اهمیت حمایت مالی از معدنکاران

ماشین‌آلات فرسوده در فعالیت معادن اختلال ایجاد می‌کنند و برای اینکه ظرفیت معادن را افزایش دهیم باید به فناوری روز مجهز شویم.

امروز باوجود تحریم‌ها نتوانسته‌ایم در حوزه ماشین‌آلات معدنی واردات چندانی داشته باشیم و البته اجازه این کار را هم نداشته‌ایم؛ به این ترتیب باید سعی شود توانمندی تولید را در داخل رشد داد و به دانش شرکت‌ها و اندیشمندان ایرانی تکیه زد.
قانون استفاده حداکثری از ظرفیت توان تولید داخل و تاکید بر آن این مسئله را مورد توجه قرار داده و مسئولان کشور نیز باید دغدغه حمایت از تولید داخل داشته باشند. از آنجایی که این قانون به سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف کشور ابلاغ شده، انتظار این است که از ظرفیت واحدهای تولیدی در حوزه ماشین‌آلات و ابزارآلات معدنی استفاده شود.

این علاقه‌مندی در شرکت‌های تولیدکننده نیز وجود دارد که بتوانند توان خود را توسعه داده و دستی بر تولید داشته باشند. از طرفی بهره‌برداران و معدنداران از آنجایی که تمایل دارند ماشین‌آلات به‌روز و جدید تهیه کنند، به‌طور حتم از شرکت‌های تولیدکننده داخلی و دانش‌بنیان‌ها حمایت می‌کنند.
در این بین شاه‌کلید حل مشکل معدنداران تامین مالی است. معدنداران و فعالان اقتصادی بخش معدن برای اینکه سفارش لازم را به تولیدکنندگان داخلی بدهند با مشکل تامین منابع روبه‌رو هستند. اگر یک مدل مالی مناسب توسط دولت طراحی شود که بانک‌ها وام موردنیاز را به بهره‌برداران معدنی بدهند و شرایط پرداخت آن را تسهیل کنند، این مسئله می‌تواند به رونق معادن کشور کمک کند. حسن این مدل مالی این است که وام عمده به یک بهره‌بردار پرداخت نمی‌شود، بلکه بهره‌برداران متعدد آن را دریافت می‌کنند.

در پایان باید گفت ما شرکت‌های تولیدکننده خوبی در کشور داریم اما هم تولیدکننده و هم بهره‌بردار برای تامین مالی با بانک‌ها مشکل دارند. اگر دولت به‌دنبال تقویت تولید و رفع مشکلات بهره‌برداران در حوزه معدن است باید در این شرایط یک مدل مالی تعریف کند که بتواند وام را به بهره‌برداران و پرداختی‌ها را مستقیم به تولیدکننده بدهد. اگر این مدل عملیاتی شود، هم تولیدکننده تقویت می‌شود و هم بهره‌بردار به سود می‌رسد و در نهایت رونق تولید محقق می‌شود؛ در غیر این صورت تولیدکنندگان و بهره‌برداران دچار مشکل شده و نمی‌توانند مانور چندانی بدهند.


سید مهدی مقدسی -  نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی


چاپ