تاکید عراق بر حل مشکلات مبادلات بانکی با ایران

منابع ارزی ایران در عراق آزاد می‌شود

عبدالناصر همتی صبح روز گذشته برای مذاکره با مقام‌های بانکی و اقتصادی عراق در رأس یک هیات بانکی و تجاری عازم بغداد شد. رئیس کل بانک مرکزی پیش از این نیز سفرهایی برای پیگیری آزادسازی منابع ایران به این کشور داشت.

‌البته طی سال‌های گذشته به‌ویژه دوره اخیر بانک مرکزی، مقام‌های ایرانی رایزنی‌هایی را با کشور عراق برای بازگشت منابع ارزی و وصول بدهی عراق به ایران انجام داده‌اند و موفقیت‌هایی نیز از این سفرها حاصل شده است. رئیس کل بانک مرکزی عراق در دیدار با همتای ایرانی خود در بغداد گفت: مقامات عراقی بر حل‌‌وفصل مسائل بانکی میان دو کشور تاکید دارند و به‌زودی با سازکارهای اتخاذ شده، این مشکلات رفع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، مصطفی غالب مخیف تاکید کرد: تلاش‌ داریم به همکاری بانکی با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهیم و از تجارب تهران در امور مالی و بانکی استفاده خواهیم کرد. وی ادامه داد: تمام تلاش ما این است که همکاری دو کشور ادامه داشته باشد و مشکلات موجود در حوزه مطالبات مالی و پولی ایران نیز حل شود. رئیس کل بانک مرکزی عراق افزود: برخی سازکارها وجود دارد که می‌توان با بهره‌گیری از آنها به تقویت همکاری بانکی و پولی میان دو کشور و رفع مشکلات موجود، کمک کرد.

وی گفت: پیشنهاد دادیم کمیته‌ای مشترک با حضور مقامات بانکی و مالی دو کشور تشکیل شود تا به راهکار لازم برای حل مسائل ایران و عراق دست یافت. رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد که با همکاری همتای عراقی‌اش مسائل پیچیده بانکی میان دو کشور برطرف شود. وی گفت: امیدوارم با اراده‌ای که در مقامات عراقی وجود دارد، مشکلات بانکی و مالی میان دو کشور حل شود. همتی روابط و مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عراق را بسیار مهم و موثر دانست و افزود: تهران به توسعه بیش از پیش همکاری‌ها با بغداد اهمیت می‌دهد.

آغاز عرضه ۵۰ میلیون دلار به بازار ارز

با سفر و مذاکرات همتی با همتای عراقی‌اش برای آزادسازی منابع ایران در عراق طبق اعلام بانک مرکزی، از روز گذشته این بانک روزانه ۵۰ میلیون دلار به بازار اسکناس ارز تزریق خواهد کرد. به گزارش ایسنا، این روزها که بازار ارز قیمت‌های بالایی را تجربه می‌کند، بانک مرکزی نیز به‌منظور مدیریت این بازار برخی اقدامات نظارتی در نظر گرفته که جدیدترین آنها افزایش سقف خرید در بازار متشکل ارزی و عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار در بازار اسکناس ارز است. درباره چرایی افزایش قیمت‌ها در بازار ارز رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود در این زمینه تلاش‌های دولت امریکا برای ایجاد التهاب در بازار ارز را با طرح لغو تمام معافیت‌های تحریمی و راه‌اندازی ماشین تبلیغاتی خود توسط رسانه‌های وابسته، عامل موثر بر وضعیت کنونی بازار دانسته است.

همچنین طبق گفته همتی بعد از طرح مکانیسم ماشه، اخباری درباره قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران مطرح می‌شود که فارغ از قابلیت عملیاتی داشتن و میزان تاثیر عملی آن، تاثیر روانی آن در بازار ارز سایه افکنده است. طبق این گزارش، از دیروز بانک مرکزی در راستای افزایش عرضه برای تامین نیازهای متقاضیان روزانه ۵۰ میلیون دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل ارزی عرضه کرد تا با این اقدام بتواند نرخ‌ها را در این بازار بشکند.

علاوه بر این، این بانک افزایش سقف خرید کارگزاران در بازار متشکل ارزی را مدنظر قرار داده که بر این اساس سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها از امروز در حالی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش یافته که تا پیش از این ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده است. از آنجا که پیش از این بانک مرکزی افزایش عرضه در بازار ثانویه ارز (نیما) را هدف قرار داده بود، به‌گونه‌ای برای تسهیل و تسریع تامین ارز واردکنندگان در این بازار به پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها اعلام کرد که آنها نیز می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را علاوه بر صرافی‌های بانکی، به صرافی‌های مجاز برای واردات کالاهای دارای تخصیص ارز بفروشند.

طبق اعلام بانک مرکزی با این اقدامات روند عرضه و معاملات حواله‌های ارزی در بازار دوم به‌ویژه در ۳ ماه اخیر، بهتر از قبل شده است. حال این بانک می‌خواهد با افزایش عرضه در بازار اسکناس ارز جواب تقاضاها در این زمینه را بدهد تا بتواند به آرامش بازار ارز کمک کند که باید منتظر ماند و دید این اقدامات چه میزان در این امر تاثیر‌گذار هستند.


چاپ