معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

شهرک‌های صنعتی کوچک بیشترین بازدهی و اشتغال را دارند

کمال‌آبادی- با حضور محمدعلی عزیز محمدی، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نشست هم‌اندیشی سرگروه معاونان برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش صمت از اراک، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی استان مرکزی از شرکت‌های استانی موفق و از شهرک‌ها و نواحی صنعتی خوبی برخوردار است که امکانات زیربنایی خوبی دارد. وی در ادامه بیان کرد: ایجاد زیرساخت‌ها برای استقرار سرمایه‌گذاران و ساخت واحدهای صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در راستای حمایت از صنایع کوچک و متوسط، در اولویت برنامه‌ها قرار داشته و اراضی صنعتی با شرایط ویژه به‌صورت نقد و اقساط و با نام حق انتفاع و حق بهره‌برداری در اختیار سرمایه‌گذاران برای ساخت واحد صنعتی قرار می‌گیرد. وی بااشاره به تحقق برنامه‌های استانی گفت: باوجود اینکه هنوز دو ماه از سال باقی مانده حدود ۶ شرکت استانی تا ۱۰۰ درصد برنامه‌های‌شان تحقق پیدا کرده است. عزیز محمدی افزود: در ۹ ماه امسال ۳ هزار و ۴۰۰ قرارداد با سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تنظیم شده و افزون بر هزار و ۴۸۱ هکتار زمین صنعتی در اختیار این صنعتگران قرار گرفته است. وی گفت: در بحث واحدهای به بهره‌برداری رسیده در ۹ ماه امسال افزون بر هزار و ۶۰۳ واحد صنعتی با اشتغال مستقیم ۲۴ هزار و ۶۰ نفر راه‌اندازی شده‌اند و هزار و ۵۹ واحد صنعتی نیز با اشتغال ۱۹ هزار و ۹۸۳ نفر دوباره راه‌اندازی شده‌اند. وی طرح‌های صنعتی که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در دست اجرا هستند را افزون بر ۱۳ هزار و ۷۹۶ طرح عنوان کرد و افزود: این تعداد در مرحله نصب سوله و نصب ماشین‌آلات هستند و امیدواریم این روند رشد در سال آینده نیز تداوم داشته باشد.
وی بااشاره به اینکه واگذاری‌ها برپایه شیوه‌نامه بهره‌برداری از زمین، اعیانی و تاسیسات انجام می‌شود، گفت: در ماه‌های پایانی سال و باتوجه به عملکرد شرکت‌های استانی بازخورد این شیوه‌نامه گرفته و پس از بررسی و بازنگری، سعی در اصلاح برای کاربردی‌تر شدن شیوه‌نامه واگذاری می‌شود. عزیزمحمدی افزود: با عنایت به ثابت نبودن شاخص‌های اقتصادی، ضروری است هر سال این شیوه‌نامه مورد بررسی قرار گیرد و بازنگری شود. وی در ادامه گفت: شیوه‌نامه در جلسه‌ای با حضور سرگروه‌های استانی بررسی می‌شود و پس از جمع‌بندی نظرات، خروجی جلسه در دستور کار هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار می‌گیرد و پس از تصویب به شرکت‌های استانی ابلاغ می‌شود. عزیزمحمدی از دیگر حمایت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به دوره‌های آموزشی، نمایشگاه‌های و تورهای داخلی و خارجی، کلینیک صنعت، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و ISPX اشاره کرد و گفت: در راستای حمایت از صنایع کوچک، شرکت شهرک‌های صنعتی واحدهایی را که امکان دانش‌بنیان شدن دارند شناسایی می‌کند و مورد حمایت قرار می‌دهد. وی در پایان گفت: طرح واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به‌طور الکترونیکی در امسال عملیاتی شده که درحال‌حاضر در تمامی استان‌ها نرم‌افزارهای لازم راه‌اندازی و دوره آموزشی سپری و اشکالات کار برطرف شده است.

