بهبود شرایط آبرسانی به روستاهای شیراز

در جلسه فرماندار شیراز با مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت آب و فاضلاب شیراز گزارشی از وضعیت تحویل‌گیری روستاها ارائه شد و راهکارهایی برای بهبود شرایط آبرسانی به روستاها مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش صمت از فارس، در جلسه‌ای که با حضور محمدرضا امیری، فرماندار شیراز و جمعی از معاونان فرمانداری و نیز تعدادی از بخشداران روستاهای اقماری حوزه شهرستان شیراز با رئیس هیات‌مدیره و نیز جمعی از معاونان و مدیران شرکت آب و فاضلاب شیراز برگزار شد، فرماندار شیراز با تقدیر از اقدامات آبفا شیراز در بخش تامین آب در روستاهای اقماری اظهار کرد: با اقداماتی که انجام شده کمبود جدی و بلندمدت نداریم و باید به مشکلات فعلی به‌صورت ضرب‌الاجل رسیدگی کنیم. محمدرضا امیری با اشاره به قدمت برخی شبکه‌های آب در مکان‌های مختلف شهر شیراز و روستاها و اصلاح آنها گفت: در برخی مناطق استانداردها ناکافی است و باید اصلاح و بهسازی انجام شود. فرماندار شیراز با تاکید بر برنامه‌ریزی اقدامات آبفا شیراز برای عبور از ماه‌های پیش‌رو گفت: با توافق و هماهنگی‌ها روستاها به شرکت آب و فاضلاب شیراز تحویل داده شد که قبل از تحویل‌گیری از وضعیت آنها اطلاع داشتیم با این تغییر و تحول و اقدامات انجام شده نگرانی که از سال‌های گذشته وجود داشته رفع شده است.


اقدامات قابل‌توجهی برای تامین آب


در این جلسه مدیرعامل آبفا شیراز با اشاره به موقعیت شهر شیراز و نوسان میزان مصرف آب گفت: میزان مصرف آب در کلانشهر شیراز به‌دلیل وجود سومین شهر مذهبی کشور، قطب پزشکی، مهاجرپذیری در فصول گرم با افزایش تعداد مشترکین همواره با نوسان میزان مصرف مواجه بوده که امسال با شرایط شیوع کرونا این میزان مصرف شدت بیشتری داشته است.
بهمن بهروزی ابراز کرد: قطعی آب پیش‌بینی نشده‌ای گاهی به‌وجود می‌آید که با تلاش شبانه‌روزی سریع رفع می‌شود.
وی افزود: با شمارش روستاهایی که از قبل به شبکه آب و فاضلاب شیراز ملحق شده بودند، حدود ۱۴۰ روستا به دریافت خدمات از آبفا شیراز اضافه شده است که برخی روستاها فاقد زیرساخت مناسب هستند.
بهروزی تامین آب شرب حوزه روستاها را دغدغه برای آبفا شیراز دانست و افزود: در برخی از روستاها برنامه حفر چاه جدید در نظر گرفته شده و اصلاح شبکه و خطوط انتقال با همت و تلاش شبانه‌روزی نیروهای جهادی پیشرفت خوبی داشته است.
او خاطرنشان کرد: با وجود آنکه از زمان تحویل‌گیری برخی از روستاها مدت زیادی نگذشته است اصلاح شبکه در این مناطق انجام شده، حفر، تجهیز و بهسازی چاه‌ها نیز انجام شده است.
مدیرعامل آبفا شیراز افزود: شرکت آب و فاضلاب شیراز در این مدت کوتاه واگذاری، اقدامات قابل‌توجهی برای تامین آب و ارائه خدمات به ساکنان این روستاها انجام داده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در سطح شیراز میزان متوسط ذخیره آب از سطح کشوری کمتر است و ذخیره آب و کمبود میزان احجام مخازن وجود دارد بنابراین تامین مخزن در اولویت کار ماست.


معضل انشعاب غیرمجاز


عبدالرضا حقیقت‌نژاد، قائم‌مقام آبفا شیراز با اشاره به وضعیت روستاهای الحاقی اظهار کرد: باید وضعیت موجود را بهبود دهیم.
همچنین در این جلسه سرپرست معاون خدمات مشترکین و درآمد در ارائه گزارشی به معضل بزرگ انشعاب غیرمجاز در شیراز و روستاهای اقماری اشاره کرد و گفت: تعداد ۷هزار انشعاب غیرمجاز شناسایی‌شده که معضل بزرگی برای تامین آب برای شرکت ایجاد کرده و نیاز به پیگیری دارد تا هم مردم لطمه نبینند و هم منابع آبی حفظ شود.
علی شبانی به حذف قبض کاغذی جهت رفاه حال شهروندان اشاره کرد و افزود: ارسال پیامک به شماره ۳۰۰۰۴۹۴۵ با تلفن همراه، ورود به میز خدمت الکترونیک شرکت آب و فاضلاب شیراز و همچنین سامانه تلفنی ۱۵۲۲ در راستای حذف قبوض کاغذی راه‌اندازی شده است. در این جلسه بخشداران حاضر در جلسه به وضعیت آب‌رسانی در حوزه خود پرداختند.


چاپ