قیمت مسکن کاهش می‌یابد

بازار مسکن از قدیم‌الایام یکی از بازارهای پرنوسان در کشور ما بوده و نوسان در این بازار موضوع چندان غریبی تلقی نمی‌شود، اما در چند ماه اخیر بازار مسکن شاهد افزایش قیمت بی‌وقفه و لحظه به لحظه بوده و این موضوع باعث گلایه‌های زیادی از طرف متقاضیان خرید مسکن در این چند وقت شده است. 

اما همان‌طور که از قبل نیز مشخص بود قیمت‌ها در این حوزه محکوم به کاهش بود و تلاش دست‌اندرکاران نیز در راستای عملی شدن این خواسته قرار داشت که انتخابات امریکا و اعلام نتایج اولیه آن، این روند را تسریع کرد و دیدیم که جو روانی حاصل از این موضوع به کاهش قیمت ارز و در پی آن کاهش نرخ بسیاری از کالاها در حوزه‌های مختلف منجر شد و قیمت مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داد.

در واقع با روی کار آمدن دولت جدید در امریکا، جو روانی ایجاد شده باعث شد ارز و طلا کاهش قیمت قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کنند.

 این جو روانی حوزه مسکن را نیز بی‌نصیب نگذاشت و در هفته اخیر شاهد بودیم که قیمت مسکن حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافت؛ کاهش قیمتی که در صورت ادامه می‌تواند شروعی بر تعدیل قیمت در حوزه مسکن باشد.

ما و سایر دست‌اندرکاران حوزه مسکن از ماه‌های گذشته در زمینه کاهش قیمت مسکن، به محتکران هشدار داده بودیم و امروز می‌بینیم که روند کاهشی قیمت آغاز شده و به‌طور قطع در چند ماه آینده با تثبیت جایگاه بایدن بر مسند ریاست‌جمهوری امریکا و رویکرد متعادل‌تر وی در زمینه ایران به‌طور قطع کاهش قیمت‌ها در همه حوزه‌ها از جمله مسکن ادامه خواهد یافت.

البته قیمت مسکن در کشور ما بیش از آنکه به انتخابات ایالات متحده ارتباط داشته باشد، توسط فاکتورهای داخلی به کنترل درمی‌آید. 

در واقع ما نباید از این موضوع نیز غافل باشیم که درحال‌حاضر حدود ۸۵ درصد مصالح موردنیاز در ساخت‌وساز مسکن، از منابع داخلی موجود در کشور تامین می‌شوند و زمین نیز به‌عنوان یکی از نهاده‌های اصلی مسکن، بیش از ۶۰ درصد هزینه‌ها را در بر می‌گیرد.

 بنابراین دولت و نهادهای زیرمجموعه آن می‌توانند با برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن راهکارهای مناسب درباره واگذاری زمین و مصالح مورد نیاز، تا حدود زیادی افزایش قیمت مسکن را کنترل کنند و آن را با قیمت‌های معقول در اختیار متقاضیان قرار دهند.

درحال‌حاضر باتوجه به افت حدود ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن، تمایل بسیاری از صاحبان ملک برای فروش واحدهای مسکونی بیش از نیاز بیشتر شده و می‌بینیم که حتی در مناطقی میزان عرضه مسکن از میزان تقاضای آن افزون شده و قطعا ادامه این روند به نفع خریداران و متقاضیان خرید مسکن خواهد بود.

 اگرچه مسکن در یک سال گذشته شاهد افزایش قیمت نسبتا بالایی بوده و برخی اخبار منتشر شده حاکی از این است که افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد بوده اما با محاسبات انجام شده توسط همکاران ما، رقم میانگین حدود ۷۵ درصد در این زمینه منطقی‌تر به‌نظر می‌رسد.

 در هر حال ما امیدواریم با تغییر شرایط اقتصادی و همت مسئولان، روند کاهش قیمت‌ها ادامه پیدا کند و نرخ مسکن به میزانی برسد که بتوان آن را در اختیار اقشار متوسط و متوسط به پایین جامعه هم گذاشت.

به‌طور کلی و با در نظر گرفتن همه موارد مطرح‌شده، باید گفت جو روانی حاکم بر بازار، گشایش‌های اقتصادی وعده داده شده توسط آقای بایدن و همت مضاعف دست‌اندرکاران داخلی می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا بازار مسکن از وضعیتی که امروز دچار آن است، به تعادل بازگردد و از مسیر افزایش قیمت بی‌رویه و حالت رکود، به شکل پویا و پایدار مورد انتظار درآید.

مصطفی قلی‌خسروی - رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران

 

 

 


چاپ