ابلاغ مصوبات سفر رئیس‌جمهوری به اردبیل
معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل گفت: مصوبات سفر رئیس‌جمهوری به این استان برای تامین اعتبار و اجرا هفته آینده ابلاغ خواهد شد.
به‌گزارش ایسنا، محمد حسینقلی‌زاده افزود: با ابلاغ این مصوبات و تامین اعتبار، موافقتنامه‌ها مبادله شده و از یک ردیف تعیین شده منابع مورد نیاز تزریق خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای سفر رئیس‌جمهوری ردیف اعتباری خاص پیش‌بینی شده که از آن محل منابع مورد نیاز پروژه‌های متعدد ابلاغ خواهد شد، بیان کرد: بعد از ابلاغ مصوبات سفر به تک‌تک پروژه‌های مصوب شده ردیف اعتباری تزریق خواهد شد. معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: برای پروژه راه‌آهن اردبیل از طریق بانک ملی ۴هزار میلیارد ریال پرداخت خواهد شد که مقدمات آن فراهم شده و تا ۱۵ بهمن اختصاص می‌یابد. حسینقلی‌زاده بیان کرد: پروژه عظیم راه‌آهن اردبیل کمبود و کسری از لحاظ منابع اعتباری ندارد و با فعال شدن تمام کارگاه‌ها انتظار می‌رود در زمان مقرر شاهد تکمیل آن باشیم.
وی درباره چهاربانده کردن راه‌ها و ردیف‌دار بودن این پروژه‌ها گفت: امسال ۵۰ درصد تخصیص اعتبارات در حوزه راه انجام شده و تلاش بر این است تا براساس مصوبات سفر رئیس‌جمهوری برای راه‌های استان اردبیل نیز منابع خوبی تزریق شود.
معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: برای زیرساخت‌های استان به‌ویژه در بخش گلخانه‌ای نیز اعتبار ملی خوبی پیش‌بینی شده تا طرح‌های در حال اجرا در این بخش تکمیل و آماده بهره‌برداری شود. حسینقلی‌زاده بیان کرد: سهم اشتغال در بخش کشاورزی به تناسب گستردگی و وسعت کار در این بخش متنوع و متکثر است و با جذب کامل اعتبارات و پرداخت تسهیلات سایت‌های گلخانه‌ای به سرعت قابلیت رونق و توسعه دارند.

افتتاح ۸ طرح تولیدی-صنعتی در گنبدکاووس
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گنبدکاووس در شرق استان گلستان اعلام کرد: ۸ طرح تولیدی-صنعتی با سرمایه‌گذاری ۳۴۵ میلیارد ریالی بخش خصوصی در ایام دهه مبارک فجر امسال در این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد.
به گزارش خلیل رجبلی اظهار کرد: این طرح‌ها شامل دو واحد تزریق گاز مایع به سیلندرهای ۱۱ کیلویی، یک واحد تولید مقوا و کارتن، ساخت در و پنجره یوپی‌وی‌سی، تولید دستمال کاغذی، فرآوری دوغ شتر، تولید بتن آماده و یک واحد تولید سولفات آمونیوم است.
وی افزود: با بهره‌برداری از این طرح‌ها که ۳۲۰ میلیارد ریال هزینه راه‌اندازی آنها ازسوی بخش خصوصی تامین و فقط ۲۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی به صاحبان آن پرداخت شده، برای ۹۰ نفر به‌طور مستقیم فرصت شغلی ایجاد می‌شود. رجبلی اضافه کرد: درحال‌حاضر از مجموع ۱۳۷ پرونده بهره‌برداری صادر شده ازسوی اداره‌های صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی برای واحدهای تولیدی و صنعتی گنبدکاووس، ۱۱۵ واحد آن فعال هستند که در این واحدها افزون بر ۲ هزار نفر مشغول کار هستند.


چاپ