پروتکل بهداشتی محرم تا ۲ هفته دیگر ابلاغ می‌شود

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ۱۰ استان از پیک کرونا عبور کرده‌اند، گفت: تمام مقرراتی که از روز اول تا به‌حال توسط وزارت بهداشت اعلام شده همچنان به‌قوت خود باقی است و تا روزی که وزارت بهداشت اعلام کند واکسن قابل‌قبول در اختیار است، باید همه مقررات را رعایت کنیم.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه همه دستورالعمل‌های بهداشتی لازم برای ماه محرم تا پایان هفته آینده مشخص و به همه دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود گفت: همه باید این پروتکل‌ها را مراعات و اجرا کنند. گرچه همه مردم صاحبان عزای امام حسین هستند اما همه افرادی که متولی و صاحبان عزای امام حسین (ع) در مجالس و مساجد، همه متولیان امر در هیات‌ها و حسینیه‌ها امسال وظیفه جدیدی برعهده دارند.
وی افزود: متولیان برگزاری مراسم عزاداری که سال‌های گذشته وظیفه آماده‌سازی محافل را داشتند، از مداحان دعوت می‌کردند و مهمانان را احترام و پذیرایی می‌کردند، امسال وظیفه مهم‌تری بر دوش دارند؛ آن‌هم مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است. عده‌ای که به این مجالس وارد می‌شوند، عزاداری می‌کنند و خارج می‌شوند، باید سلامت وارد شوند و سلامت هم بروند.

سخنان رهبر انقلاب فصل‌الخطاب بود

روحانی گفت: نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب روز جمعه فرمودند کلام آخر و فصل‌الخطاب بود و برای همه روشن کردند چگونه باید عمل کنند و ما باید چگونه در ماه محرم امسال عزاداری و سوگواری را انجام دهیم. روحانی گفت: درباره چارچوب‌های اصولی شروع به کار مدارس در نیمه شهریور ۹۹ در جلسه امروز ستاد تصمیم‌گیری کردیم و بر همین مبنا قرار شد بقیه موارد را وزارتخانه‌های مربوطه تدوین کنند تا به تایید و تصویب نهایی در ستاد برسد.

مسیر را اشتباه نرویم

رئیس‌جمهوری با تشکر از سخنان حکیمانه روز جمعه رهبر معظم انقلاب، به نکته مهمی در بیانات ایشان اشاره کرد و گفت: ایشان در بیانات خود تاکید کردند مرجع نهایی که متولی امر سلامت جامعه است، ستاد ملی مبارزه با کرونا است. این به این معناست که آدرس را عوض نکرده و مسیر را اشتباه نرویم و از این خانه به آن خانه نگردیم، بلکه فقط یک خانه است که مرجعیت دارد و آن ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

عبور ۱۰ استان از پیک بیماری

روحانی ضمن قدردانی از مردم که با ستاد ملی کرونا و مسیر سلامت جامعه به‌خوبی همکاری می‌کنند، اظهار کرد: امروز جزو روزهایی بود که گزارش آمار و ارقام استان‌ها امیدوارکننده بود. از حدود ۱۰ استان نام برده شد که در هفته‌های قبل در شرایط سخت بودند، اما امروز از پیک بیماری عبور کردند و مسیر کمتر دشواری پیش روی آنان است که با مراعات آنان به خط ثبات و آرامش خواهیم رسید. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: به‌شکلی که امروز مردم مراعات می‌کنند، به همین صورت مراعات کنند، حتما خبرهای خوشی را در هفته‌های آینده شاهد خواهند بود. وی افزود: مسئولان مساجد و تکایا برای مقررات ماه محرم باید مسئولیت‌های لازم را بپذیرند و مقرراتی که برای ماه محرم گذاشته می‌شود، باید با جدیت رعایت شود. قرار شد وزارت کشور و وزارت بهداشت نحوه برخورد با متخلفان را تدوین کنند. رئیس‌جمهوری افزود: تمام مقرراتی که از روز اول تا به‌حال ازسوی وزارت بهداشت اعلام شده، همچنان به‌قوت خود باقی است. تا روزی که وزارت بهداشت اعلام کند واکسن قابل‌قبول در اختیار است -مسئول این اعلام وزارت بهداشت خواهد بود- باید همه مقررات را رعایت کنیم و اقدامات سختگیرانه خود را ادامه دهیم.

راهبرد مقابله با کرونا تغییر نکرده است

روحانی با تاکید بر اینکه راهبرد ما در مقابله با کرونا تغییر نکرده، اظهار کرد: نخستین قدم، آگاهی، آموزش و توضیح دادن به مردم است. مردم باید در زمینه این ویروس، خطرات، نحوه شیوع و علائم آن، آموزش داده شوند. هنوز با همه کارهایی که در رسانه‌های عمومی و صداوسیما شده، کم است و باید به مردم توضیح داده شود. وی با بیان اینکه مردم باید مسائل بهداشتی را مقدم بر همه چیز الزامی بدانند، تصریح کرد: ما در شرایطی هستیم که استفاده از ماسک الزامی شده است.

همه باید رعایت کنند و وارد هر جایی که می‌شوند از جمله وسایل حمل‌ونقل عمومی، اماکن اداری و...، باید ماسک بزنند. رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اجتماعات همچنان ممنوع است، خاطرنشان کرد: در ستاد ملی این را فرای استان‌ها دانسته و گفته‌ایم در کل کشور اجتماعات چه عزا، چه عروسی، چه سمینار و... ممنوع است. این استانی نیست، بلکه سراسری است و تاکید کردیم اگر شرایط عادی شود، ممکن است برخی اجتماعات آزاد شود. روحانی با اشاره به ضرورت برخورد با متخلفان ابراز کرد: باید با متخلف برخورد شود. همانطور که گفته‌ایم پروتکل‌های بهداشتی در ۸۰ درصد ادارات رعایت می‌شود. اگر فردی رعایت نکرد، باید تنبیه شود. اعلام کنیم ۱۰۰ نفر در کشور و ۱۰ نفر در استان از اداره اخراج شدند، غیبت برای آنها زده و مسئول متخلف توبیخ شده است.


چاپ