمات مشاوره در این کانون به نحوی است که به تمامی نیازهای مشاوره‌ای اعضا با تنوع منحصر به فرد، نحوه ارائه و حوزه تخصصی پاسخ داده خواهد. در بخش منتورینگ‌ها نیز سعی شده امکان استفاده از تجربیات و مشاوره خبرگان کسب‌وکار علاقه‌مند به حمایت از فعالان اقتصادی فراهم شود.
وی در ادامه گفت: در گام سوم نیز اعضا می‌توانند با ارائه درخواست مشاوره‌های خاص به صورت پروژه‌ای از بستر این کانون استفاده کنند.

 آزمون و خطاهای مکرر

در ادامه علی کرباسی‌زاده، مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به وجود ظرفیت‌های ویژه موجود در فعالان اقتصادی، دانشگاهیان و مدیران باتجربه استان گفت: از سوی دیگر، سهم عمده توسعه بخش صنعت، معدن و کشاورزی توسط SME‌ها محقق می‌شود که در این میان وجود افراد باتجربه در کنار این واحدهای کوچک و متوسط در قالب مشاور، منتور و کوچ می‌تواند آنها را از آزمون و خطاهای مکرر مصون دارد.
وی ابراز امیدواری کرد افتتاح این کانون نقش موثری در توسعه اهداف اقتصادی استان ایفا کند.

بهینه‌سازی وضعیت کسب‌وکارها

احسان شهیر، مدیر توسعه کسب‌وکار اتاق بازرگانی اصفهان نیز هدف از راه‌اندازی این کانون را تعالی و بهینه‌سازی وضعیت کسب‌وکارها با راهبردهای رابطه‌سازی، شبکه‌سازی، جامعه‌سازی و توانمندسازی زیست بوم کسب‌وکار و ارزش‌های اصلی کارآفرینی، ارزش‌آفرینی و ثروت‌آفرینی عنوان کرد.
وی تصریح کرد: این کانون در ۷ حوزه تجارت بین‌الملل، بازاریابی و فروش، تجارت الکترونیک، بهینه‌سازی مدیریت کسب‌وکار، راه‌اندازی و توسعه کسب‌وکارها، دیجیتال مارکتینگ و حقوقی، مالی و قانونی به ارائه خدمت به اعضا می‌پردازد.
وی افزود: تاکنون ۴۰ مشاور در این ۷ گروه با کانون همکاری داشته و استفاده از مشاوران و اساتید بین‌المللی نیز در دستور کار کانون قرار دارد.


چاپ