سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با گسترش نیوز مطرح کرد:

لغو گام به گام تحریم ها، شایعه یا واقعیت؟

رامین مهمان‌پرست اظهار کرد: کسانی که پای موافقت نامه را امضا کردند باید به تمام تعهدتشان عمل کنند و متقابلا ما نیز به تمام تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

صدور بیانیه مشترک امریکا، فرانسه، آلمان و انگلیس بعد از نشست مجازی وزرای خارجه آنها در روز پنجشنبه گذشته را می‌توان مهم‌ترین اتفاقی دانست که بعد از خروج امریکا از این توافق در اردیبهشت ۱۳۹۸ افتاده است. این بیانیه گویای دو تحول مهم است: نخست اینکه امریکا دوباره برجام را به عنوان «یک دستاورد کلیدی دیپلماسی چندجانبه» به رسمیت می‌شناسد، دوم اینکه طرحی را که امریکا مدعی بود باید بعد از مشورت با کنگره و متحدان تنظیم کند، از خلال این بیانیه مشترک اعلام کرده و سوم اینکه این بیانیه گویای اتفاق نظر امریکا و سه کشور اروپایی در مورد مسیر پیش رو و طرح پیشنهادی آنها به ایران است.

بازگشت بی‌اشکال و فوری به برجام

سادگی بازگشت بی‌اشکال و فوری به برجام، جذاب به نظر می‌رسد و دولت جدید امریکا می‌تواند این کار را به طور یک جانبه با امضای یک دستور اجرایی، صدور معافیت‌ها و لغو تحریم‌ها انجام دهد.اما ایران نیز خواستار لغو تمامی تحریم‌های یکجانبه از طرف امریکا است، که این امر سبب ایجاد تناقضاتی می‌شود، این اتفاق سبب شد که با رامین مهمانپرست سخنگوی سابق وزارت امور خارجه و سفیر پیشین ایران در لهستان به گفت‌وگو بپردازیم و نظر وی را درباره احتمال از سرگیری توافق هسته‌ای بپرسیم در ادامه می‌توانید این گزارش را بخوانید با گسترش نیوز همراه باشید:

ramin-mehmanparast-18-12.jpg

رامین مهمان‌پرست سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار گسترش نیوز درباره احتمال احیای برجام اظهار کرد: چارچوب‌های سیاست جمهوری اسلامی ایران کاملا مشخص است و مقام معظم رهبری نیز به این مورد اشاره فرموده‌اند، امریکایی‌ها خودشان برجام را نقض کردند و از آن خارج شدند. اگر در عمل تحریم‌ها لغو شوند و چرخ همکاری‌های اقتصادی در کشور ما انجام شود، به این معنا است کسانی که پای موافقت نامه را امضا کردند به تمام تعهداتشان عمل کرده‌اند و متقابلا ما نیز به تمام تعهدات برجامی خود عمل خواهیم کر‌د.

لغو گام به گام تحریم ها، شایعه یا واقعیت؟

وی ادامه داد: اما اگر قرار باشد تعهدی را که ما انجام دادیم و پای آن ایستاده‌ایم را طرف مقابل لغو کند و در انجام آن همکاری نکند، آن توافقنامه معنای دوجانبه بودن را از دست می‌دهد.

سفیر پیشین ایران در لهستان خاطرنشان کرد: موقعی یک توافقنامه خاصیت خواهد داشت و ادامه دار خواهد بود که منافع دو طرف براساس تعهدات صورت گرفته، تضمین شود.

مهمانپرست درباره شایعه لغو گام به گام تحریم‌ها توسط امریکا اظهار کرد: صحبت هایی که برای لغو پلکانی و یا گام به گام تحریم مطرح می‌شود، شیوه ورودش صحیح نیست، چون همانطور که امریکا بعد خروج از برجام، تحریم‌های جدید را به شکل غیر قانونی علیه ایران اعمال کرد، باید به همان شکل تحریم‌ها را لغو کند تا در عمل کشورهای مختلف بتوانند روابط اقتصادی‌شان را با ایران به شکل طبیعی دنبال کنند.

سخن پایانی: پیش از این گفته شده بود که احتمال بازگشت گام به گام امریکا به برجام زیاد است، اما به نظر می‌رسد که این گمانه زنی با برخی مقدمات تحلیلی که امریکایی‌ها سعی کردند امتیازات بیشتری برای بازگشت به برجام بگیرند و همچنین پاسخگوی فشارهای داخلی خود باشند، بیشتر همخوانی داشته باشد؛ چراکه برخی جریانات در داخل ایالات متحده، فشارهایی را به جو بایدن وارد می‌کنند که به برجام بازنگردد.

دولت بایدن با انتخاب افرادی مانند انتخاب آنتونی بلینکن به عنوان وزیر امور خارجه، وندی شرمن به عنوان معاون وی، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی و رابرت مالی به عنوان مسئول امور ویژه در امور ایران که از نیروهای مختلف هستند مخالفت‌هایی را به همراه داشته است؛ چراکه این افراد کسانی هستند که موافق عادی‌سازی روابط و بازگشت به برجام هستند تا بتوانند تحریم‌ها را بردارند، اما هم از بعد داخلی خودشان و هم از نظر مصوبه مجلس ایران درباره اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به اضافه پنج گامی که ایران در آن تعهدات خود را کاهش داد، موانعی را بر سر راه بایدن گذاشته تا نتواند به راحتی در مورد بازگشت به برجام تصمیم بگیرد.


چاپ