سود متوازن لازمه تداوم تولید

تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در مسیر تولید خود از ورق گرم فولادی به‌عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند و به بیان دیگر لوله و پروفیل‌سازان مصرف‌کننده ورق گرم هستند.

واحدهای معدودی در کشور این محصول را تولید می‌کنند که از جمله آنها می‌توان به فولاد مبارکه، فولاد گیلان و لوله و نورد اهواز اشاره کرد. محصولات فولادسازان ما براساس استاندارد‌های معتبر تولید می‌شود و معمولا از این منظر گلایه‌ای از نظر کیفیت از سوی مصرف‌کنندگان نهایی وجود ندارد. اگر هم ایرادی در این زمینه وجود داشته باشد، مراجع رسمی مرتبط مانند سازمان ملی استاندارد یا سایر مراجع قضایی باید پیگیری کنند.

با این وجود، صنایع تولیدکننده لوله و پروفیل فولادی در مسیر تامین محصولات مورد نیاز خود برای تولید کالای نهایی با چالش‌هایی روبه‌رو هستند و در مواردی حقوق آنها به‌عنوان مصرف‌کننده آنطور که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به‌عنوان نمونه، صنایع پایین‌دستی هزینه خرید ورق را نقد پرداخت و محصول خود را در یک بازه زمانی ۲ تا ۳ ماهه دریافت می‌کند. این موضوع به منزله متضرر شدن صنایع پایین‌دستی است.

مواد اولیه مورد نیاز لوله و پروفیل‌سازان (یعنی ورق‌های فولادی) در بورس کالا عرضه می‌شوند. مبنای قیمت‌گذاری در بورس عرضه و تقاضاست. مبنای نرخ باید به‌گونه‌ای باشد که همزمان حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده مورد توجه باشند. تولیدکننده، صادرکننده، واردکننده و مصرف‌کننده ۴ رکن اصلی و اساسی در بازار هستند و تامین حقوق همه آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

همانطور که بارها تاکید شده تامین نیاز صنایع پایین‌دستی باید در اولویت صنایع بالادستی قرار گیرد، تا بدین‌ترتیب از یک‌سو اشتغالزایی افزایش یابد و از سوی دیگر، با تکمیل زنجیره تولید، ارزش‌افزوده بیشتر شود. در نهایت نیز با صادرات محصولات نهایی زمینه رونق اقتصادی در کشور فراهم شود. با این وجود، در سال جاری که از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده، تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی همچنان در مسیر تولید خود با کمبود مواد اولیه روبه‌رو هستند. درواقع همین کمبود را می‌توان به نوعی تضییع حقوق مصرف‌کننده دانست یا به‌عبارتی دیگر حقوق ما از سوی صنایع بالادستی تامین نمی‌شود.

این موضوع به رشد هزینه‌های سربار تولید در یک مجموعه منجر می‌شود و زمینه افزایش نرخ تمام‌شده یک محصول را فراهم می‌کند. بدین‌ترتیب مصرف‌کننده نهایی نیز متضرر خواهد شد. مشکل تامین مواد اولیه درحالی است که می‌توان این چالش را به‌راحتی و با استفاده از ظرفیت‌های ثبت‌شده در بهین‌یاب و ظرفیت واقعی تولیدکنندگان برطرف کرد. یعنی ظرفیت واقعی هر واحد مشخص و میزان خرید آن در معاملات بورس کالا مشخص شود.

در ادامه باید خاطرنشان کرد نماینده دادستانی به‌عنوان مدعی‌العموم در چالش‌های زنجیره فولاد حضور و اختلافات میان تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان را پیگیری می‌کند. خوشبختانه تاکنون شاهد اقدامات مثبتی از سوی دادستانی بوده‌ایم. در همین حال سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز به سهم خود پیگیر شرایط است. سایر نهاد‌های نظارتی نیز به تبع وظیفه خود مشکلات و راه‌حل‌های رفع آن را پیگیری می‌کنند. انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی نیز هر زمان چالشی را منعکس کرده، بازخورد مناسبی را از آن دریافت کرده است.

اما آنچه اهمیت دارد این است که تنظیم بازار فولاد و رسیدگی به چالش‌های این زنجیره در حکم کاری ملی است، چراکه این زنجیره براساس ظرفیت‌های غنی سنگ آهن در کشور شکل گرفته است. بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها به منزله اشتغالزایی، ارزش‌آفرینی و تامین نیاز بازار داخلی و رشد صادرات است.

تداوم تولید در این زنجیره با حفظ منافع جمعی حاصل می‌شود و در همین حال به الزاماتی نیز نیاز دارد. درنتیجه از سازمان‌ها، نهادها و سیاست‌گذاران مرتبط با این زنجیره انتظار می‌رود در این کار ملی شریک باشند. از تصمیمات جزیره‌ای بپرهیزند و مانع زیاده‌خواهی عده‌ای خاص شوند. در چنین شرایطی می‌توانیم به بهبود شرایط تولید در این زنجیره امید داشته باشیم.

کیومرث فتح‌اله‌کرمانشاهی - دبیر سندیکای لوله و پروفیل فولادی


چاپ