به دنبال ارتقای جایگاه اصناف باشیم

سال‌هاست صاحب‌نظران و فعالان اقتصاد کشور بر این موضوع اتفاق نظر دارند که سیاست دولت باید استفاده بیشتر از ظرفیت تشکل‌ها باشد و تاکید می‌کنند که اگر از اقتصاد دولتی خارج نشویم، مشکلات در این بخش به قوت خود باقی خواهد ماند.

در عین حال، این اعتقاد نیز وجود دارد که برای اینکه تشکل‌ها بتوانند مسئولیت‌ها را در حوزه‌های مختلف برعهده بگیرند و نقش دولت کمرنگ شود، نیاز به طرح و برنامه مشخص وجود دارد.

به عبارت دیگر، این اعتقاد که کار باید به بخش خصوصی واگذار شود همواره در دولت وجود داشته اما اینکه این واگذاری کار با چه کیفیت و به چه صورتی باشد نیازمند برنامه و تعریف‌های مشخص است.

در تعاریف امروزی اقتصاد، دیگر کار دولت بازرسی و نظارت نیست و معمولا بخش خصوصی است که باید عهده‌دار این مسئولیت باشد.

از این ‌رو، باید کمک شود تا اصناف به جایگاه خود بازگردند و در این راستا نیاز به برنامه و راهکار داریم تا در مواردی مانند تعیین مالیات اصناف این میزان فقط از سوی ممیزان مالیاتی، محاسبه نشود. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این زمینه مدافع حقوق اصناف است و لازم است اصناف طرح و برنامه ارائه کنند زیرا این عزم برای حمایت از اتاق‌های اصناف وجود دارد.

 اگرچه ممکن است با تغییر مدیریت‌ها گاهی این حمایت‌ها کمرنگ شود اما هیچ‌وقت از بین نمی‌رود و همچنان نیاز به طرح و برنامه از سوی اتاق‌های اصناف داریم.

البته تلاش برای دستیابی اصناف به جایگاه واقعی آنها محدود به همین موارد نمی‌شود و نیاز به برنامه‌ریزی‌های بیشتری در این زمینه است.

درحال‌حاضر اگرچه اصناف بزرگ‌ترین تشکل اقتصادی کشور هستند اما حضور اتاق‌های اصناف در مراکز تصمیم‌گیری کمرنگ است که باید تقویت شود و برای حفظ جایگاه و اقتدار اصناف نیاز به طرح‌ها و ساختارهای جدید مدیریتی داریم.

به عبارت دیگر، اصناف باید مقتدر باشند و درحال‌حاضر لازم است تا صنوف کشور با تحولات اجتماعی همگام و به‌روز شوند و از امکانات به‌روز برای ارتقای جامعه صنفی استفاده کنند و از این ظرفیت برای رفع مشکلات نظام توزیع، تولید و خدمات بهرمند شوند.

بر کسی پوشیده نیست که اتاق اصناف ایران تا امروز بیشترین نقش را در مصوبات اجرایی کشور داشته و به همین دلیل باید جایگاه و اقتدار اصناف حفظ شود و تشکیل اتحادیه‌های کشوری کمک بزرگی به اصناف در زمینه تصمیمات ملی و کشوری خواهد کرد.

در این زمینه ما باید به دنبال احیای اتحادیه‌های کشوری باشیم چراکه وقتی قوانین و مقررات اقتصادی کشوری هستند، نیاز است برخی قوانین قانون نظام صنفی که شهرمحور هستند اصلاح شود زیرا اگر به دنبال احیای اتحادیه‌های کشوری نباشیم واحدهای صنفی که در انتهای زنجیره تامین هستند با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهند شد.

درنهایت اینکه لازم است برای تشکیل اتحادیه‌های کشوری اصناف تلاش‌های جدی شود و قطعا با تشکیل این اتحادیه‌های کشوری برای اکثریت اصناف، جایگاه و اقتدار آنها حفظ خواهد شد و بسیاری از مشکلات اصناف در زمینه تعیین قیمت‌ها و مشکلات حوزه مالیاتی ‌ر‌فع خواهد شد و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در صورت تحقق چنین حالتی، این بزرگ‌ترین تشکل اقتصادی کشور بتواند در حوزه فعالیت خود به نحو مطلوب نقش‌آفرینی کند و جایگاه شایسته خود را در عرصه سیاست‌‌گذاری‌های اقتصادی کشور به‌ دست آورد.

محمدصادق مفتح/ قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی


چاپ