توسعه زیرساخت‌ها در ناحیه صنعتی چنارشاهیجان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس با اشاره به استقبال بی‌سابقه متقاضیان و تکمیل ظرفیت واگذاری در ناحیه صنعتی چنارشاهیجان گفت:

توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در این ناحیه صنعتی در اولویت طرح‌های عمرانی این شرکت قرار گرفت و با تخصیص اعتبار، روند اجرایی آن شتاب پیدا کرده است. به گزارش صمت از فارس احد فتوحی پس از بازدید از روند عملیات اجرایی طرح‌های عمرانی و زیرساختی در ناحیه صنعتی چنارشاهیجان کازرون در جلسه با فرماندار کوهچنار افزود: سال گذشته با اعمال مشوق‌های ویژه سرمایه‌گذاری تمامی اراضی این ناحیه صنعتی به سرمایه‌گذاران واگذار شد و هم‌اینک کار توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها با سرعت درحال اجراست. وی گفت: با واگذاری زمین در این ناحیه صنعتی ۲۸ سرمایه‌گذار نسبت به انعقاد قرارداد با این شرکت به‌منظور دریافت زمین اقدام کرده‌اند که از این تعداد یک واحد با اشتغال ۱۰ نفر در مرحله بهره‌برداری و ۲ واحد دیگر نیز در مرحله پایان ساخت‌وساز هستند. وی با بیان اینکه در قالب این قراردادها بیش از ۱۱ هکتار زمین صنعتی به متقاضیان واگذار شده، افزود: باتوجه به میزان استقبال متقاضیان، به‌دنبال اجرای طرح توسعه در این ناحیه صنعتی هستیم. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در ادامه با اشاره به اجرای طرح جاده دسترسی این ناحیه صنعتی به طول یک کیلومتر گفت: عملیات اجرایی این طرح با اعتباری افزون بر یک میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال با پیشرفت فیزیکی مناسب در حال انجام است و پروژه به‌زودی به‌بهره‌برداری خواهد رسید. فتوحی تصریح کرد: تاکنون طرح‌هایی در زمینه شبکه داخلی برق، خط انتقال موقت برق، حفر و تجهیز و خط انتقال چاه آب و نیز زیرسازی این ناحیه صنعتی اجرا شده و طرح شبکه داخلی آب نیز با اعتبار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تا ۲ ماه آینده به‌بهره‌برداری می‌رسد. وی افزود: باتوجه به واگذاری کامل شهرک به متقاضیان، امور توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها با سرعت در حال انجام است. فتوحی همچنین از ایجاد خط انتقال اختصاصی برق در این ناحیه صنعتی خبر داد و گفت: این طرح با هدف تامین پایدار برق این ناحیه صنعتی تامین اعتبار شده و در هفته‌های آینده پیمانکار آن انتخاب خواهد شد. وی بر ساخت پل جدید در جاده دسترس شهرک صنعتی نیز تاکید کرد و گفت: عملیات اجرایی این طرح نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. وی هدف از ایجاد شهرک صنعتی چنارشاهیجان را فراهم کردن زیرساخت مناسب برای استقرار واحدهای صنعتی و توسعه و اشتغال در این منطقه اعلام کرد و گفت: این ناحیه صنعتی باتوجه به قرارگیری در امتداد محور غرب استان فارس به خوزستان از موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است. در این جلسه فرماندارکوهچنار نیز ایجاد این ناحیه صنعتی را مهم‌ترین بستر رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار اعلام کرد و گفت: بیش از ۸۰ درصد مسیر توسعه صنعتی شهرستان در بستر این ناحیه صنعتی محقق خواهد شد. علی علیزاده با تاکید بر توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در این ناحیه صنعتی بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای ناحیه صنعتی تاکید کرد و گفت: باتوجه به تقاضای سرمایه‌گذاران جدید برای حضور در این ناحیه صنعتی و نیز تکمیل ظرفیت واگذاری زمین، ضرورت اجرای طرح توسعه بیش از پیش احساس می‌شود و در این زمینه سازمان‌های اجرایی شهرستان نیز حمایت خواهند کرد. ناحیه صنعتی چنارشاهیجان با ۲۰ هکتار مساحت ظرفیت اشتغالزایی برای ۳۵۰ نفر را خواهد داشت.

پویش مردمی «بدون نرخ نخریم» در لرستان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان از اجرای طرح پویش مردمی «بدون نرخ نخریم» به‌منظور مقابله با گرانفروشی و تنظیم بازار خبر داد.
به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان، محمدرضا صفی‌خانی اظهار کرد: یکی از راهکارهای تنظیم بازار و فراهم ساختن شرایط سالم انتخاب کالا و خدمات برای مصرف‌کنندگان، نصب برچسب نرخ ازسوی فروشندگان بوده که در مواد مختلف قانونی به آنها اشاره شده است.
وی اضافه کرد: ماده ۶ قانون تعزیرات حکومتی، ماده ۵ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و ماده ۱۵ قانون نظام صنفی، به‌عنوان تکلیفی برای عرضه‌کنندگان کالا و خدمات تعیین شده است.
صفی‌خانی گفت: در همین راستا پویش «بدون نرخ نخریم» با محوریت انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان به‌عنوان تنها تشکل مردمی قانونی در حوزه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در دستور کار سازمان قرار گرفته است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان تصریح کرد: از همه رسانه‌ها و مطبوعات و فعالان حوزه‌های خبری و اطلاع‌رسانی متعهد استان انتظار می‌رود در حمایت و همراهی با این پوشش عمومی نسبت به اطلاع‌رسانی صریح و شفاف به جامعه مصرف‌کنندگان همکاری لازم را انجام دهند. صفی‌خانی اضافه کرد: انتظار است شهروندان به‌جای خرید از واحدهایی که نرخ کالا را درج نمی‌کنند از سایر فروشگاه‌های قانونمند در نصب قیمت، جنس‌های مورد نیاز خود را تهیه کنند تا متخلفان نیز درصدد پایبندی به قانون برآیند. وی همچنین از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف از جمله درج نکردن نرخ کالا و... با شماره تلفن ۱۲۴ ستاد خبری این سازمان تماس برقرار و مراتب را اعلام کنند.

