پروژه انتقال آب خلیج‌فارس درگیر سیاست نشد

پروژه تامین و انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران، از تمامی جهات طرحی کلان و بی‌سابقه است.

زحمت اصلی را دیگران کشیدند اما به‌عنوان نماینده مردم سیرجان، با تمام توان سعی کردم از ظرفیت و تریبون مجلس شورای اسلامی برای پیشبرد حداکثری این پروژه بزرگ استفاده کنم. به‌عنوان نماینده مردم، همواره تصمیم داشتم کارهایی ارزشمند و تاثیرگذار برای استان کرمان به ثمر برسانم.

در سال‌های پرافتخار نمایندگی مردم متوجه شدم سرمایه مردم کرمان و سیرجان یعنی مواد خام معدنی به کشورهایی مثل چین، اردن و دیگر کشورهای منطقه صادر و در‌واقع به یغما برده می‌شود.

گفته می‌شد چون آب ندارید، شرایط توسعه صنایع معدنی برای استان شما وجود ندارد و این خام‌فروشی باید ادامه یابد. این ملاحظات باعث شد که به دنبال آن باشم تا سیرجان به قطب صنایع فولادی کشور تبدیل شود. برای رسیدن به این هدف بزرگ، به زیرساخت‌هایی مثل وجود آب برای صنایع معدنی نیاز بود که با بررسی‌های کارشناسی‌شده به این نتیجه دست یافتیم که از منبع مهم آبی خلیج‌فارس برای این موضوع استفاده کنیم.

یکی از ویژگی‌های مهم اجرای پروژه انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی، آن است که این طرح درگیر مسائل سیاسی نشد و همه مسئولان دولتی در کنار هم برای به ثمره رسیدن آن تلاش کردند.

همچنین یکی از زیبایی‌های پروژه آن بود که کمتر کسی با آن مخالفت کرد و همدلی افراد در کنار هم برای اجرای این طرح ملی شایسته قدردانی و تشکر است. انگیزه من از همراهی در این پروژه آن بود که از ابتدا نماینده مردم شدم تا ضمن خدمت‌رسانی، در توسعه استان کوشا باشم.

طرح انتقال آب خلیج‌فارس و تامین آب مورد‌نیاز صنایع معدنی نیز یکی از طرح‌های مهمی است که در راستای توسعه و پیشرفت کل استان کرمان قرار داشته و همراهی من به‌عنوان نماینده مردم، از واجبات محسوب می‌شد. هدف من از خدمت آن است که نقش مثبتی در بهبود شرایط منطقه سیرجان هم از نظر اقتصادی و هم صنعتی داشته باشم.

سیرجان از ۷۰۰ سال قبل، شاهراه اقتصادی کشور بوده و بازگرداندن سیرجان به جایگاه پیشین خود، یکی از اهداف اصلی و مهم من است. نخستین بخش واژه آبادانی، آب است. پس لزوم و اهمیت وجود آن برای توسعه و پیشرفت و آبادانی کشور بر کسی پوشیده نیست. همه کرمان را به‌عنوان یک استان کویری و خشک می‌شناسند.

این در حالی است که بزرگان و اجداد ما با بهره‌گیری از قنات‌هایی که احداث کرده بودند، با سختی فراوان آب را از اعماق زمین به سطح آورده و از این راه رزق و روزی خود را تامین می‌کردند.

بنابر همین سختی‌هایی که ریشه در کم‌آبی استان دارد، وجود فناوری‌های به‌روز جهانی در این پروژه را الزامی دیدم‌ چراکه با روش‌های قدیمی نمی‌توان انتظار پیشرفت‌های جهانی داشت و این طرح که در ابعاد عظیمی در حال برنامه‌ریزی و اجرا بود را با تجهیزات کهنه به ثمـر رساند.

همچنین در ادامه با توجه به آنکه شرکت‌های معدنی استان مسئولیت‌های اجتماعی برعهده دارند، سعی کردم از توان آنها برای اجرای هرچه بهتر پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی استفاده شود.

همه این تلاش‌ها در کنار هم باعث شد تا با همکاری یکدیگر کاری زیبا به نمایش گذاشته شود.

شهباز حسن‌پور- نماینده مجلس شورای اسلامی


چاپ