همکاری دولت و مجلس برای حل مشکلات معیشتی

رئیس مجلس شورای اسلامی، ظرفیت مالیاتی کشور را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: کمیسیون اقتصادی در حوزه «مالیات بر سود سرمایه» کاری را آغاز کرده که گامی در حوزه اصلاح ساختار بودجه باشد و واردات و صادرات را تعیین‌تکلیف کند؛ بنابراین مجلس نباید با ماموریت‌های اضافی بر کسری بودجه بیفزاید.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی روسای کمیسیون‌ها و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهاد ۵۰ تن از نمایندگان مجلس که تحت عنوان برخی احکام بودجه در صحن علنی به تصویب رسید، افزود: مواد این طرح برای تکمیل احکام سابق در قانون بودجه تدوین شده است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه احکام بودجه قرار است اصلاح ساختار بودجه را تسهیل کند، گفت: اصلاح ساختار بودجه نیز مبحث مهمی است و بودجه باید بدون کسری، تدوین و تصویب شود تا منابع و هزینه‌ها با هم هماهنگ باشد. قالیباف تاکید کرد: باید توجه داشت که در شرایط حاضر، فروش نفت خام و فرآورده‌های آن نمی‌تواند درآمد مطمئنی باشد که در بودجه کشور لحاظ شود؛ بنابراین باید گام‌های جدی در بحث اصلاح ساختار بودجه برداشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه ارز نیز باوجود اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی، تاثیر قابل‌ملاحظه‌ای در تامین کالاهای اساسی مشاهده نشده و مجلس باید نظارت جدی بر این مسئله داشته باشد. قالیباف خاطرنشان کرد: تفاوت نرخ فروش ارز باعث ایجاد منبع درآمدی برای دولت شده که محل هزینه آن نیز براساس اولویت‌ها تعیین می‌شود. در این فرآیند گاهی بی‌عدالتی در بخش‌هایی مشاهده می‌شود که بازنشستگان نمونه آن هستند.


چاپ