نفت اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد

۱۴۱ دستگاه ونتیلاتور (دستگاه کمک‌تنفسی ویژه بیماران کرونایی) با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان ازسوی وزارت نفت به بیمارستان‌های مناطق نفت‌خیز اهدا شد. وزیر بهداشت در مراسم اهدای این دستگاه‌ها با اشاره به اینکه در ۵۰ روز ایران توانست مواد مورد نیاز برای مقابله با کرونا را تولید و حتی صادر کند، گفت: ایران در تحریم با دست‌های بسته در این اقیانوس بلا شنا کرد.

سعید نمکی در مراسم اهدای ۱۴۱ دستگاه کمک تنفسی ویژه بیماران کرونایی از طرف وزارت نفت به بیمارستان‌های مناطق نفت‌خیز کشور با اشاره به اینکه در این ایام سخت وزارت نفت در ابعاد مختلف در کنار ما بود، ادامه داد: من به یاد ندارم سخت‌تر از این ایام را در سال‌های بعد از انقلاب تجربه کرده باشیم.

وی افزود: بیژن زنگنه و همکارانش در این ایام سخت، فروش نفت و کسب درآمد، کاری سخت و پرمشغله‌ دارند. وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با این سختی و گرفتاری، دوستان به یاد درماندگی بخش‌های دیگر هستند، گفت: نفت اقتصاد سیاسی ایران را تغییر داد. اگر به عوامل موثر بر سیاست و مسائل اجتماعی دقت شود یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها نفت است. 

نمکی با بیان اینکه یکی از ضعف‌ها در کشور محدود بودن مطالعات تاریخی است، افزود: نفت یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در تمام امور است. وی ادامه داد: نفت به‌عنوان یک سرمایه مهم مملکتی در توسعه زیرساخت‌ها و توسعه انسانی کشور باید استفاده شود. وزیر بهداشت تاکید کرد: انسان ابزار توسعه نیست؛ انسان توسعه‌یافته، هدف غایی توسعه است. وی با بیان اینکه یکی از گرفتاری‌ها این است که منابع را صرف توسعه پایدار نکردیم، گفت: روزهای سختی است که کاهش درآمدهای نفتی خودش را در بخش‌های مختلف از جمله بخش بهداشت کشور نشان می‌دهد. نمکی افزود: با اینکه روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم، وزیر نفت مورد بی‌مهری واقع می‌شود. وی به پاندمی کرونا نیز اشاره کرد و ادامه داد: در ایران با استفاده از شیوه‌های بسیجی از اوایل بهمن خودمان را آماده کردیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در فرودگاه‌ها از بهمن‌ گیت مخصوص گذاشتیم، افزود: در همان زمان پروتکل‌ها را برای روزهای سخت تدوین کردیم، زیرا در شرایط تحریم نمی‌توانستیم گردش صنعت را تعطیل کنیم. وی گفت: یکی از جاهایی که این شیوه‌نامه را به‌درستی رعایت کرد، وزارت نفت بود و میزان ابتلا و بستری کارکنان این نهاد نیز قابل‌قبول است.

نمکی با اشاره به موارد مقابله با کرونا در مناطق نفتی، افزود: راه پارسیان بر عسلویه بسته شد تا عسلویه به کرونا آلوده نشود. وی ادامه داد: خوشبختانه در مدت ۵۰ روز، پتروشیمی‌ها موادی را تولید کردند که سبک‌ترین البسه و ماسک تهیه شود. به‌گفته وزیر بهداشت، در مدت ۵۰ روز، مرگ‌های ناشی از کرونا به حدود ۳۰ نفر رسید و به‌عنوان یک تولید‌کننده و صادرکننده در عرصه بین‌المللی مطرح شدیم. وی گفت: ایران در تحریم با دست‌های بسته در این اقیانوس بلا شنا کرد و دنیا فهمید ایران در اوج تحریم چه عظمتی به‌دست آورد.


چاپ