بورس به‌زودی رشد می‌کند!

بازگشت تحریم‌هایی که با برجام تعلیق شده بودند بدون شک بی‌تاثیر نخواهد بود، اما باید این را نیز در نظر داشت که باوجود گفته‌های مقامات دولت امریکا مبنی بر تعلیق تحریم‌ها، می‌دانستیم که این تحریم‌ها همچنان در ورطه عمل پا برجا مانده بودند و مشکلات زیادی هم برای کشورمان ایجاد می‌کردند، چراکه این تحریم‌ها که عموما مراودات بانکی ما را نشانه گرفته بودند باعث ایجاد اختلال در امر واردات و صادرات کشورمان شده بود و عملا امکان پرداخت هزینه خریدکالاها و همچنین دریافت ارزحاصل از صادرات را برای ما غیرممکن کرده بود.

اما این تحریم‌های جدیدی که وضع‌شده می‌تواند در افزایش هزینه صادرات و واردات برای دولت و فعالان اقتصادی ما تاثیرگذار باشد. اما باید توجه داشت که ممکن است تاثیرات روانی این تحریم‌ها بسیار بیشتر از تاثیرات مستقیم و اقتصادی آنها باشد. 
درباره صادرات نباید فراموش کرد که وضع هرچه بیشتر محدودیت‌ها از سوی دولت‌های خارجی، موجب افزایش هزینه صدور کالا به خارج از کشور می‌شود و بازگرداندن پول حاصل از صادرات به کشور نیز با مشکلات جدی مواجه می‌گردد. این مشکلات در نهایت موجب کاهش سودآوری شود که در صورت‌های مالی شرکت‌ها نیز دیده می‌شود. این کاهش بازدهی شرکت‌های صادراتی در امر سودآوری نیز تاثیر مستقیمی روی قیمت سهام این مجموعه‌ها در بازار بورس و اوراق بهادار تهران می‌شود. 

دلاری که از مرز ۲۷ هزار تومان هم عبور کرد باعث پیش خور کردن این خبر شده است. به این معنا که بازارهای مالی( ارز، طلا و...) بعضا بازار را پیش خور می‌کنند و قبل از اینکه خبر منتشر شود، بسته به مثبت یا منفی بودن خبر واکنش خود را نشان می‌دهند. در این مورد خاص نیز دلار ۲۷ هزار تومانی از همین دست پیش‌خور کردن‌ها بود که نشانگر وجود جوی هیجانی بر این حوزه نیز است. در چنین جوی نیز افزایش غیرعادی و ناگهانی قیمت‌ها امری طبیعی بوده و نوسانات در این فضا همواره وجود داشته است. 

از سویی هم درست است که اروپایی‌ها گفته‌اند از تحریم‌ها و اقدامات یکجانبه دولت ایالات متحده امریکا حمایت نمی‌کنیم اما می‌دانیم که در نهایت و در میدان عمل آنها از این اقدامات دولت امریکا پیروی خواهند کرد. این مسئله جدیدی نیست و قبلا هم شاهد این امر بودیم که سران اتحادیه اروپا بارها اظهار می‌کردند که با اقدامات و تصمیمات دونالد ترامپ مخالف هستند اما در عمل کاری از دست‌شان برنمی‌آمد و تمام این کشورها تابع محدودیت‌های وضع شده جدید از سوی امریکایی‌ها بودند. به‌طور قطع در صورت ادامه این روند ما مشکلات مضاعفی خواهیم داشت که کار را برای ما سخت‌تر از قبل خواهد کرد.

اغلب سهامداران تازه وارد در بازار سرمایه بر این باورند که این تحریم‌های جدیدی که در پی ماجرای مکانیسم ماشه وضع شده، تاثیرات بدی روی بورس خواهد داشت. البته در ۲، ۳ روز اول هفته قبل شاهد این تاثیرات منفی روی شاخص کل بازار بورس بودیم که ناشی از همین جو هیجانی بازار بورس تهران نیز بود. اما سهامداران قدیمی و باتجربه یک اصل را به خوبی می‌دانند که در چنین شرایطی که محدودیت‌های بیشتری از سوی مجامع بین‌المللی بر ایران وارد می‌شود، دولت با مردم مهربان‌تر می‌شود و درصدد راضی نگه داشتن جامعه برمی‌آید. البته شرایط کنونی کشور با قبل کمی متفاوت و تا حدی غیرقابل پیش‌بینی شده است اما باید یادآور شوم که ما همزمان با امضاء توافقنامه‌هایی مانند لوزان و برجام با یک اصلاح شدید و عمیقی در بازار سرمایه روبه‌رو شدیم در حالی که همگان انتظار یک رشد گسترده را داشتند. در مقابل این اتفاق، بارها دیده‌ایم که در صورت وضع تحریم‌ها و دامنه دارتر شدن محدودیت‌های بین‌المللی (پس از چند روز که بازار هیجانی عمل می‌کند) شاهد رشد غیرمعمول در بورس تهران بوده‌ایم. 

اگر کمی دقیق‌تر به تجربیات خودمان از موقعیت‌های مشابه نگاه کنیم، در می‌یابیم که به احتمال زیاد در روزهای آینده باید شاهد رشد بازار بورس تهران باشیم و این ریزش‌های چند روز اخیر فقط ناشی از واکنش هیجانی نوسهامداران به اخبار پیرامون مکانیسم ماشه بوده است. البته در این بین دولت نیز باید تمام تلاش خود را به‌کار گیرد تا تعهدات خود را در قبال اهالی بازار بورس اجرا کند، در این صورت می‌توان گفت که باید انتظار روزهای بهتری را در تالار شیشه‌ای داشته باشیم.


قاسم صادقی - کارشناس بازار سرمایه


چاپ