فرش قرمز برای «نوروز»

نوروز برای ما ایرانیان یک جشن ملی محسوب می‌شود. در عین حال برگزاری جشن نوروز در هر قسمت از کشور، ویژگی‌های خاص خود را دارد.

بهره‌برداری از ۲۲ پروژه آبفای استان اصفهان

بهمن راعی- در نوزدهمین هفته پویش الف-ب ایران از طریق ویدئوکنفراس ۲۲ پروژه آب و برق استان اصفهان با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد. به گزارش صمت از اصفهان،

۷۳ پروانه بهره‌برداری صنعتی در هرمزگان صادر شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: در ۱۱ ماه سال ۹۸ در استان هرمزگان ۷۳ پروانه بهره‌برداری صنعتی صادر شده است.

تشکیل ستاد پیشگیری از کرونا در اتاق بازرگانی اصفهان

بهمن راعی- اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان در راستای لزوم بسیج همگانی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اقدام به تشکیل کمیته مشترکی با دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کرد.

میزان تولید و ذخایر مواد ضدعفونی‌کننده و الکل در کشور کافی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: میزان تولید و ذخایر الکل، ژل و مواد ضدعفونی‌کننده در کشور به حد کافی و جوابگوی نیازهاست و برای تامین ماسک با واردات مشکل را حل می‌کنیم. عباس تابش در سفر به قزوین از چند واحد تولید الکل، مواد و ژل‌های ضدعفونی‌کننده در شهر صنعتی البرز بازدید کرد و بر افزایش خط تولید و تامین نیازهای داخلی تاکید کرد.

عباس تابش در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با مهر درباره وضعیت تولید کالاهای بهداشتی و ضدعفونی‌کننده اظهار کرد: پس از ورود ویروس کرونا به کشور تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری و تامین نیازها انجام شده تا از آسیب‌ها کم کنیم. معاون وزیر و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کشور تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت کاملاً براساس سیاست‌های کشوری و ستاد فرماندهی کرونا حرکت می‌کند و براساس ابلاغی که به وزارت شده تامین اقلام بهداشتی و ضدعفونی و عرضه در شبکه توزیع را که ازسوی وزارت بهداشت تعریف می‌شود، برعهده دارد. تابش تصریح کرد: در تمام واحدهای تولیدی الکل، ماسک، مواد شوینده، ضدعفونی‌کننده و دستکش یکبار مصرف بازرسان ما مستقر شده‌اند و به‌طور تمام‌وقت وظیفه داریم از طریق وزارت بهداشت و قرارگاه کرونا و سازمان غذا و دارو اجازه خروج کالا را به واحدهای تولیدی بدهیم تا کالاها تحویل شبکه پخش شود و در حداقل زمان ممکن به‌دست مصرف‌کننده برسد.

‬ماسک وارد می‌شود
وی گفت: در بازدید از واحدهای تولیدی در استان‌های البرز و تهران و قزوین خوشبختانه با درک شرایط موجود بیشتر واحدها به سمت تولید سه‌شیفته رفته‌اند تا نیازها تامین شود. تابش تصریح کرد: چون در تولید ماسک کمبود داریم، برای واردات این محصول اقدام شده و هماهنگ کرده‌ایم تا محصولات وارد شده به‌سرعت وارد چرخه توزیع شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: البته برخی مواقع هم شاهد بوده‌ایم که کالاهایی دپو شده که به‌دلیل صدور دیرهنگام حواله ازسوی وزارت بهداشت بوده که در این زمینه هماهنگی لازم انجام شده تا هرچه سریع‌تر حتی در واحدهای کوچک این تولیدات به سطح بازار برسد و مردم از این کالاها که با سختی تهیه می‌شود استفاده کنند. تابش این دوران را گذرا دانست و اظهار کرد: از همه مردم درخواست می‌کنیم برای جلوگیری از التهاب جامعه فقط به اخبار رسمی توجه کنند و به چشم خود بیشتر از شبکه مجازی اعتماد داشته باشند و پیشگیری را بر معالجه اولویت دهند و مراقب باشند تا همدیگر را آلوده نکنند.
وی اضافه کرد: در شرایطی که شبکه بهداشت و درمان کشور تلاش می‌کند از بحران عبور کنیم و استرس را کاهش دهد نباید با رفتارهای غلط به نگرانی بیشتر در جامعه دامن بزنیم و خدمات انجام شده را زیر سوال ببریم.

