نتیجه توافق وین برای ایران

یک کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل، تاکید کرد: توافقی که در نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین حاصل شد، قطعا گامی مهم در جهت شکستن بن بستی است که طی دو ماه و نیم بعد از شروع به کار دولت بایدن شکل گرفته بود.

 کوروش احمدی در پاسخ به این سوال که پس از پایان دور اول نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در روز سه شنبه، طرفین گفت‌وگو نشست را سازنده اعلام کردند و توافق شد هیات‌های کارشناسی ایران و گروه ۴+۱بدون حضور امریکا نشست‌های خود رابرگزار کنند، شما این نشست و توافق حاصل شده برای ادامه مذاکرات را چه طور ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: توافقی که در وین در روز سه شنبه حاصل شد، قطعا گامی مهم در جهت شکستن بن بستی است که طی دو ماه و نیم بعد از شروع به کار دولت بایدن شکل گرفته بود. ساختاری که اکنون ایجاد شده به این صورت است که دو گروه کارشناسی برای کار بر روی مسائل موجود تشکیل شده است: یکی قرار است بر روی بازگشت ایران به تعهدات خود کار کند و دیگر بر روی بازگشت امریکا به تعهدات خود.

وی افزود: البته شیوه انجام مذاکرات ممکن است قدری سرعت پیشرفت را کند، چرا که این مذاکرات طبعا باید بین این دو طرف یعنی ایران و امریکا صورت گیرد و طرف‌های دیگر برجام در این قضیه مدخلیتی ندارند اما چون مذاکرات مستقیم فعلا ممکن نیست، ناچار مذاکرات باید به این شکل و با نقش آفرینی سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به عنوان واسطه انجام شود. علاوه بر ساختاری که شکل گرفته به لحاظ محتوایی نیز پیشرفت هایی مشهود است که امید بخش است.

ادعایی که کنار گذاشته شد

 احمدی با بیان این که امریکا اکنون رسما از "بازگشت متقابل طرفین به تعهدات خود" صحبت می‌کند به این معنی که فرمول قبلی امریکا مبنی بر بازگشت ایران در وحله اول به تعهداتش و بازگشت امریکا بعد از آن پس از راستی آزمایی بازگشت ایران، اکنون دیگر مطرح نمی‌شود افزود: از دیگر سو، امریکا اکنون از "اجرای فرمول برجام" در مورد برداشتن تحریم‌ها صحبت می‌کند که عبارت است از برداشتن "تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران" البته این اگر از یک جهت مثبت است و می‌تواند به معنی آمادگی امریکا برای اجرای برجام باشد، اما با توجه به طیف گسترده‌ای از تحریم‌های غیرهسته ای، همین فرمول این بار ممکن است بسیار مسئله ساز شود. اما مهم این است که در این مرحله صحبتی از تاکیدات قبلی دولت بایدن مبنی بر "قوی تر و طولانی تر کردن برجام" و مذاکره در مورد برنامه موشکی و هسته‌ای ایران وجود ندارد.

 این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سووال که آیا فکر می‌کنید در روز جمعه که ادامه نشست کمیسیون مشترک برجام برگزار می‌شود، شاهداتقاقی همچون ایجاد زمینه‌های مثبتی برای رفع تحریم‌ها و بازگشت امریکا به برجام باشیم با توجه به اینکه در چند روز اخیر نیز اظهارات مثبتی از سوی مقامات امریکا از جمله رابرت مالی مطرح شده است؟ اظهار کرد: همانطور که اشاره کردم، "بازگشت متقابل طرفین به تعهدات خود" و "اجرای فرمول برجام در مورد برداشتن تحریم ها" که از جانب امریکا مبنای مذاکرات خواهد بود، در مقایسه با گذشته تحولی مثبت و بازگشت به نوعی عمل گرایی است. اما توافق در مورد نوع تحریم هایی که باید برداشته شود و تمیز بین تحریم‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای و در ازای آن اقدامات مشخصی که از سوی ایران باید انجام شود، کار بسیار بسیار دشوار و زمان بری است.

 احمدی در واکنش به این پرسش که نقشی که کشورهای چین و روسیه و تروئیکای اروپایی در این برهه می‌توانند ایفا کنند چیست؟ گفت: واقعیت این است که سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا در رساندن سیر تحولات به این نقطه نقش تعیین‌کننده داشته‌اند. به این معنی که ایده‌های آنها و نیز مذاکرات غیرمستقیمی که از طریق آنها طی یکی دو ماه گذشته با دولت بایدن انجام شده، کار را به این نقطه رسانده است. و از این مقطع به بعد نیز آنها به عنوان واسطه مذاکرات نقش خواهند داشت.

رویکرد روسیه و چین

 این کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل تصریح کرد: به نظر نمی‌رسد که چین و روسیه به خاطر روابط نه چندان گرمی که در این مقطع زمانی با امریکا دارند، نقش چندانی در این روند داشته باشند اما بی‌شک مشوق ایران و امریکا برای ادامه این مسیر و رسیدن به نتیجه هستند. توئیت اولیانف سفیر روسیه در وین در مورد نتیجه مذاکرات روز سه شنبه بسیار مثبت و تایید آمیز بود. او مذاکرات را "موفقیت آمیز" خواند و "مهمترین اتفاق" را "شروع عملی کار برای نیل به هدف" توصیف کرد. تردیدی نیست که چین و روسیه نیز در هدف اروپا و امریکا مبنی بر جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ایران شریک‌اند. نباید فراموش بکنیم که این دو کشور در گذشته به همه قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران رای مثبت دادند. بعلاوه، این دو کشور می‌دانند مادام که تحریم‌ها علیه ایران برقرار است، روابط اقتصادی آنها با ایران نمی‌تواند از حد محدودی فراتر رود و برای توسعه روابط با ایران باید در جهت رفع تحریم‌ها بکوشند.

منبع: ایسنا


چاپ