اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم چیست؟

مجلس یازدهم با شعار انقلابی‌گری و روحیه جهادی بر سر کار آمده و طبعا مردم نیز انتظار دارند نمایندگان‌شان در مجلس شورای اسلامی با مسائل به‌صورت انقلابی و قاطع رفتار کنند.

قطعا مجلس در مواردی که لازم باشد به دولت کمک خواهد کرد تا مدیران و مقامات دولتی بتوانند در مدت باقیمانده بخشی از مشکلاتی که مردم با آنها درگیر هستند را برطرف کنند. اما باتوجه به کارنامه نه‌چندان قابل‌قبول مجلس دهم و همچنین مشکلاتی که در مسیر زندگی ملت خصوصا در زمینه اقتصاد اعم از تورم و گرانی وجود دارد و از سوی دیگر روشن شدن ناکارآمدی دولت در ثبات قیمت‌ها، طبیعی است که مجلس یازدهم وظایف سنگینی را بر دوش دارد؛ یعنی نخستین اولویت مجلس، رسیدگی به مسائل اقتصادی مردم و جلوگیری از تورم کاذب در حوزه‌های مختلف مانند خودرو، مسکن و در کل حوزه اقتصاد است.


عده‌ای از سفره انقلاب بی‌رحمانه استفاده کردند


برخورد جدی با فساد و مصادیق فساد که دغدغه جدی مردم شده، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های نمایندگان محترم در مجلس یازدهم است؛ البته اقدامات خوبی در قوه قضاییه انجام شده که مجلس یازدهم نیز باید کمک کند تا این برخوردها ادامه داشته باشد. به‌عبارت دیگر باید از هدررفت و غارت بیت‌المال توسط عده‌ای مفسد جلوگیری کرد، چراکه تلاش یک عده در کشور این بوده که از سفره انقلاب به‌صورت بی‌رحمانه استفاده کنند.


گسترش تبادلات تجاری باهمسایگان


نکته بعدی این است که در مقابل تحریم‌هایی که ناعادلانه و ناجوانمردانه علیه کشور اعمال می‌شود، باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم، اما متاسفانه بعضا این کار صورت نمی‌گیرد؛ به‌عنوان مثال باید از مرزهای خشکی و آبی کشور و ارتباط و اتصالش با دریای آزاد به‌خوبی استفاده کرد و به کشورهای همسایه و منطقه برای تبادلات و دادوستدهای تجاری اولویت بخشید.


اصلاح قوانین ناکارآمد


ما در کشورمان مشکل قانون نداریم اما بعضا قانون‌هایی داریم که قابلیت اجرا ندارند و باید اصلاح شوند؛ بنابراین مجلس یازدهم باید روان‌سازی قوانین را در دستور کار قرار دهد. مشکلی که بازنشستگان کشوری و لشکری در کشور ما دارند، همین است که قوانین تصویب می‌شوند اما اجرا نمی‌شوند، در حالی که اگر قانون به‌درستی تدوین و کارشناسی شده باشد باید اجرا شود و دولت حق ندارد قوانین مجلس را اجرا نکند.


تحریک دولت برای رفع مشکلات


دولت و مجلس باید وظایف خود را انجام دهند و مجلس به دولت در جهت رفع مشکلات مردم تحرک بخشد؛ همچنین دولت باید تغییرات اساسی در بخش‌های اقتصادی کشور ایجاد کند. بخشی از مدیران دولت توان برخورد با مشکلات و بحران‌هایی که در حوزه اقتصاد وجود دارد را ندارند؛ مثلا وضعیت بازار خودرو بسیار زننده شده و نیازمند تحولات اساسی در این حوزه هستیم.


همراهی با دولت برای حل مشکلات


مجلس از ابزار مهم نظارت خودش استفاده خواهد کرد و قطعا در مواردی که لازم باشد به دولت کمک خواهد کرد تا دولت بتواند در این مدت باقیمانده بخشی از مشکلاتی را که گریبانگیر مردم است، برطرف کند و مواردی که دولت نتواند یا سستی کند، قطعا مجلس از اختیاراتی که دارد استفاده خواهد کرد. در پایان نیز باید یادآور شد چون مجلس یازدهم با روحیه انقلابی و جهادی بر سر کار آمده، کمتر مبادرت به مسائلی می‌کند که باعث هتک حرمت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی شود.


فداحسین ملکی - نماینده زاهدان در مجلسچاپ