تغییر نرخ نان در کارگروه آرد و نان همدان
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه براساس نظر نماینده سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در استان و کارشناسان نرخ نان باید افزایش یابد، گفت: در تلاش هستیم در این زمینه تصمیم منطقی گرفته شود تا مردم دچار مشکل نشوند. همچنین شرایط مناسبی برای نانوایان ایجاد شود.
به گزارش صمت از سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان، ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه افزایش نرخ نان از مرکز به استان‌ها ابلاغ شده، افزود: در برخی از استان‌ها مانند قم و اصفهان افزایش نرخ نان اعمال شده اما در بیشتر استان‌های همجوار همدان این تغییر نرخ اعمال نشده است. وی با اشاره به اینکه در همدان در ۳ سال اخیر افزایش نرخ نان انجام نشده، افزود: نانوایان از این وضعیت رضایت ندارند؛ بنابراین افزایش نرخ نان به صورت کارشناسی بررسی شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با تاکید بر اینکه با افزایش نرخ بنزین تغییر نرخ نان به‌تعویق افتاده، تصریح کرد: به‌لحاظ شرایط اجتماعی افزایش نرخ نان بعد از گرانی بنزین امکان‌پذیر نبود و باید مدت زمانی در این زمینه تامل می‌شد. وی با بیان اینکه براساس نظر نماینده سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در استان و کارشناسان نرخ نان باید افزایش یابد خاطرنشان کرد: این مهم در جلسات تنظیم بازار و کارگروه آرد و نان بررسی می‌شود. پورمجاهد ادامه داد: در تلاش هستیم در این زمینه تصمیم منطقی اخذ شود تا مردم دچار مشکل نشوند. همچنین شرایط مناسبی برای نانوایان ایجاد شود. وی در پایان گفت: در زمان مناسب نرخ منطقی و کارشناسی شده نان ابلاغ خواهد شد.

اشتغال ۲ هزار نفری در صنعت، معدن و تجارت اردبیل
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از افتتاح ۱۵ طرح حوزه صنعت، معدن و تجارت با اشتغالزایی برای بیش از ۲ هزار نفر در سفر رئیس‌جمهوری به اردبیل خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت اردبیل رامین صادقی در جمع خبرنگاران درباره طرح‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت افتتاح شده در سفر ریاست جمهوری به استان اردبیل بیان کرد: افتتاح فاز توسعه‌ای آرتاویل تایر با اشتغال ۴۰۰ نفر، شرکت حدید مبتکران با اشتغال ۵۰۰ نفر، نساجی ستاره با اشتغال ۲۵۰ نفر و اشجع باتری با اشتغال ۱۱۰ نفر در این سفر انجام شد.
وی افزود: چندین طرح خرد نیز با ایجاد اشتغال ۷۷۱ نفری در اردبیل، مشگین‌شهر، نمین، سرعین و گرمی افتتاح شد که در مجموع طرح‌های افتتاح شده برای بیش از ۲ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه افزود: در استان اردبیل ۱۵۰۰ مورد جواز تاسیس وجود دارد که ۴۱۱ مورد زمین خود را گرفته و در آستانه آغاز فاز عملیاتی هستند و تا سال ۱۴۰۲ تاثیر بسزایی در افزایش اشتغال استان خواهند داشت. صادقی با اشاره به ۹۹ طرح پیشران موجود در استان اردبیل، تاکید کرد: از این ۹۹ طرح پیشران تاکنون ۲۶ مورد با ایجاد اشتغال ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفری و سرمایه ۱۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی وارد مرحله عملیاتی شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل عنوان کرد: طرح‌های پیشران استان شامل ۹ طرح در صنایع غذایی و دارویی، ۸ طرح صنایع معدنی و مس، ۶ طرح شیمیایی و ۲ طرح در حوزه فلزی و نساجی در نقاط گوناگون استان در دست احداث است که تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی گفت: در استان اردبیل ۱۱۴۵ واحد صنعتی دارای پروانه داریم که حدود ۶۶ درصد این واحدهای صنعتی اکنون فعال هستند و در مجموع ۲۳ هزار نفر در حوزه صنعت استان اردبیل فعالیت می‌کنند.
دکتر صادقی افزود: ۳۴ درصد از واحدهای صنعتی استان یعنی ۱۵۸ واحد غیرفعال هستند که براساس بررسی‌ها این واحدها نیز قابلیت احیا و بازگشت به چرخه تولید را دارند و در همین راستا از ابتدای امسال تاکنون ۴۵ واحد صنعتی رفع مشکل شده است.
صادقی گفت: امسال در استان اردبیل ۸۳ درصد در حوزه صنعت، ۲۵ درصد در بخش معدن و ۹۳ درصد در بخش اصناف تحقق تعهد اشتغال داشته‌ایم.


چاپ