جزییاتی جدید از حکم اعدام سه مجرم آبان ماه

در پی انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر صدور دستور اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه، مرکز رسانه قوه قضاییه این خبر را تکذیب کرد

 مرکز رسانه قوه قضاییه ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد همچنانکه روز گذشته (سه شنبه) سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری اعلام کرد «ممکن است در فرآیند قانونی اجرای احکام، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال "ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری " چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند». بنابراین در این پرونده نیز در صورت وصول درخواست، قوه قضاییه طبق روال قانونی به آن رسیدگی خواهد کرد اما تا کنون درخواستی از جانب وکلای متهمین واصل نشده است

سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته (سه شنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره تایید احکام اعدام سه نفر در ارتباط با حوادث آبان ماه گفت: آنچه از ناحیه همکاران قضایی به ما اعلام شد، این حکم بعد از فرجام خواهی متهمان و وکلای آنها به تأیید دیوان عالی کشور رسید و به دادسرا اعاده شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: اجرای احکام فرآیند کاملا قانونی دارد و ممکن است در مرحله اجرای احکام در فرآیند رسیدگی به دلیل اعمال ماده ۴٧٧ یا موارد دیگر نتیجه پرونده توام با تغییر شود.

سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با این محکومان گفت: در مورد اتهام این افراد شاید برای نخستین بار است که اعلام می‌شود؛ این پرونده را خدای متعال کمک کرد جنایات اینها برملا شد.

اسماعیلی توضیح داد: اینها در صحنه اغتشاشات دستگیر نشدند بلکه دو نفر از این افراد در صحنه سرقت مسلحانه از یک خانم که سلاح سرد همراه داشتند، دستگیر شدند.

وی ادامه داد: بعد از دستگیری مشخص شد در صحنه هایی که این افراد اماکن عمومی، بانک، اتوبوس و اقدامات خرابکارانه‌ای انجام داده بودند با جسارت از اقدامات خود فیلمبرداری کردند و برای رسانه‌های خارجی هم ارسال کردند.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: بهترین مستندات را از اعمال مجرمانه خود تهیه و در دادگاه هم اقرار کردند و صحنه‌ها بازسازی شد.

وی درباره فرصت دفاع این افراد در دادگاه‌ها افزود: در این پرونده چهار نفر در فرآیند دادرسی اعلام آمادگی برای وکالت این افراد کردند؛ وکیل احدی از متهمان از بستگان وی بود که هم به لحاظ حرفه وکالت و تعصب خانوادگی از موکل خود دفاع کرد همچنین جلسات دادگاه، حضور وکلا، اقاریر متهمان و فرآیند دادگاه فیلمبرداری شده است.

اسماعیلی اضافه کرد: عجیب این است که آقایی که در رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌کند؛ از منظر وکیل هنوز فرم وکالت را پر نکرده است و اعلام وکالت نداشته است و بعد از اجرای حکم نامه‌ای به اجرای احکام نوشته است.

 
منبع: ایرنا

چاپ