پیش‌بینی نرخ خودرو تا انتخابات ۱۴۰۰

بازار متاثر از عوامل زیادی بوده که یکی از آنها مسائل سیاسی است. این روزها اخبار مربوط به انتخابات ۱۴۰۰ ریاست‌جمهوری و مذاکرات با طرف‌های خارجی بسیار داغ است.

وضعیت بازار خودرو در یک ماه منتهی به انتخابات، بیشتر شبیه به وضعیت یک بام و دو هواست.

از سویی شورای رقابت فرمول تازه قیمت‌گذاری را ابلاغ می‌کند و از سوی دیگر، نرخ ارز متاثر از احتمال نهایی شدن مذاکره ایران با غربی‌ها همچنان افت کرده و باعث شده تا نرخ خودرو هم پایین بیاید.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی، نه فقط قدرت خرید مردم برای داشتن خودرو بسیار کاهش یافته، بلکه خریداران واقعی هم در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها، دست از معامله کشیده‌اند. در همین حال، بسیاری به‌دنبال پاسخ این پرسش هستند که آیا قیمت‌ها باز هم روند کاهشی خواهند داشت یا خیر.

وضعیت فعلی بازار خودرو که نرخ در کارخانه در حال افزایش است، نرخ‌های بازار در حال ریزش بوده و در تضاد با هم حرکت می‌کنند. دلیل این مسئله هم همان دلیل همیشگی است که بارها به آن اشاره شده اینکه تحولات بازار جدا از تحولات صنعت خودرو است.

ساماندهی بازار خودرو، ارتباطی به صنعت خودرو ندارد و عوامل تاثیرگذار در بازار و صنعت از هم متفاوت است. پیش‌تر هم به این مسئله اشاره کرده بودم که در چنین شرایطی، خودرو روی دست خودروساز می‌ماند.

مسئله دیگر این است که بازار خودرو یک مقوله اقتصادی است و تنها عامل مقصر در این بازار، دلالان این بازار هستند. اگر این افراد تصمیم بگیرند که خودرو نخرند و به سمت فروش بروند، نرخ پایین می‌آید و اگر تصمیم بگیرند که وقت خرید است، نرخ را بالا می‌برند.

تصمیم آنها هم تنها از نرخ دلار نشات می‌گیرد. با این حال، اگر مذاکرات به نتیجه برسد، قیمت‌ها ریزش بیشتری خواهد داشت و بازار نسبت به فعالیت مصرف‌کنندگان حقیقی شفاف می‌شود.

قدرت خرید مردم نسبی است و ممکن است با پایین آمدن دلار بیشتر شود اما اگر قیمت‌ها در بازار پایین آید، مردم راحت‌تر می‌توانند خودرو بخرند.

البته مشکل ما در شرایط فعلی، قدرت خرید نیست. بیشترین مشکل مربوط به همین نوسانات ارزی بازار است که انگیزه سفته‌بازی را در بازار بالا برده و به زیان مردم تمام می‌شود.

اگر نرخ ارز و قیمت‌های بازار خودرو همزمان پایین بیاید، نرخ واقعی شده و دیگر به همین روال باقی می‌ماند.

پیش از این برخی مسئولان عنوان می‌کردند باید نرخ خودرو افزایش یابد تا به نرخ بازار نزدیک شود. در شرایط فعلی درست برخلاف این مسئله رخ داده و نرخ بازار در حال کاهش است.

در این صورت، شاید قدرت خرید مردم بیشتر شود اما مردم رغبتی نخواهند داشت که از خودروساز خرید کنند و بیشتر به سمت بازار می‌روند. از این‌رو معتقدم بازار خودرو فقط متاثر از ارز و رفتار سوداگران بازار است. تا زمانی که رفتار سوداگران به سمت کاهش قیمت‌ها باشد، بازار سیر نزولی خواهد داشت.

با این حال، امیدواریم بازار شفاف‌تر شود. اگر روال به همین شکل ادامه داشته باشد، نرخ بازار پایین‌تر از نرخ کارخانه شده و خودرو روی دست کارخانه‌دار می‌ماند.

درباره بازار خودرو تا پیش از انتخابات معتقدم قیمت‌ها باز هم کم می‌شود و روال کاهشی را در پیش می‌گیرد.

اما پس از انتخابات بسته به اینکه چه کسی انتخاب شود، وضعیت بازار ارز روشن شده و به نسبت آن، بازار خودرو هم متعادل‌تر می‌شود. سیاست‌های تدوین‌شده پس از انتخابات در دولت جدید هم سرنوشت نیمه دوم سال و آینده این صنعت را روشن خواهد کرد.

مرتضی مصطفوی- کارشناس حوزه خودرو


چاپ