مجلس و روغن‌کاری چرخ تولید

بهره‌وری در اقتصاد ایران یکی از مفاهیمی است که بررسی آن داستان پر آب چشمی را برای ما روایت خواهد کرد.

این مفهوم که از اوایل دهه ۷۰میلادی در جهان مطرح شد، در میانه دهه ۷۰ خورشیدی وارد ادبیات مدیریت صنعتی کشورمان شد و طبق سنت افراط و تفریط در بین مسئولان ایرانی شاهد ایجاد تحولاتی در حوزه صنعت بودیم که تا پیش از آن برای جامعه ایران ناشناخته بود. از جمله این تحولات می‌توان به تعدیل نیرو، قراردادی شدن نیروی کار، مشمول قانون کار نشدن واحدهای تولیدی کوچک و... اشاره کرد که همگی با توجیه افزایش نرخ بهره‌وری در بخش‌های تولیدمان عملیاتی می‌شد و هیچ‌ کس به فکر پیامدهای آن نبود.

از زمانی هم که مجلس یازدهم آغاز به کار کرده مهم‌ترین دغدغه‌ای که نمایندگان دارند تقویت بخش‌های تولید کشورمان است؛ از همین رو در طول دوره یازدهم مباحثی در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود که می‌تواند در راستای بهبود فضای کسب‌وکار، میزان بهره‌وری را نیز افزایش دهد. این مسئله می‌تواند صنایع سنگین کشور را تحت‌الشعاع قرار دهد.

باید موضوع کاهش هزینه‌ها و کاهش هدررفت زمان موردتوجه مسئولان و مدیران بخش صنعت قرار گیرد تا بتوانیم از افزایش میزان بهره‌وری صحبت کنیم؛ در غیر این صورت قوانین نمی‌توانند کارآیی چندان بالایی داشته باشند.

البته نباید فراموش کرد که نقش نظارتی مجلس در این بین بسیار مهم است، چراکه می‌توان از این طریق بر نحوه عملکرد واحدهای تولیدی نظارت کامل داشت اما پیش و بیش از هر چیز به تغییر رویکرد مدیران نیازمندیم.

دور زدن بروکراسی

یکی از اقداماتی که مجلس یازدهم در راستای افزایش بهره‌وری در دستور کار قرار داده، مانع‌زدایی از تولید است که می‌توان از طریق حذف مجوزهای دست‌وپا گیر و دور زدن روند پیچیده بروکراسی خسته‌کننده آن را محقق کرد.

ضرورت تامین مالی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند میزان بهره‌وری را در اقتصاد دولتی ما افزایش دهد، تقویت روند خصوصی‌سازی است که منجر به مدیریت زنجیره تامین می‌شود اما نباید فراموش کرد که بازارهایی مانند بورس نیز می‌توانند همان نقش را بازی کنند و با تامین مالی گسترده‌ای که ازسوی مردم انجام می‌شود، تولید کشور را رونق بخشند.

در هر حال نمایندگان مجلس یازدهم رویکرد بسیار مثبتی نسبت به تقویت بخش تولید دارند که می‌تواند منجر به افزایش بازدهی در واحدهای بزرگ و کوچک و حتی صنایع سنگین کشورمان شود. البته همان‌طور که تاکید شد برای این امر باید به موضوع خصوصی‌سازی بیش از پیش مراجعه و دقت شود.

حواس‌مان به نیروی کار باشد

در موضوع بهره‌وری نباید از تضییع حقوق کارگران توسط عده معدودی از کارفرمایان نیز غافل شد، زیرا به‌دلیل همان رویکرد اشتباه و غیردرستی که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، برخی مسئولان کاهش دستمزدها یا استفاده از نیروی کار ارزان را تنها راه افزایش بهره‌وری می‌دانند و این مسئله مشکلات بسیاری را برای قشر زحمتکش کارگر ایجاد کرده است.

البته باید توجه داشت که در برخی مجموعه‌های تولیدی دولتی، نیروی کار مازاد هم در حال فعالیت است که واقعا میزان بهره‌وری مجموعه‌ها را کاهش داده و لازم است با یک بازنگری اساسی تغییراتی در ساختار مدیریتی این واحدها ایجاد کرد.

همان‌طور که تاکید شد این رویکرد نباید باعث شود کارگرانی که به‌معنای واقعی تلاشگر هستند از کار بیکار یا از احقاق‌حقوق خود محروم‌ شوند.

مجلس نیز تمام تلاش خود را در راستای اجرای هرچه اصولی‌تر روش‌های افزایش بهره‌وری تولید به‌کار خواهد گرفت تا موانع تولید در کشورمان از میان برداشته شود و چرخ اقتصاد کشورمان بچرخد.

جعفر قادری/ عضو کمیسیون جهش تولید مجلس شورای اسلامی


چاپ