تجهیز خطوط تولید
مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بیان کرد: در کشور به لحاظ تولید و ذخایر مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده و الکل هیچ مشکلی نداریم اما در بخش ماسک نیازمند واردات هستیم؛ البته هماهنگی‌های لازم انجام شده و در حدی که بازرگانان بتوانند وارد کنند مجوز صادر می‌شود و خرید تضمینی را متعهد شده‌ایم و نرخ را وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می‌کند و سود واردکننده هم محاسبه می‌شود؛ بنابراین اعلام می‌کنیم هر کسی به‌عنوان بازرگان و تاجر امکان واردات دارد اقدام کند و ما مجوز می‌دهیم. وی از تجهیز خطوط تولید برای افزایش میزان تولیدات و تغییر خط خبر داد و اظهار کرد: این کار بدون انتقال ارز انجام می‌شود و به‌سرعت مجوز می‌دهیم تا نیازها تامین شود.

تولید سالانه ۱۴.۸ میلیون عدد ماسک در سمنان
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از تولید سالانه حدود ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار عدد انواع ماسک‌های محافظتی و لباس‌های بیمارستانی ازسوی واحدهای تولیدی این استان خبر داد. به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان علی تشنه‌دل گفت: ۳ واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی سمنان و گرمسار، درحال‌حاضر با ظرفیت تولید سالانه ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار عدد انوع ماسک و لباس‌های بیمارستانی فعالیت دارند. وی افزود: یک واحد تولیدی در سمنان با ظرفیت تولید سالانه ۶ میلیون انواع ماسک‌های محافظتی در برابر بیماری‌های تنفسی فعال است، همچنین دو واحد تولیدی نانوفناوران و پارسیان در شهرستان گرمسار به ترتیب با ظرفیت تولید سالانه ۷ میلیون و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن، انواع ماسک‌های محافظتی در برابر بیماری‌های تنفسی و لباس‌های بیمارستانی تولید می‌کنند. سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان همچنین از تولید سالانه ۸ میلیون بطری انواع مواد ضدعفونی‌کننده توسط واحدهای تولیدی فعال در این استان خبر داد و گفت: واحد صنعتی فناور نقش جبه پارس در شهرک صنعتی سمنان سالانه ۶ هزار تن انواع مواد ضد عفونی‌کننده بر پایه الکل تولید و روانه بازار می‌کند.
تشنه دل اظهارکرد: واحد صنعتی هورام طب گرمسار نیز با ظرفیت تولید سالانه ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار عدد انواع مواد ضد عفونی‌کننده بر پایه الکل وهمچنین واحد صنعتی کیمیا طیران زکریا در شهرستان شاهرود نیز با ظرفیت تولید سالانه ۴۳۲ هزار عدد بطری انواع مواد ضد عفونی‌کننده بر پایه الکل درحال‌حاضر مشغول فعالیت هستند.
وی خاطرنشان کرد: واحد صنعتی پارس دارو طب در شهرستان گرمسار نیز با ظرفیت تولید سالانه ۱۴۰ هزار عدد بطری انواع مواد ضد عفونی‌کننده بر پایه هالوژن ها، کلر هگزیدین و آلدهیدها درحال‌حاضر فعال است.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان اظهار کرد: درحال‌حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا در مناطق مختلف کشور و نیاز ضروری به انواع مواد ضد عفونی‌کننده دست، واحد صنعتی کندور، یکی از واحدهای تولید محصولات بهداشتی و ضد عفونی‌کننده، خط تولید جدید خود را برای تولید انواع مواد ضدعفونی‌کننده دست بر پایه الکل راه‌اندازی کرده و روزانه ۱۵ هزار بطری انواع مواد ضدعفونی‌کننده دست تولید و روانه بازار می‌کند.

فعالیت ۷ واحد تولیدی شوینده در کرمانشاه با حداکثر ظرفیت
۷ واحد تولیدی مواد ضدعفونی و شوینده در استان کرمانشاه وجود دارد که با حداکثر ظرفیت کار می‌کنند. محسن دارابی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده گفت: در جلسه‌ای که روز گذشته با حضور استاندار کرمانشاه برگزار شد، درباره مدیریت توزیع مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح ازسوی سازمان صنعت، معدن و تجارت بحث و مدیریت توزیع مواد ضدعفونی برعهده معاونت غذا و دارو گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه دارابی در ادامه تاکید کرد: این سازمان ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با دانشگاه علوم پزشکی در زمینه تامین مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده دارد؛ بنابراین مردم نگران تامین اقلام مربوط به مواد ضدعفونی‌کننده نباشند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: درحال‌حاضر ۷ واحد تولیدی در استان در زمینه مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده وجود دارد و تمهیدات لازم برای تولید با حداکثر ظرفیت آنها اندیشیده شده و این واحدهای تولیدی می‌توانند نیاز استان را در زمینه مواد شوینده دست و سطوح فراهم کنند.
دارابی در ادامه مهم‌ترین مشکل و دغدغه این واحدهای تولیدی را تامین الکل مورد نیاز عنوان کرد و افزود: بخش اعظمی از نیاز این واحدهای تولیدی به الکل را معاونت غذا و دارو تامین کرده و بقیه آن نیز به‌زودی تامین خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: مشکل تامین ماسک مورد نیاز مردم نیز با هماهنگی با چند واحد تولیدی به‌زودی مرتفع خواهد شد و این کالاها در اختیار شهروندان عزیز قرار خواهد گرفت.

