۱۰۰هزار تن پنبه مرغوب نیاز سالانه حوله‌بافی

صنعت نساجی دارای طیف گسترده‌ای از صنایع مختلف و زیرشاخه‌های متعدد است که هرکدام نیازهای خاص خود را دارند.

گستره این صنعت از صنایع الیاف‌سازی گرفته تا انواع ریسندگی‌ها، بافندگی‌ها، کفپوش‌ها، پتو، فرش ماشینی، منسوجات خانگی، کالای خواب، منسوجات صنعتی، پوشاک و... را که گاه تا ۴۰ رشته صنعتی تفکیک و تعریف شده پوشش می‌دهد.
در بخش بافندگی نیز این صنعت تنوع بسیاری دارد و شامل بخش‌های متفاوتی می‌شود که قسمتی از آن حاکی از بافت انواع پارچه‌های سبک از قبیل چیت، چلوار، تترون و پیراهنی و لباس زیر تا انواع پارچه‌های سنگین و نیمه‌سنگین از قبیل فاستونی، کت و شلواری، پالتویی، رومبلی، مخمل، پرده‌ای، جین و حوله است.
صنعت حوله‌بافی که تنها یکی از زیرشاخه‌های صنعت عظیم و کهن نساجی است، دارای بازار بسیار گسترده‌ای در جهان بوده و گردش مالی بالایی را به خود اختصاص داده است.
محصولات متنوع صنایع حوله‌بافی دارای مصرف گسترده‌ای در جهان بوده و می‌تواند در صورت توسعه مناسب آن در کشور، علاوه‌بر تامین نیازهای داخلی، به عنوان یک محصول مهم صادراتی نیز درنظر گرفته و در سبد صادرات غیرنفتی گنجانیده شود. مراسم سالانه معنوی حج، یکی از این بازارهای دائمی در جهان است.
همچنین مصارف مرتبط با هتل‌ها و صنعت گردشگری در اقصی‌نقاط جهان از دیگر سرفصل‌های مصرف این محصول به شمار می‌رود.
سرانه مصرف این کالا در بین کشورهای توسعه‌یافته تا ۴ کیلوگرم در سال تخمین زده می‌شود و در کشور ما در حدود یک کیلوگرم برآورد شده است.
 سرانه مصرف یک کیلوگرم در سال، به معنی حدود ۷۵ میلیون کیلوگرم یا ۷۵ هزار تن مصرف حوله در کشور است.
برای تولید این حجم از این محصول در داخل کشور و با فرض اینکه تمام نیاز بازار داخل از محصولات داخلی تامین شود، به حدود ۸۰ هزار تن نخ صد درصد پنبه‌ای مرغوب نیاز است و برای تولید این حجم از نخ مورد نیاز صنایع حوله‌بافی به حداقل یکصد هزار تن پنبه مرغوب در سال نیاز وجود دارد.
۸۰ هزار تن نخ پنبه‌ای معادل ۳۰ درصد ظرفیت فعلی تولید صنایع ریسندگی پنبه‌ای در کشور بوده و همچنین یکصد هزار تن الیاف پنبه در سال معادل ۵/۲برابر تولید فعلی پنبه محلوج کشور است.
 البته این موضوع با پیش‌فرض کیفیت مورد نیاز در پنبه تولیدی است، در صورتی که پنبه تولید شده در کشور کیفیت مناسبی برای این کار نداشته باشد، طبیعی است که مشکلاتی برای این صنعت به وجود خواهد آمد.

 


تامین مواد اولیه
بر این اساس، در صورت توسعه رشته حوله‌بافی در کشور، مجموع تولید سالانه پنبه در داخل کشور فقط می‌تواند تا ۴۰ درصد از نیاز این صنایع را تامین کند. این در حالی است که سایر زیرشاخه‌های صنعت نساجی نیز به مقادیر معتنابهی از الیاف پنبه به عنوان مواد اولیه نیاز دارند.
بدیهی است که شرط توسعه هر رشته‌ای از صنعت در کشور، تامین مواد اولیه مورد نیاز آن صنعت است و تامین الیاف پنبه به عنوان ماده اولیه مورد نیاز صنایع نساجی از اولویت‌های توسعه این صنعت در داخل کشور است و چنانچه اقدامات و سیاست‌گذاری‌های مناسبی برای تولید یا تامین آن از منابع خارج از کشور درنظر گرفته نشود، به طور قطع توسعه صنایع مرتبط با آن را با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد
کرد.
علاوه‌بر این، باید درنظر داشت که پنبه یک محصول کشاورزی است و تولید آن از نظر شرایط اقلیمی و آبیاری با محدودیت‌هایی روبه‌روست.
بر این اساس، بر مسئولان و برنامه‌ریزان صنعتی کشور است که به منظور توسعه مناسب این رشته صنعتی در کشور و استفاده از مزایای فراوان آن، در صدد تامین مواد اولیه مورد نیاز، به‌ویژه الیاف مرغوب پنبه در کشور باشند.
باید درنظر داشت که نساجی تا سال‌های گذشته یکی از صنایع مزیت‌دار ایران به شمار می‌رفته و بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی در این زمینه فعالیت می‌کردند.
آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که نساجی در سال‌های گذشته صنعت معروفی در کشور بود و هنوز هم با حمایت‌های لازم و تامین مواد اولیه می‌توان این صنعت را به روزهای رونق نزدیک کرد.

علیرضا حائری /کارشناس صنعت
چاپ