تاکید رئیسان کمیسیون‌های مجلس با درخواست تغییر روند هفت‌ساله دولت:

مجلس سکوت نخواهد کرد

سیاست

رئیسان کمیسیون‌های دوازده‌گانه مجلس جمعه، ۶ تیر در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ضمن بیان برخی مشکلات اقتصادی موجود در جامعه، انتظارات خود را هم از قوه مجریه در سال پایانی فعالیت آن مطرح کردند. در این نامه به انواع ناملایمات و تغییرات مکرر اقتصادی اشاره شده و برخی معتقدند راهکار ملموسی برای کاستن از حجم این ناملایمات مطرح نشده است. در این نامه که خبرگزاری فارس آن را منتشر کرد، نمایندگان مردم در خانه ملت از دولت خواسته‌اند روند هفت‌ساله را تغییر دهد چراکه مجلس سکوت نخواهد کرد.

در این نامه آمده است:
اکنون که در آستانه ورود به هشتمین سال از دوران خدمت شما تحت عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور هستیم و مجلس یازدهم با هدف احیای ارزش‌های انقلاب اسلامی کار خود را آغاز کرده، شاهد وضعیت دردناکی هستیم که آن را شایسته ملت شهیدپرور ایران اسلامی نمی‌دانیم؛ از این رو براساس وظیفه انقلابی و قانونی خویش مبنی بر نظارت بر قوه مجریه و همچنین به موجب اصل هشتم قانون اساسی و به‌عنوان نمایندگان ملت غیور ایران لازم است نکاتی را به شما به‌عنوان مسئول اجرای قانون اساسی که در اصل یکصدوسیزدهم این قانون بر آن تاکید شده، تذکر دهیم.

شما در پیشگاه قرآن کریم و در برابر ملت ایران به خداوند متعال سوگند یاد کرده‌اید که پاسدار قانون اساسی باشید؛ قانونی که داشتن مسکن مناسب را حق هر فرد دانسته و وظیفه ایجاد امکان اشتغال برای هر فرد را برعهده دولت گذارده است؛ قانونی که بر منع انحصار، احتکار و اسراف و همچنین افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی تا رسیدن به خودکفایی و رهیدن از وابستگی تاکید دارد. اما اکنون در آستانه هشت‌سالگی دولت شما فاصله نظام مقدس جمهوری اسلامی با این اصول چه میزان است؟ آیا این حجم گسترده از جوانان بیکار از کشوری جز ایران بر این خاک قدم می‌گذارند؟ آیا آنانی که در تامین معیشت خود درمانده‌اند و برای حداقل‌های زندگی خود مجبور به چند نوبت کار در روز هستند، شهروندان ایران نیستند؟ای کاش در مسیری که به محل کار می‌روید صورت کودکانی که از فقر مشغول کار هستند یا زباله‌گردانی که برای لقمه‌ای نان می‌جنگند را هم بنگرید.

آیا از نرخ روزافزون مواد غذایی اطلاع دارید؟ آیا از نسبت حداقل‌های یک سبد غذایی با حقوق یک کارگر، یک کارمند و یک معلم اطلاع دارید؟ خبر افزایش تورم در بخش مسکن اعم از خرید و اجاره به گوش‌تان رسیده است؟ نرخ رو به فزونی خدمات در بخش حمل‌ونقل و نرخ تهیه خودرو شخصی را می‌دانید؟ اگر می‌دانید از جوان تحصیلکرده بیکار توقع کدام امید را در دولت تدبیر و امید دارید؟ آمار افزایشی طلاق و کاهش ازدواج، کاهش فرزندآوری و روند صعودی آسیب‌های اجتماعی به سمع و نظر شما می‌رسد؟
صعوبت و سختی‌های پیش روی کارآفرینان و سنگ‌اندازی در مقابل صنعتگران در ساختار اداری دولت شما با وظایفی که همین دولت در برنامه ششم توسعه برای خود هدف‌گذاری کرده چه همخوانی دارد؟ مسئولی که در مقابل سوء عملکرد دستگاه زیر نظر خود به‌جای اصلاح روندها و عملکردها تاسف می‌خورد چه نسبتی با روحیه جهادی و اسلامی دارد؟

در ادامه این نامه آمده است: از شما تقاضامندیم نصیحت این برادران ایمانی خود را بپذیرید و روند هفت‌ساله مدیریت خود را تغییر دهید چراکه مجلس یازدهم با هدف احیای انقلابی‌گری پا به میدان گذاشته و بر سر آرمان‌های خود خواهد ایستاد؛ پس بنای آنچه سابقا با مجلس داشته‌اید را کنار بگذارید و بدانید نمایندگان مردم در مجلس یازدهم در مقابل حقوق مردمی که در طول تاریخ بی‌نظیرند، سکوت نخواهند کرد.

در واکنش به این نامه برخی صاحب‌نظران با اشاره به اینکه آیا توصیه‌های شعارزده گره‌گشای شرایط است؟ معتقدند توصیه‌ها به دولت برای عمل به وعده‌های انتخاباتی گرچه اقدام مورد انتظار و قابل قبول از دیگر قوا و نهادهاست، اما زمانی که این توصیه‌ها با نادیده گرفتن اقدامات دولت و شرایط حاکم، گرفتار شعارزدگی شوند، نه‌تنها در روند بهبود موثر نیستند بلکه چالش تازه این روند هم محسوب می‌شوند.


چاپ