راه سهم‌ها ازهم جدا می‌شود

از ۲۰ مرداد تا امروز، حدود دو ماه از روند اصلاحی شدید بازار سرمایه می‌گذرد و طی آن شاخص کل از محدوده ۲میلیون و۱۰۰ هزار واحدی به یک میلیون و۵۰۰ هزار واحدی رسیده است.

این اصلاح همراه با خروج سنگین نقدینگی از بازار بوده و می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که افرادی که خرداد ماه وارد بازار شدند اگر تا به امروز فروشنده نبوده‌اند، هیچ سودی از بازار نگرفته‌اند.
 اما درحال‌حاضر با رسیدن شاخص به محدوده یک میلیون و ۵۰۰هزار واحدی و گذشت حدود دو ماه از اصلاح، زهر ترس از بازار گرفته شده، فشار فروش چندانی در بازار دیده نمی‌شود و فروشندگان دیگر علاقه‌ای به فروش در این محدوده ندارند. 
یک عامل اثرگذار بر عدم‌فشار فروش بازار در این ناحیه قیمت دلار است. اصلاح شاخص زمانی انجام شد که قیمت دلار آزاد و دلار نیمایی هر دو رشد چشمگیری داشت.
 این نکته به‌طور مستقیم در سهم‌های صادرات‌محور مثل برخی از فلزاتی‌ها یا پتروشیمی‌ها اثر می‌گذارد، چراکه این شرکت‌ها می‌توانند درآمد دلاری حاصل از صادرات‌شان را با نرخ بالاتری تسعیر کنند. 

همچنین رشد قیمت دلار به‌طور غیرمستقیم روی تمام بازار اثر خواهد گذاشت. البته این نکته را باید مد نظر داشت که افزایش قیمت دلار همیشه با یک فاز تاخیر روی بازار سرمایه اثر می‌گذارد. 
از سویی فشار خرید و تقاضای چندانی هم در بازار دیده نمی‌شود و حجم معاملات پایین است. 
بازار در یک شک و تردید به‌سر می‌برد و هنوز تصمیم قطعی خود را برای حرکت بعدی نگرفته است.
 به اصطلاح گفته می‌شود بازار در حالت رنج (range) و خنثی قرار دارد. وجود این شک و دودلی در بازار کاملا طبیعی است، چراکه کمتر از ۱۵ روز کاری به انتخابات ریاست جمهوری امریکا باقی مانده و بازار به نتیجه انتخابات چشم دوخته است.
 با نگاهی به گذشته می‌توان اثر انتخابات امریکا را بر قیمت دلار و بازار سرمایه ایران دید. این بار نیز مستثنا نیست و همین هفته گذشته بازار سرمایه به خبر مبتلا شدن دونالد ترامپ واکنش سریعی نشان داد. باید به خاطر داشت که بازار سرمایه هیجانی‌ترین و سریع‌ترین بازار است و انعکاس کوچک‌ترین خبری را می‌توان در آن مشاهده کرد. 

 بنابراین بازار زمانی حرکت خود را آغاز خواهد کرد که این ابهام سیاسی از بین رفته باشد. از همین رو اعتقاد بر این است که هر چه انتخابات امریکا نزدیک‌تر می‌شود، فنر بازار سرمایه هم جمع‌تر می‌شود. 
البته بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات، فنر بازار آزاد می‌شود و جهت حرکت آن مشخص خواهد شد. حرکت بعدی بازار قطعا با شیب کم و با حرکتی کند انجام خواهد شد و اصلا نباید انتظار حرکتی که در ۵ ماه نخست سال شاهد آن بودیم را داشته باشیم. به‌ویژه افرادی که تازه وارد بازار شده‌اند باید این نکته را مد نظر داشته باشند. 

 دو مولفه و پارامتر در حرکت بعدی بازار اثرگذار خواهد بود و سهامداران برای انتخاب سهم به آنها توجه خواهند کرد. یکی میزان اصلاح سهم در چند ماه گذشته است و دیگری گزارش‌ها و صورت‌های مالی ۶ ماهه شرکت‌ها.
 متاسفانه در دوران رشد سریع بازار، توجه به صورت‌های مالی و تحلیل بنیادی کم شده بود و همین امر باعث شد برخی سهم‌ها حتی تا ۶۰ تا ۷۰درصد هم اصلاح داشته باشند. مسلم است که بازار از این هیجانی که تجربه کرد درس خواهد گرفت و به ارزندگی سهم‌ها توجه بیشتری خواهد داشت و اینجاست که راه سهم‌ها ازهم جدا می‌شود. 


از نظر تحلیل تکنیکال محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد که محدوده ۳۸.۲ درصد فیبوناچی هست را می‌توان محدوده کف بازار به‌شمار آورد و محتمل‌ترین سناریو این است که بازار این محدوده حمایتی را از دست ندهد.

سارا فلاح - کارشناس بازار سرمایهچاپ