بایدن رسما رئیس‌جمهور امریکا شد

با تأیید آرای مورد نیاز از سوی کنگره، جو بایدن رسما رئیس‌جمهور امریکا شد.

مایک پنس با تایید آرای الکترال ایالت ورمونت، و رسیدن آرا به حد نصاب ۲۷۱ رای، ریاست جمهوری جو بایدن را تایید کرد.

بر اساس این گزارش، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری امریکا اعلام کرد کنگره نتایج آرا در خصوص پیروزی بایدن در انتخابات را پذیرفته است.
شب گذشته نشست کنگره امریکا که برای تأیید نتیجه انتخابات آغاز شده بود، با یورش هواداران ترامپ، متوقف شده بود. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری امریکا با حضور در جمع حامیان خود سخنرانی کرده و به شدت از انتخابات این کشور انتقاد کرد.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا اعلام کرد: «مردم نتایج انتخابات را تعیین می‌کنند نه کنگره. اقدامات جمهوری‌خواهان، ما و مردم امریکا را به دردسر انداخته است.»

ترامپ در واکنش به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ امریکا در سخنرانی در جمع هوادارانش با تکرار ادعای تقلب در این انتخابات گفت «عقب ننشسته ایم، کنار نمی‌کشیم و به شکست اعتراف نخواهیم کرد. ما پیروزی بزرگی را محقق کردیم و نتایج انتخابات اصلا نزدیک نبود. من ۷۵ میلیون رأی به‌دست آوردم و با این وجود می‌گویند که من پیروز نشده ام! »

همزمان با نشست کنگره امریکا برای اعلام نتایج انتخاباتی این کشور خبرنگار الجزیره شب گذشته گزارش داد که معترضان با نیرو‌های پلیس در خارج از کنگره درگیر شدند.

تصاویری که از یورش مهاجمان به ساختمان کنگره منتشر شد، حاکی از حمله هواداران ترامپ به دفاتر سنا و نیز رئیس مجلیس نمایندگان، نانسی پلوسی بود.

حوادث شب گذشته واکنش‌های جهانی نیز در بر داشت. اتحادیه اروپا در واکنش به حوادث امریکا اعلام کرد: دموکراسی امریکا تحت محاصره است و باید به نتایج انتخابات احترام گذاشت

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به حوادث رخ داده گفت: من تاسف خود را از وقایعی که واشنگتن شاهد آن بوده ابراز می‌دارم و سیاستمداران می‌بایستی طرفداران خود را به جلوگیری از خشونت و نیز احترام به روند دموکراتیک ملزم سازند.

 


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


چاپ