عزم جدی برای کنترل بیماری
محمد ابراهیم الهی‌تبار، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه نیز در این بازدید بر عزم جدی مسئولان برای کنترل بیماری کرونا تاکید کرد و افزود: مجموعه استان در بخش‌های مختلف برای مبارزه با ویروس کرونا وارد کار شده‌اند که محوریت و خط مقدم آن با دانشگاه علوم پزشکی است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه در ادامه افزود: با تلاش‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در زمینه نظارت و کنترل بر تولید مواد ضد عفونی‌کننده و ماسک، اقلام مورد نیاز مردم در جهت مبارزه با این بیماری تامین خواهد شد.
شرکت پخش البرز توزیع‌کننده انواع ماسک، سرم و الکل؛ شرکت ساینا سلامت تولیدکننده مواد ضدعفونی‌کننده دست با پایه الکل؛ شرکت پژوهان‌گستر تولیدکننده انواع مواد ضدعفونی‌کننده سطوح؛ پرک شیمی کرمانشاه تولیدکننده انواع مواد ضدعفونی‌کننده؛ کیمیا فرآیند بیستون تولیدکننده انواع مواد ضدعفونی‌کننده و شرکت دایراک صنعت درمان تولیدکننده انواع البسه بیمارستانی و ماسک از عمده واحدهای تولیدی بودند که مورد بازدید مسئولان قرار گرفتند.

برخورد قاطع با متخلفان
مسعود بیگلری، معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه نیز احتکار، گرانفروشی، کم‌فروشی و تقلب، عرضه خارج از شبکه و هرگونه تخلف دیگر در تولید و توزیع انواع اقلام بهداشتی را رفتاری غیرانسانی دانست و گفت: قاطعانه می‌گوییم که در این زمینه هیچ تعارف و تسامحی نداریم و با متخلفان برخورد جدی و قانونی خواهیم کرد.
بیگلری در ادامه باتوجه به حضور بازرسان در عرصه تقابل با تخلفات اقتصادی، بیان کرد: در چند روز گذشته که بازار اقلام بهداشتی با کمبود و التهاب، روبه‌رو بوده، با رصد مستمر بازرسان ۳۱ پرونده تخلف تشکیل و به تعزیرات حکومتی، ارسال شده است. وی عمده این تخلفات را احتکار و گرانفروشی در عرضه اقلام بهداشتی، ازجمله ماسک، ژل‌های ضدعفونی‌کننده، مواد شوینده، الکل و...، اعلام کرد و به داروخانه‌ها، انبارها، واسطه‌ها و سایر افرادی که در اندیشه سوءاستفاده از این وضعیت هستند، هشدار داد که قانون دیر یا زود یقه آنها را خواهد گرفت.

توزیع ماسک و ضدعفونی‌کننده در اردبیل
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: ۱۰ هزار بطری مواد ضدعفونی‌کننده در اردبیل بین داروخانه‌هایی که ازسوی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان تعیین شده بود توزیع شد تا داروخانه‌ها بتوانند محلول ضدعفونی‌کننده را در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار دهند. به گزارش صمت از آذربایجان شرقی، رامین صادقی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با تولیدکنندگان و تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها اظهار کرد: تا اشباع بازار، تولید و توزیع مناسبی از این اقلام در سطح استان انجام خواهد شد و نگرانی برای تامین وجود ندارد. وی یادآور شد: روزانه تعداد ۱۵ هزار ماسک در استان اردبیل تولید می‌شود که از فردا برای تامین مصارف مورد نیاز هم‌استانی‌ها در سطح استان توزیع خواهد شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خاطرنشان کرد: شهروندان در صورت مشاهده تخلف اقتصادی اعم از مخفی کردن و امتناع از عرضه کالا، گرانفروشی و... موارد را از طریق سامانه ارتباطی ۱۲۴ اطلاع‌رسانی کنند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

