لزوم تدوین سیاست‌های حمایتی از تولیدکنندگان

شکی نیست که کشور باید با مالیات اداره شود و از درآمدهای نفتی فاصله بگیرد، اما اینکه مالیات‌ستانی را چگونه انجام دهیم تا هم مالیات وصول شود و هم تولید رونق یابد مقوله‌ای است که باید به آن توجه کرد.

در شرایطی که در حوزه صنعت و معدن کشور رشد منفی داشته باشیم، افزایش مالیات موجب خواهد شد تولید دچار مشکل شود. اگر در فضایی که کشور مشکلات اقتصادی دارد، از ابزار مالیاتی استفاده کنیم و بهبودی برای تولیدکنندگان ایجاد نشود، هرچند مالیاتی که افزایش‌یافته وصول خواهد شد، اما در سال‌های بعد دیگر این‌گونه نخواهد بود و تولیدکننده نمی‌تواند به این روند ادامه دهد. 

در زمینه مالیات وضعیت در کشورهای پیشرفته به‌گونه‌ای دیگر است. آنها گاهی با کاهش نرخ مالیات سبب افزایش رونق تولید می‌شوند. از آنجایی که بیشترین سهم درآمدهای مالیاتی مربوط به بخش تولید است که البته ریسک و آسیب‌پذیری زیادی دارد، به‌نظر می‌رسد یکی از کارهایی که باید انجام داد این است که از بخش تولید کمتر مالیات گرفته شود.

هزینه‌های معدنکاری در ایران زیاد است. هنگامی‌که فرد در حوزه معدن سرمایه‌گذاری می‌کند تا روزی که کارش به بهره‌برداری برسد، به‌طور مداوم در حال خرید تجهیزات، ماشین‌آلات، خدمات فنی-مهندسی و پرداخت ارزش‌افزوده است و باوجود این هزینه‌های بالا گاهی فشار مالیات ارزش‌افزوده هم بر آن افزوده می‌شود، در حالی که بسیاری از فعالان اقتصادی در شرایط نامساعد اقتصادی قادر نیستند کالای خود را به‌صورت نقدی بفروشند؛ در نتیجه آن را نسیه می‌فروشند.

هرچند دولت تسهیلاتی را در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌دهد، اما این تسهیلات کفاف نیاز تمامی فعالان را نمی‌دهد. پیشنهاد می‌شود فردی که ارزش‌افزوده ایجاد نکرده مالیات هم پرداخت نکند و هر زمان که فعالیتش به بازدهی رسید ارزش‌افزوده او محاسبه شود. متاسفانه ارزش‌افزوده تمامی زنجیره تولید را درگیر کرده، در حالی که باید از کسانی که تولیدکننده واقعی هستند حمایت کرد. در این روند باید اجازه دهیم فعال اقتصادی به‌راحتی بتواند دست به سرمایه‌گذاری بزند.

بهرام شکوری - رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران


چاپ