براساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی‌کنیم

رئیس قوه قضاییه گفت: دستگاه قضایی براساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی‌کند و نباید اجازه داد دشمن در صحنه‌سازی و عملیات روانی علیه نظام و سیستم قضایی موفق شود.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت‌الله رئیسی در همایش سراسری قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته ازسوی مدیران دستگاه قضایی، قضات و کارکنان گفت: تلاش وافری صورت گرفت که همواره با شرایط و وضعیت کرونا، کار در دستگاه قضایی با کندی مواجه نشود و حقوق مردم ضایع نگردد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه رسیدگی‌هایی که در سال ۹۸ انجام شده، نسبت به سال‌های گذشته افزایش داشته، گفت: گرچه شاهد کاهش ورودی پرونده نسبت به سال‌های گذشته هستیم، اما رسیدگی‌ها افزایش یافته است. وی سال ۹۹ را سال افزایش نظارت‌های کیفی و کمی در قوه قضاییه اعلام کرد و با تاکید بر لزوم سلامت اداری در دستگاه قضا گفت: آمار تخلفات در قوه قضاییه بالا نیست اما همین میزان تخلف هم نباید در سیستم قضایی باشد.

رئیسی گفت: دستگاه قضایی براساس خوشایند و بدآمد دیگران عمل نمی‌کند و نباید اجازه داد دشمن در صحنه‌سازی و عملیات روانی علیه نظام و سیستم قضایی موفق شود. رئیس قوه قضاییه با یادآوری سه اولویت امسال مبنی بر «حفظ کرامت»، «مبارزه با فساد» و «رفع موانع تولید» که در نخستین همایش روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های مراکز استان‌ها در سال ۹۹ مورد اشاره قرار گرفته بود، توجه جدی در این زمینه را مورد تاکید قرار داد و گفت: راهبردهای پیش رو باتوجه به محوریت موضوع تحول که اساس حرکت در این دوره به‌شمار می‌رود، است.
رئیسی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره تحول در دستگاه قضایی در تیر سال گذشته، نخستین راهبرد تحول در قوه قضاییه را به‌عنوان حرکت از رویکرد سنتی به رویکرد فناورانه مورد اشاره قرار داد و گفت: باید در همه ابعاد و جوانب برای شکل گرفتن قوه قضاییه هوشمند اقدام شود. وی خاطرنشان کرد: هر بخشی از دستگاه قضایی که می‌تواند باید با فعال کردن سامانه‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین کار مردم را تسهیل و دسترسی به عدالت را آسان کند تا امور دقیق و سریع مورد رسیدگی قرار گیرد. رئیسی آمار پرونده‌های معوق رسیدگی شده در سراسر کشور طی سال گذشته را ۵۳ درصد اعلام کرد و افزود: در برخی استان‌ها این رقم تا ۷۰ درصد هم بوده که ناشی از همت و تلاش‌های صورت گرفته است.
وی با اشاره به کاهش پرونده‌های معوقه که آن را حاصل تلاش جهادی همکاران قضا در سراسر کشور دانست ابراز امیدواری کرد که سال ۹۹ به‌عنوان سالی بدون پرونده‌های معوق اعلام شود. رئیسی با تاکید بر لزوم حمایت قضایی از محرومان و اقشار ضعیف جامعه متذکر شد: نباید کسی به‌خاطر نداشتن تمکن مالی از دادرسی و احقاق حقوق محروم شود.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: مشارکت‌های مردمی اعم از مشارکت مردم در حوزه رفع آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری، کشف جرم، اصلاح مجرمان و کمک به پیگیری مفاسد، باتوجه به جایگاهی که قانون برای مردم در نظر گرفته بسیار مهم است. در این زمینه دستورالعملی را ابلاغ کردیم و در امسال باید نگاه مردم نسبت به پیگیری مسائل نهادینه شود.چاپ