آموزش ایمنی شناورهای غیرکنوانسیونی در بوشهر
دوره آموزشی ایمنی شناورهای غیرکنوانسیونی به میزبانی بندر بوشهر برگزار شد. به گزارش صمت به نقل از روابط عمومی بندر بوشهر، محمد قاسمی، معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر دراین باره گفت: دوره آموزشی ایمنی شناورهای غیرکنوانسیونی از ۲۸ بهمن به‌مدت ۳ روز و با همکاری اداره ثبت و بازرسی شناوران و بخش کنترل و بازرسی استان بوشهر برگزار شد. قاسمی افزود: هدف از برگزاری این دوره آموزشی ارائه و بررسی مفاد قانونی آیین‌نامه ایمنی شناورهای غیرکنوانسیونی بود که جهت اجرا در مرداد امسال ازسوی سازمان بنادر و دریانوردی ابلاغ شد؛ گفتنی است این آیین‌نامه در ۱۱ فصل تدوین و نسبت به قانون پیشین تغییرات عمده‌ای داشته است. وی عنوان کرد: در این همایش افسران کنترل و بازرسی و کارشناسان ثبت شناورهای بندر بوشهر، افسران کنترل و بازرسی بنادر امام خمینی، خرمشهر و همچنین نمایندگان موسسه‌های رده‌بندی آسیا و ایرانیان، حضور داشتند.

ذخیره ۱۶ تن میوه شب عید برای قصرشیرین
فرماندار قصرشیرین گفت: ۱۶ تن میوه شامل ۱۰ تن پرتقال و ۶ تن سیب برای تامین میوه شب عید شهروندان ذخیره‌سازی شده است. به‌گزارش ایلنا از کرمانشاه، مرادعلی تاتار، فرماندار قصر شیرین در جلسه ستاد تنظیم بازار قصرشیرین، با اعلام این خبر افزود: شکر و گوشت قرمز و مرغ نیز به‌میزان مصرف شهروندان تامین شده و با نرخ مصوب ازسوی عاملان در روزهای آینده توزیع خواهد شد که این اقدام در راستای تامین اقلام اساسی و مایحتاج عمومی مردم است. وی اظهار کرد: طرح نظارتی ویژه نوروز در شهرستان آغاز شده و تا ۱۵ فروردین کار نظارت بر واحدهای صنفی سطح شهر را انجام می‌دهد. نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: بدون هیچ گونه اغماضی با تمامی واحدهای متخلف برخورد می‌شود. وی گفت: مردم می‌توانند هرگونه تخلف اقتصادی را از طریق تماس با شماره تلفن گویای ۱۲۴ سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اطلاع دهند تا در کمترین زمان مورد رسیدگی قرار گیرد.

تشکیل قرارگاه بهداشت زیستی ارتش در غرب کشور
فرمانده قرارگاه عملیاتی نیروی زمینی ارتش در غرب کشور اعلام کرد: قرارگاه جهادی بهداشت زیستی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌منظور مقابله با بیماری کرونا در استان‌های غربی تشکیل شده است. امیر سرتیپ دوم آریانفر در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از شیوع بیماری کرونا اقدام به تشکیل قرارگاه جهادی بهداشت زیستی در سطح یگان‌های تابع کرد که پیرو آن این قرارگاه در غرب کشور نیز تشکیل شد. وی با بیان اینکه یگان‌های جنگ‌های نوین ارتش به‌منظور مقابله با بیماری کرونا در پایگاه هستند، گفت: این یگان‌ها پس از شیوع بیماری کرونا در آماده‌باش صددرصد قرار گرفتند. فرمانده قرارگاه عملیاتی ارتش در غرب کشور تاکید کرد: باتوجه به اینکه تعداد بسیاری از نیروهای وارده در پادگان‌ها در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند، ضدعفونی این پادگان‌ها ازسوی یگان‌های جنگ‌های نوین به‌طور مستمر در دستور کار است.
آریانفر با بیان اینکه این یگان‌ها به‌منظور کمک به دانشگاه علوم پزشکی نیز آمادگی صددرصد دارند، گفت: در صورتی که در هر منطقه‌ای نیاز به امدادرسانی و اقدام فوری برای مقابله با کرونا احساس شود یگان‌های جنگ‌های نوین به سرعت به منطقه اعزام خواهند شد.

ایجاد شبکه توزیع اقلام بهداشتی با هدف تنظیم بازار

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی از ایجاد شبکه توزیع اقلام بهداشتی و ضدعفونی در این استان به‌منظور تنظیم بازار و جلوگیری از احتکار و گرانفروشی خبر داد.

اعطای برند اصفهان به واحدهای صنفی نمونه

بهمن راعی- مشاور عالی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: اعطای برند اصفهان به اصناف نمونه، موجب ایجاد حس رقابت بین واحدهای صنفی برای دریافت برند خواهد شد.

تشکیل ستاد ویژه‌ای برای مقابله با کرونا

بهمن راعی- با برگزاری جلسه مشترک بین معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شهردار اصفهان و مدیران شهری، اقدامات انجام شده و فعالیت‌هایی که باید در روزهای آینده در راستای مقابله با ویروس کرونا انجام شود،