بورس غافلگیری و آموزش

در بازارهای جهانی که عمق زیادی هم دارند برخی اخبار مهم تاثیراتی روی بازار دارد و نوسانات شدیدی را ایجاد می‌کند. اما مسئله‌ای که بازار بورس تهران با آن مواجه شده، انتشار اخباری است که به ناگاه در رسانه‌ها پخش می‌شود و احتمالا دلیل این امر نیز عدم‌مدیریت در این حوزه است.

تقریبا هر هفته در بازار بورس تهران قوانین در حال تغییر است و این عدم‌ثبات باعث سردرگمی سهامداران می‌شود. مثلا در روزهای پایانی هفته ناگهان یک قانون تغییر می‌کند و باعث می‌شود در روزهای آغازین هفته بعد، صفوف عرضه سهام به‌شدت شلوغ خلوت شوند. سازمان بورس می‌تواند با اتکا به تجاربی که در یک سال گذشته کسب کرده، دست به وضع قوانین جدیدی بزند تا از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کند. مسئولان باید توجه کنند این رویه می‌تواند باعث ایجاد رانت شود و در نهایت، مردم بازنده این میدان باشند. مشکل بورس تهران، تغییرات ناگهانی قواعد بازی در بازار سهام است که همه را غافلگیر می‌کند و منجر به ایجاد رانت هم می‌شود. با توجه به این موارد امیدواریم ترتیبی اتخاذ شود که دست‌کم تصمیمات و تغییر قوانین داخلی بازار بورس یک شبه اعلام نشوند و با یک تاخیر ۲ یا ۳ پس از انتشار اخبار، اقدام به تغییرات مورد نظر کنند، در این صورت سهامداران هم می‌توانند با خیالی آسوده‌تر برای نحوه انجام معاملات خود در بورس برنامه‌ریزی کنند.

اما موضوع مهم دیگری که باید مورد توجه نوسهامداران و مدیران بورسی قرار گیرد، مسئله آموزش است. برخلاف اغلب کارشناسان، نگارنده قصد ندارد نسخه آموزش همه جانبه و تخصصی را برای همه سهامداران تجویز کند، چراکه قرار نیست معامله‌گری شغل همه سرمایه‌گذاران در بورس باشد. این افراد می‌توانند سرمایه خود را در اختیار صندوق‌ها یا شرکت‌های سبدگردان قرار دهند تا به‌طور غیرمستقیم در بازار بورس و اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کنند. با این حرکت ریسک معاملاتشان نیز بسیار کمتر می‌شود، از سویی هم در مقایسه با بازارهای موازی، در بلندمدت می‌توانند بازدهی خوبی داشته باشند. اما برای همین افراد نیز یک دست‌کم آموزشی نیاز است تا با اصول اولیه و پایه‌ای بازار سرمایه آشنا شوند و این حوزه را کمی بیشتر بشناسند. از همین جهت است که معتقدم تمام متقاضیان ورود به بورس باید پیش از صدور کدبورسی، آموزش‌هایی پایه‌ای را درباره بازار داشته باشند.

اما عده‌ای از تازه‌واردها علاقه دارند به صورت حرفه‌ای وارد این حوزه شوند و حتی تمایل دارند حضور در بازار سرمایه را به‌عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنند. این گروه از تازه‌واردان به بازار سهام حتما باید دوره‌های آموزش تخصصی را بگذرانند، آموزشگاه‌هایی در این زمینه فعالیت دارند. افراد هم می‌توانند از طریق حضور در کلاس‌های آموزشگاهی یا تهیه پکیج‌های آموزشی در فضای مجازی دوره‌های تخصصی را طی کنند تا در مسیر سرمایه‌گذاری دچار مشکل نشوند. اما برخی افراد فقط با آموختن یک تحلیل تکنیکال ساده وارد بازار می‌شوند و قصد دارند از این طریق کسب درآمد کنند. چنین اتفاقی ممکن نیست، آموزش جنبه‌های مختلفی دارد و تازه‌واردان باید توجه داشته باشند که با یک آموزش سطحی نمی‌توانند در معامله‌گری بازار بورس به موفقیت برسند.

آموزش در بازارهای مالی، به‌دلیل نوسانات دائمی در این حوزه باید همه جانبه باشد تا دید روشن‌تری نسبت به بازار سرمایه پیدا کنند. فضای مجازی تا به امروز نقش مثبتی داشته، چراکه ممکن است بعضی افراد از عهده تامین مخارج کلاس‌ها و پکیج‌های آموزشی برنیایند و برخی دیگر نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا در جهان، علاقه‌ای به شرکت در کلاس‌های حضوری ندارند. در چنین شرایطی فضای مجازی می‌تواند نقش بسیار مثبتی ایفا کند. برخی از پیج‌ها آموزش‌هایی را به‌طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند. اما باید دقت داشت که سراغ پیج‌های معتبر بروند. متاسفانه می‌بینیم که افرادی در نهایت یک سال سابقه حضور در بازار را دارند و به‌عنوان استاد در این حوزه معرفی می‌شوند و بعضا آموزش‌های نادرستی به مخاطبان خود می‌دهند. نوسهامداران باید دقت کنند به اساتید معتبر و باسابقه مراجعه کنند تا نسبت به بازار سرمایه دید روشن‌تری داشته باشند.

البته استراتژی‌ها در بازار سرمایه متفاوت است و ممکن است هرکدام از این دیدگاه‌ها در این حوزه موثر و کارساز باشند، اما مهم این است که آموزش غلط ممکن است تاثیرات دائمی و مخربی روی افراد داشته باشد و حتما باید به مراجع آموزشی معتبر و متخصص مراجعه شود.

محسن سیف‌زاده -  کارشناس بازار سرمایه


چاپ