تکلیف خانه هنرمندان اصفهان چیست؟

روز ۱۴ مرداد خبر رای دادگاه مبنی بر تملک عمارت خانه هنرمندان اصفهان به نفع بنیاد شهید و امور ایثارگران صادر شد و در پی رسانه‌ای شدن این موضوع هنرمندان اصفهانی در واکنش‌های مداوم خواهان ادامه کاربری هنری این عمارت شدند.

در ادامه همان روز 1600 تن از هنرمندان حوزه‌های مختلف هنری از جمله تئاتر، سینما، گرافیک، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، صنایع دستی و... بیانیه‌ای را امضا و منتشر کردند که رونوشت این بیانیه به دفتر ریاست‌جمهوری، استانداری اصفهان، شورای شهر اصفهان، مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس کل حوزه هنری، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی و مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان ارسال شد.

در متن بیانیه جمعی از هنرمندان اصفهان درباره خانه هنرمندان این شهر آمده است: «امروز شهر اصفهان در آستانه از دست دادن یکی از سرمایه‌های فرهنگی و اجتماعی خود قرار گرفته است. از دست دادن خانه‌ای که در حداقلی‌ترین شکل ممکن جایگاهی برای نخبگان و هنرمندان شهر فراهم آورده است. منزلت هر شهری در گرو اهمیت و جایگاهی است که برای نخبگان و هنرمندانش قائل می‌شود. امروز خانه‌ای که هویتِ خود را مدیون تلاش هنرمندان است و تبدیل به بخش مهمی از هویت فرهنگی شهر اصفهان شده، در گیرودار بخشنامه‌ها و دادگاه‌ها و ادعای بنیاد شهید انقلاب اسلامی در زمینه مالکیت این مکان، در آستانه فروپاشی است؛ مکانی که ما گرد آن جمع شده‌ایم به‌نام «خانه هنرمندان اصفهان» ثبت ملی شده است؛ هویتی معنوی که ارزش آن بیشتر از بخشنامه‌ها، دعاوی حقوقی و اسناد ثبتی است. تجربه ثابت کرده وجود متولیان متعدد در حوزه فرهنگ و هنر شهر اصفهان بار سنگینی را بر شانه‌های هنر این شهر تحمیل می‌‌کند، چراکه هزینه‌های اداری و سازمانی این متولیان همواره چندین برابر هزینه‌ای است که صرف فرهنگ و هنر این شهر می‌شود.

مدیریت فرهنگی هرگز صاحب یک استراتژی و مدیریت منسجم و کارآمد نبوده و هنر این شهر همواره در تلاطم عزل‌ونصب‌ها و اعمال سلیقه‌ها، متحمل خسارت‌های جبران‌ناپذیر و مهاجرت و خانه‌نشینی نخبگانش شده است؛ بنابراین جامعه هنری اصفهان امروز برای مطرح کردن یک حق معطل‌مانده در اینجا گرد آمده است: «اداره خانه هنرمندان را به خود هنرمندان بسپارید.» ارگان‌ها و نهادهای دولتی و شبه‌دولتی در تمام این سال‌ها اثبات کرده‌اند که هر مکان و امکاناتی را که در اختیار می‌گیرند، تبدیل به ادارات عریض و طویلی می‌کنند که انبوهی از پشت‌میزنشین‌ها را در خود جای می‌دهد و این هنر بیچاره بضاعت تامین این هزینه را ندارد؛ بنابراین از آنجا که آزمودن تجربه‌های شکست‌خورده از منطق و خرد به‌دور است، هنرمندان مثل همیشه بدون چشمداشت، خود آماده‌اند تا با عشق و قناعتی که در تمام این سال‌ها تمرین کرده‌اند، اداره خانه هنرمندان را برعهده بگیرند. این هویت معنوی و فرهنگی نه در هیچ سندی ثبت‌شدنی است و نه در هیچ حکمی نقض‌شدنی و نه در هیچ عمارتی محبوس می‌شود. امروز اصفهان به یاری همه فرزندانش نیازمند است تا صدای مطالبات برحقش را به گوش مدیران ارشد شهری و کشوری برساند. امید است اداره خانه هنرمندان به صاحبخانه اصلی‌اش سپرده شود.»

شنیده‌ها حاکی از این است که بنیاد شهید و امور ایثارگران به حوزه هنری مهلتی دوماهه برای تخلیه داده است. در پی همین بیانیه، معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهانی در حال برگزاری جلساتی بین دو دستگاه برای برطرف شدن این مشکل است، این در حالی است که داریوش وکیلی، مدیرکل پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان در جلسه تودیع و معارفه رئیس جدید این بنیاد اشاره‌ای هم به وضعیت خانه هنرمندان کرد و گفت: «باوجود سروصدایی که درباره مالکیت خانه هنرمندان برپا شد، سند این مکان از سال ۶۲ تا امروز به نام بنیاد شهید اصفهان است و می‌طلبد که مال ایثارگران به آنها برگردد. از همکاران در بخش اداره حقوقی می‌خواهم که بجد دنبال احیای این حق باشند تا خانه هنرمندان باوجود احترام به هنرمندان، در اختیار بنیاد شهید که بخشی عظیمی از کارش، کار فرهنگی است، قرار بگیرد.»

گفتنی است در روز 29 شهریور نیز 630 تن از اساتید و هنرمندان بنام عرصه موسیقی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به عملکرد مقامات استان اصفهان در رابطه با خانه هنرمندان این شهر اعتراض خودرا اعلام کردند.
هنرمندان اصفهانی این روزها از غیررسمی بودن و نداشتن صنف مشخصی برای دادرسی مطالبات گوناگون رنج می‌برند و با مشکلات پیرامون این مسئله دست و پنجه نرم می‌کنند. در این زمینه (تغییر مالکیت خانه هنرمندان اصفهان) نیز اهالی فرهنگ و هنر این شهر درخواست بازگرداندن مالکیت این مجموعه تاریخی به حوزه هنری اصفهان و ادامه کاربری حرفه‌ای هنری این عمارت را دارند، اما تاکنون بسیاری از تصمیمات در سکوت خبری گرفته شده و هنرمندان اصفهانی، دقیقا آگاه نیستند که چه اتفاقی در حال روی دادن است.

عرفان آیتی - بازیگر تئاتر


چاپ