اهمیت سیاست تسهیل معدنکاری

یادداشت

معادن کشور ما ظرفیت خوبی دارند و می‌توانند جایگزین نفت شوند، این در حالی است که جایگاه واقعی آنها فراموش شده و چنان‌که باید و شاهد موردتوجه قرار نگرفته‌اند؛ بنابراین انتظار ما از وزیر صنعت، معدن و تجارت این است که وقت بیشتری روی معادن بگذارد و شرایط فعالیت آنها را تسهیل کند. متاسفانه از حرف تا عمل فاصله بسیار است. هرچند تاکنون در کشور صحبت‌های خوبی در زمینه معدنکاری مطرح شده، اما عمل جدی انجام نشده است.

ایجاد موانعی از قبیل محدودیت صادرات، ضعف حمایت از معدنکاران و خودتحریمی‌ها گواه این مدعا است. با اینکه هنوز در داخل کشور به فناوری دست پیدا نکرده‌ایم، ملاحظه می‌کنیم که محدودیت‌هایی برای واردات گذاشته می‌شود. ماشین‌آلات معدنی وارداتی نرخ بالایی دارند که اگر آنها را با یارانه در اختیار معدنکار بگذاریم و در کنار آن از ماشین‌آلات ساخت داخل هم حمایت کنیم، می‌شود باکیفیت خوب دست به فرآوری و استخراج زد. در این بین باید تشکل‌های معدنی را جدی گرفت و با آنها مشورت کرد. اگر می‌خواهیم معدن رشد کند باید از سازمان‌های غیردولتی و فعالان این حوزه در بخش‌های مختلف حمایت کرد؛ هرچند این موضوع چند سالی است که مطرح شده، اما متاسفانه بیشتر در حد حرف باقی مانده است. برای این مهم باید در وزارتخانه از افراد متخصص بهره گرفت. معاونت معدنی باید در حوزه معدن به‌طور تخصصی ورود کند و برای این موضوع وقت بگذارد. همچنین وزیر جدید باید از کارشناسان خبره‌ای که دغدغه‌مند رشد معادن کشور هستند، استفاده کند.
متاسفانه شاهدیم که در بسیاری از مواقع از افراد غیرکارشناس در مراکز مختلف به‌ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها استفاده می‌شود. با اینکه در خیلی از مناطق نیروهای تحصیلکرده خوبی داریم، متاسفانه باز هم از افراد غیرکارشناس استفاده می‌شود که آنها هم اغلب به‌طور سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

مهدی نبی‌پور - فعال معدنی

چاپ