سیگنال بخریم یا آموزش ببینیم؟

تقریبا می‌توان گفت، تمامی افرادی که در بازار بورس فعالیت می‌کنند با واژه‌هایی مانند سیگنال طلایی، سیگنال تضمینی، سیگنال vip، سیگنال رایگان و... به‌طور مکرر برخورد می‌کنند.

پدیده‌ای مخرب که اسباب تجارت و سوءاستفاده مالی از بخش غیرحرفه‌ای و مبتدی بازار بورس را مهیا می‌کند. با یک سرچ ساده در گوگل و شبکه‌های مجازی از جمله تلگرام و اینستاگرام به تعداد خیلی زیادی از این سایت‌ها، کانال‌ها و پیج‌ها می‌توان دسترسی پیدا کرد که غالبا همه آنها فاقد مجوز قانونی بوده و حتی صادرکنندگان این سیگنال‌ها در بیشتر موارد فاقد صلاحیت علمی و تخصصی در این زمینه هستند. اساسا سیگنال دادن و سیگنال گرفتن، آسیب‌های فراوانی برای معامله‌گران نوپا دارد و در واقع بازار هدف سیگنال‌فروشان، متقاضیان غیرحرفه‌ای و نوپای بورس است. متقاضیانی که بدون داشتن مهارت‌های الزامی معامله‌گری و با هدف کسب سود، تحت‌تاثیر عوام‌فریبی و جو روانی ایجادشده ازسوی سیگنال‌فروشان قرار گرفته و با پرداخت هزینه‌هایی، سیگنال‌های خرید سهام را دریافت می‌کنند. فارغ از اینکه سیگنال صادرشده معتبر است یا خیر و آیا شخص صادرکننده سیگنال، وجاهت علمی و تخصصی لازم برای این کار را دارد! باید گفت این عمل به‌شدت به معامله‌گر نوپا آسیب خواهد زد. استفاده از سیگنال با این فرض که حتی معامله‌گر به اصول معامله‌گری آشنا باشد نیز مخرب اسب، چه برسد به افرادی که نوپا هستند و الفبای معامله‌گری را بلد نیستند. دانش تحلیلگری و معامله‌گری، یک دانش بسیار وسیع، تخصصی و تجربی است. یک فعال بازار بورس حتما باید دارای سیستم معاملاتی شخصی باشد.

سیستمی که در آن علاوه بر مدیریت مالی و محاسبات ریسک به ریوارد، قوانین ورود و خروج، نحوه تحلیل و... حتی خصوصیات فرد معامله‌گر هم باید لحاظ شود. حال یک فرد نوپا باید در پی آموزش درست و اصولی و طراحی سیستم معاملاتی شخصی خود باشد که متاسفانه تحت‌تاثیر سیگنال‌فروشان قرار گرفته و حتی ممکن است در مقاطعی سودهایی کسب کند. به‌عنوان مثال، سال گذشته که جهت بازار به‌شدت صعودی و شارپ بود و حتی اگر فرد به‌طورتصادفی سهام می‌خرید هم برآیندش مثبت بود.
 اما با ریزش بازار، افراد آماتور به علت نداشتن دانش، مهارت و تجربه گرفتار زیان‌های قابل‌توجهی شدند. معمولا این افراد پس از مدتی عطای بازار بورس را به لقایش می‌بخشند و اندوهگین و سرخورده برای همیشه بازار را ترک خواهند کرد و این آسیبی است که زیان آن را حتی فعالان حرفه‌ای هم خواهند دید. هرقدر بازار بزرگ‌تر باشد و افراد فعال بیشتر باشند، بازار عمق بیشتری خواهد داشت. بازار عمیق برای تمام فعالان مزیت بزرگی خواهد بود و در واقع ریزش این افراد هم به ضرر و زیان خودشان منجر خواهد شد و هم به ضرر و زیان تمام فعالان. افراد آماتوری که فقط با پرداخت هزینه‌ای گاه ناچیز، بخش عظیمی از سرمایه خود را درگیر معاملاتی خواهند کرد که بر اصول درستی استوار نیست و این فعالان کم‌تجربه بدون آنکه حتی اصول اولیه مدیریت سرمایه در بازارهای مالی را بلد باشند، دچار هیجانات و باورهای‌های غیراصولی و احساسی قرار گرفته و در نهایت اقداماتی را انجام خواهند داد که پیامدهای تلخی را در بر خواهد داشت. بنابراین استفاده از سیگنال چه سیگنال‌های پولی و چه سیگنال‌های رایگان، عملی مذموم است و پیامدهای منفی فراوانی دارد.

 لازم است به این نکته نیز توجه شود که گاهی اهداف برخی از این سیگنال‌ها که حتی به‌طور رایگان ارائه می‌شوند، شوم و نادرست است که باعث ایجاد جو روانی برای سهمی خاص دارد و ازسوی گروهی در پشت‌پرده با هدف و نیت سفته‌بازی و بازارسازی روی سهمی خاص است و عملا کلاهبرداری بوده و باعث ضرر و زیان بخش زیادی از فعالان کم‌تجربه و در مقابل کسب سودهای زیاد برای عده‌ای اندک خواهد شد.


سارا فلاح - کارشناس بازار سرمایه


چاپ