انتقال آب راهکاری برای توسعه

کشور ما از ظرفیت‌های غنی برای توسعه معدن و صنایع معدنی برخوردار است.

بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها می‌تواند تاثیر ویژه‌ای بر توسعه صنعتی و اقتصادی کشور داشته باشد و در همین حال می‌تواند زمینه رونق زندگی مردم را فراهم کند.

با این وجود، اغلب این ظرفیت‌های معدنی در مناطق خشک و گرمسیری کشور واقع شده‌اند. به‌عنوان مثال، استان کرمان از ظرفیت‌های ممتاز معدنی برخوردار است و امکان توسعه صنایع معدنی در این منطقه فراهم است؛ هرچند بحران کم‌آبی همچون تهدیدی، پیمودن این مسیر را دشوار می‌کند. بر همین اساس نیز پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به برخی استان‌های خشک کشور مطرح و اجرایی شد. با اجرایی شدن پروژه انتقال آب خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران، انتظار می‌رود بخش قابل‌توجهی از این چالش‌ها و کمبودها برطرف شود.

این نخستین‌باری است که آب دریای خلیج‌فارس از سوی ایران شیرین و در این مسافت طولانی (حدود ۹۰۰ کیلومتر) منتقل می‌شود. بنابراین درباره یک پروژه عظیم حرف می‌زنیم که اجرای آن، تاثیر قابل‌قبولی بر توسعه اقتصادی منطقه جنوب شرق کشور و بهبود معیشت مردم دارد. کمبود آب، زمینه‌ساز تنش‌های سیاسی، امنیتی و اجتماعی است و علاوه بر این، برای مناطق خشک کشور در ایجاد موقعیت‌های شغلی جدید و حفظ مشاغل کنونی موثر است.

با ورود آب به یک سرزمین خشک و تامین آب مورد نیاز صنایع، چرخ تولید به حرکت در می‌آید و زمینه توسعه فعالیت‌های صنعتی فراهم می‌شود. این آب درحال‌حاضر و در فاز نخست با هدف استفاده در صنایع به استان کرمان منتقل شده است. صنایع و معادن بزرگ کشور از این آب بهره‌مند می‌شوند؛ یعنی از یک‌سو در اقتصاد ملی موثر است و از سوی دیگر، در اقتصاد منطقه نیز اثرگذار خواهد بود.

علاوه بر این در آینده نیز می‌توانیم به رشد صادرات امیدوار باشیم، زیرا در گام نخست پروژه انتقال آب، زمینه رشد تولید فولاد و تکمیل این زنجیره فراهم می‌شود. به این ترتیب، می‌توان از این ظرفیت برای رشد صادرات بهره گرفت؛ یعنی در بلندمدت در مسیر توسعه ارزآوری پیش خواهیم رفت.

بسیاری از تحلیلگران سیاسی و جامعه‌شناسان اعتقاد دارند در آینده نه‌چندان دور، جنگ‌هایی با هدف تامین آب آغاز می‌شود؛ بنابراین انتقال آب خلیج‌فارس به استان‌های مرکزی که اغلب خشک هستند در بلندمدت، حرکتی مهم و راهبردی به‌شمار می‌آید و تاثیر بسزایی بر ایجاد وحدت و حفظ انسجام درونی کشور دارد. در همین حال انتظار می‌رود این پروژه آغازی برای اجرای فعالیت‌های مشابه باشد. به‌عبارت دیگر، انتظار می‌رود در آینده از این آب برای مصرف در بخش کشاورزی و همچنین در تامین آب شرب استفاده شود. البته درحال‌حاضر هزینه انتقال این آب بالاست.

اگر در آینده بتوانیم این آب را با هزینه‌ای منطقی برای مصارف کشاورزی به مناطق خشک کشور منتقل کنیم، بسیاری از چالش‌های اساسی کشور در حوزه آب برطرف می‌شود.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که بخش کشاورزی بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین درصورت تامین آب موردنیاز صنایع کشاورزی با این روش، بسیاری از کمبودها برطرف خواهد شد. درحال‌حاضر، بسیاری از استان‌ها برای تامین آب با هم اختلاف دارند؛ بنابراین با انتقال آب به مناطق خشک کشور بسیاری از اختلافات برطرف و وحدت ملی حفظ می‌شود.

در پایان باید از نقش شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت ملی صنایع مس ایران و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و همه بانک‌هایی که در روند اجرای این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نام برد و تاکید کرد که این مجموعه‌ها نقشی ویژه و قابل تقدیری در این پروژه ایفا کردند.

محمدمهدی زاهدی/ نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی


چاپ