کدخبر: 25717

حمایت‌های تصنعی از نمادهای شاخص‌محور

بورس اوراق بهادار تهران در هفته‌ای که گذشت با کاهش ۷۰۰ واحدی به ۷۸۹۹۰ واحد رسید، مشخصه این هفته بازار سهام ادامه کاهش شدید حجم و ارزش معاملات به میانگین روزانه خالص معاملات سهام (بورس و فرابورس) کمتر از ۱۴۰ میلیارد تومان،

رکود و بی‌میلی معامله‌گران برای ورود موثر به کارزار معاملات و دست بردن به مکانیزم طبیعی معاملات با حمایت‌های تصنعی از نمادهای شاخص‌محور با هدف جلوگیری از اصلاح نماگر بازار بود.
در هفته‌های اخیر دو مقوله مهم در سرمایه‌گذاری کارا و شفاف در بازار سهام زیر سوال رفته است؛ نقدشوندگی و ریسک‌پذیری..... بر این اساس یکی از شاخص‌های سرمایه‌گذاری در هر بازار سرمایه‌ای، قدرت نقدشوندگی آن بازار است، امری که با توجه به توقف وقت و بی‌وقت و طولانی‌مدت نمادهای موثر بازار سهام تهران زیرسوال رفته و بخش زیادی از نقدینگی سهامداران متوقف شده است. نمادهای متوقف‌شده‌ای که در گروه‌های بانکی، خودرویی، خدمات فنی مهندسی و... قرار دارند بیش از ۱۲درصد ارزش بازار سهام، معادل ۳۹۹هزار میلیارد ریال را به خود اختصاص داده‌اند. از این نظر ادامه این رویه امنیت سرمایه سهامداران را به خطر خواهد انداخت و از مهم‌ترین آثار سوء آن می‌توان به وارد نشدن سرمایه‌های جدید به بازار سهام و دلزدگی فعالان فعلی بازار سهام اشاره کرد.
به طور معمول میزان پذیرش ریسک نیز در هر بازار سرمایه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، در حال حاضر بازار پول و بازار سرمایه دو شاخص ارزیابی هر سرمایه‌گذاری است. در شرایط حاضر به عمد یا برحسب اجبار شاهد یک فضای بورس‌گریزی از سوی مسئولان اقتصادی دولت هستیم به نحوی که دولت برای جبران بخشی از مشکلات مالی خود و پرداخت بخشی از بدهی‌های خود به پیمانکاران و... اقدام به راه‌اندازی بازار بدهی و عرضه‌های پرحجم اوراق خزانه دولتی کرد.  در این راستا به منظور جلب نظر سرمایه‌گذاران برای خرید این اوراق شاید تنها راهکار، تضعیف جذابیت سایر بازارها بود، به نحوی که نرخ سود سپرده به ۱۵درصد کاهش یافت و در مقابل، نرخ بهره موثر اوراق بدهی یادشده تا سطح ۲۵درصد افزایش یافت. این اختلاف خود عاملی شد برای سرگردانی سرمایه‌ها، جذاب شدن اوراق کم‌ریسک بدهی و دوری نقدینگی موثر از بازار سهام و در نتیجه بازار سهام را گرفتار وضعیت نابسامان مالی نظام اقتصادی دولت و طولانی شدن اجرای سیاست‌های انقباضی کرده است. به عبارت دقیق‌تر می‌توان گفت توازن بازار سهام با ورود اوراق بدهی و اوراق تامین مالی با نرخ سود بدون ریسک تا ۲۵درصد برهم خورده است. ازاین رو دلیل این برهم خوردن توازن یادشده را باید در میزان فشارهای مالی که بر بدنه دولت به واسطه بدهی سنگین بیش از ۳۸۰هزار میلیاردی، ورود نکردن نقدینگی جدید به نظام مالی کشور، تشدید مشکلات ساختاری بانک‌ها که در سال‌های گذشته به‌عنوان بازوی دولت برای تحقق بخشیدن به اهداف برنامه‌های توسعه‌ای شناخته می‌شدند و.... جست‌وجو کرد.  به نظر می‌رسد با بهبود پایدار و بلندمدت بازار سهام و برقرار شدن توازن میان بازار سرمایه و بازار پول باید مشکلات یاد شده رفع شود، در غیراین صورت همچنان فراز و فرودها در میان بازار سرمایه و بازار پول در آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود. اما در میان نکات یادشده، ظرفیت‌های مثبتی نیز پیش روی بازار سهام قرار دارد. در حال حاضر پس از ارائه گزارش‌های میان‌دوره‌ای نسبت به دوره مشابه سال گذشته به واسطه رشد قیمت‌های جهانی، بهبود نرخ ارز و بهبود نسبی تعاملات سیاسی و اقتصادی شاهد ارائه گزارش‌های مالی مثبت به‌ویژه در گروه‌های صادرات‌محور بودیم، در این مقطع زمانی و در دو هفته آینده فعالان بازار سهام در انتظار ارائه گزارش‌های عملکرد سه‌ماهه پاییز هستند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد همچنان تمرکز گزارش‌های مثبت در گروه‌ها و نمادهای صادرات‌محور با محوریت گروه‌های پتروشیمی، فلزات اساسی، استخراج کانه فلزی، فرآورده‌های نفتی و نمادهای وابسته خواهد بود. این مهم به واسطه رشد قیمت‌های جهانی و بهبود قیمت ارز در ۳ماهه پاییز است. از سوی دیگر رشد قیمت نفت به بالاترین سطح ۱۸ ماه اخیر نشان می‌دهد می‌توان به روند میان‌مدت بازار سهامی که به طور مستقیم بیش از ۵۰درصد ارزش بازارش به نمادها و گروه‌های صادرات محور وابسته است، خوشبین بود.
سیدسلمان نصیرزاده / مدیر تحلیل و کارشناس مرکز مطالعات اقتصادی آریا سهم

روزنامه امروز

tejaratb.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر