دستور رئیس‌جمهوری به اعضای کابینه

مدیریت کرونا و کمک به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده

رئیس‌جمهوری در تماس‌های تلفنی با ۷ عضو کابینه و رئیس کل بانک مرکزی، دستوراتی را درباره موضوعات مختلف، به‌ویژه مبارزه و مدیریت بیماری کرونا و ارزیابی دقیق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در تماس با سعید نمکی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کشور دستور داد به سرعت از روند اجرا و میزان تاثیر و موفقیت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، ارزیابی‌های دقیقی تهیه کنند تا در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا برای هرگونه تصمیم‌گیری درباره روند مدیریت و پیشبرد مبارزه با کرونا مورد بهره‌برداری قرار گیرد. رئیس‌جمهوری همچنین در گفت‌وگوهایی با محسن حاجی میرزایی و منصور غلامی وزیران آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری نیز برای انجام بررسی‌های دقیق به‌منظور طراحی و تدوین پروتکل‌های بهداشتی در دوره بازگشایی دوباره مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی و خوابگاه‌ها و نحوه اجرای این پروتکل‌ها دستوراتی صادر کرد.
وی همچنین به جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور دستور داد که شیوه‌نامه‌ای را برای طراحی، تدوین و اجرای پروتکل‌های بهداشتی در محیط‌های سازمان‌ها و اداره‌های نهادهای دولتی، آماده کند.

تامین انرژی بخش تولید
رئیس‌جمهوری در تماس با بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز درباره تامین انرژی و فعالیت موثر در تولیدات پتروشیمی و فضای جهانی نفت و موضوعات پیرامون این موضوع، دستوراتی را صادر کرد.
وی همچنین به محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور داد در راستای اختصاص ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به رسته‌های مختلف شغلی و گروه‌های واجد شرایط تعریف شده ازطرف ستاد اقتصادی دولت، به‌سرعت روندی طراحی و به مرحله اجرا گذاشته شود.
رئیس‌جمهوری در تماس با عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در جریان برنامه‌های بانک مرکزی برای اعطای اعتبار ۷۵ هزار میلیارد تومانی برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا و شیوه اجرای آن قرار گرفت.
در این تماس روحانی بر ضرورت حمایت سریع‌تر از واحدهای تولیدی و خدماتی آسیب‌دیده تاکید کرد و از خدمات بانک مرکزی و نظام بانکی به‌ویژه کارکنان شعب بانک‌ها در این روزهای سخت قدردانی کرد.
همچنین در این گفت‌وگوی تلفنی همتی، رئیس‌جمهوری را در جریان برنامه‌های بانک مرکزی برای تامین ارز سامانه نیما و مدیریت بازار ارز در روزهای آینده قرار داد.

حمایت از تولید
در ادامه رئیس‌جمهوری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات، فقط به بنگاه‌ها و کسب‌وکارهایی اختصاص یابد که اطمینان حاصل شده باشد کارگران خود را از ابتدای اجرای برنامه‌های کنترلی مقابله با کرونا اخراج نکرده‌اند و پس از دریافت تسهیلات نیز اقدام به اخراج کارگران خود نخواهند کرد.
روحانی همچنین با تاکید بر ضرورت تکریم بیش از پیش جانبازان و سالمندان، رعایت حال معلولان و سالمندان را از اهم واجبات برشمرد و دستور داد با ارزیابی و بازرسی‌های دقیق، اطمینان حاصل شود که تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز نگهداری معلولان و همچنین آسایشگاه‌های مراکز بهزیستی ویژه نگهداری سالمندان با دقت و ضریب بالا رعایت می‌شود. رئیس‌جمهوری در تماسی با محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز دستور داد باتوجه به کاهش قابل‌توجه تردد و جابه‌جایی‌ها، در فرصت باقیمانده نسبت به وضعیت پایانه‌های مسافربری و فرودگاه‌ها، ارزیابی‌های دقیقی انجام دهد و پیشنهادات خود را برای بهبود روند کار، به جلسه آینده ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کند. جلسه آینده ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار است امروز به ریاست رئیس‌جمهوری برگزار شود.

طرح فاصله‌گذاری هوشمند
رئیس‌جمهوری همچنین صبح دیروز در جلسه‌ای با رئیسان کمیته‌های اجتماعی، امنیتی، آموزشی، اداری، بهداشتی، آموزش عالی، پشتیبانی، اصناف و اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا، میزان تاثیر اجرای مرحله دوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را برای اجرای مرحله سوم این طرح باعنوان«فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی» مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی در این جلسه با تاکید بر اینکه رئیسان کمیته‌های گوناگون ستاد ملی مبارزه با کرونا موظفند ارزیابی دقیقی از میزان تاثیر تشدید برنامه فاصله‌گذاری اجتماعی انجام بدهند، گفت: باید برای دوره بازگشایی پس از اطمینان از ایجاد وضعیت تثبیت شده در مدیریت مقابله با کرونا پروتکل‌های متنوع و مختلف با دقت نظر در تمامی حوزه‌ها طراحی و متناسب با هر کسب‌وکار اجرا شود.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با تبدیل به فاصله‌گذاری هوشمند ادامه خواهد یافت، افزود: ما مرحله اول و دوم آن را اجرا کرده‌ایم و موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم و الان در مرحله سوم آن که اجرای فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی است، قرار داریم و مختصات آن باید مشخص و مدون باشد. روحانی ادامه داد: پروتکل‌های بهداشتی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که همه مردم اعم از ارباب رجوع، کارمند، کارگر و کاسب بدانند و مطمئن باشند در محیط کار و بیرون از خانه با رعایت این پروتکل‌ها می‌توانند درصد بالایی اطمینان خاطر داشته باشند که از سلامتی برخوردار خواهند بود. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: باید اطمینان حاصل کنیم که از چه زمانی دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانند با سلامت کامل به مراکز آموزشی مراجعه کنند؛ بنابراین رئیسان کمیته‌ها باید با روش‌های دقیق، مطالعات و ارزیابی‌های لازم را انجام بدهند تا براساس آن ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات لازم را اتخاذ کند.


چاپ