در نشست سازمان بازرسی و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خراسان جنوبی عنوان شد

راه‌اندازی پویش مردمی «بدون برچسب نرخ نخریم»

نخستین نشست سازمان بازرسی و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خراسان جنوبی با حضور رئیسان اداره‌های تخصصی برگزار شد.

به گزارش صمت از خراسان‌جنوبی، علی تهوری، معاون سازمان بازرسی و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خراسان جنوبی گفت: درج نکردن نرخ روی کالا و عرضه کالا بدون برچسب نرخ و ندادن فاکتور فروش بیشترین تخلفات اعلام شده به سازمان هستند که اغلب این تخلفات در واحدهای صنفی خواربار، صیفی‌جات، نان، لوازم‌خانگی، پوشاک و لاستیک رخ داده است.
علی تهوری با اشاره به اجرای طرح جامع سوخت در کشور عنوان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده یک روز بعد از اجرایی شدن طرح جامع سوخت، طرح نظارت بر تنظیم بازار کالا و خدمات در استان به اجرا درآمد.
وی با اشاره به اینکه هماهنگی‌های لازم با اتاق اصناف، بسیج اصناف و تعزیرات حکومتی انجام شد، افزود: گشت‌های مشترک صبح و عصر در سطح بازار انجام می‌شود.
تهوری با بیان اینکه فقط ۵ جلسه ستاد تنظیم بازار استانی در این مدت برگزار شده گفت: ۳ ایستگاه ثابت بازرسی در مرکز استان و پایگاه‌هایی هم در میدان ابوذر، میدان امام و مصلا تشکیل شده، به علاوه اینکه روزانه ۵۴۳ تماس مردمی داشتیم که روند تماس‌ها رو به‌کاهش است و به حدود ۱۶۰ تماس مردمی رسیده است.
معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۷ طرح نظارتی در استان اجرا شده یادآور شد: طرح نظارتی شب یلدا در استان در حال اجرا است.
وی گفت: هزار و ۷۲ مورد پرونده تخلف به ارزش ۲۷ میلیارد و ۷۴۲ میلیون ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده و در جریان رسیدگی به شکایت‌های حضوری، مبلغ ۱۱ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال به شاکیان برگشت داده شد.
وی ادامه داد: افزون بر ۵ هزار و ۵۶ گزارش مردمی در طرح نظارت بر کالا و خدمات ثبت شده که در جریان رسیدگی به این شکایت‌ها ۷ هزار و ۲۲۴ بازرسی انجام شد. از این تعداد ۳۲۷ پرونده با مبلغ یک میلیارد و ۶۷۲ میلیون ریال به تعزیرات حکومتی معرفی شدند که مبلغ برگشتی در این طرح ۲۳۶ میلیون و ۲۲۴ هزار ریال بوده است.
وی به تشدید بازرسی‌ها در آستانه شب یلدا اشاره کرد و گفت: تقاضا در برخی گروه‌های کالایی همچون میوه‌ها، آجیل و شیرینی‌ها افزایش می‌یابد و نظارت‌های ما هم در همین راستا افزایش خواهد یافت.
تهوری گفت: تعداد گشت‌های بازرسی به ۱۵ گشت در مرکز استان و شهرستان‌های اطراف براساس واحدهای صنفی برنامه‌ریزی خواهد شد.
معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: گزارش‌های مردمی پیش از توزیع برنج و گوجه‌فرنگی در استان موجب برقراری بیشترین تماس‌ها با ۱۲۴ بود که بالاترین آمار شکایت از کمبود و نرخ این کالاها در بازار بود. با رسیدن محصول گوجه‌فرنگی غرب کشور به استان نرخ این محصول کاهش خواهد یافت.
تهوری با بیان اینکه پویش مردمی «بدون برچسب نرخ نخریم» در برخی از استان‌های کشور از جمله خراسان جنوبی ایجاد شده، تاکید کرد: شهروندان کالایی که برچسب نرخ ندارد را نخرند.
معاون بازرسی و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خراسان‌جنوبی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این سازمان رتبه یک را در پاسخگویی به مردم کسب کرده و استان‌های یزد و چهارمحال و بختیاری رتبه‌های بعدی را از آن خود کردند.
کاووسی، کارشناس معاونت بازرسی هم به سامانه جامع انبارها اشاره کرد و گفت: تمامی صاحبان ۱۰ قلم کالا شامل برنج، شکر، چای، کنجاله سویا، ذرت دامی، لاستیک، کاغذ، روغن موتور و گندم باید موجودی انبار خود را در این سامانه ثبت کنند و درج نکردن موجودی در سامانه جامع انبارها مشمول ظن به قاچاق خواهد بود و شعبات ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز مرجع رسیدگی به تخلف خواهند بود.


چاپ