اهمیت حمایت از معادن کوچک

معادن کوچک و متوسط در کشور ما آسیب‌پذیر هستند. در این بین مهم‌ترین مشکلی که در بخش معدن و صنایع معدنی کوچک وجود دارد، تصدی‌گری غیرتخصصی دولت و ضعف حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط معدنی است.


به‌دلیل تصدی‌گری دولت در معادن بزرگ، معادن کوچک موردتوجه چندانی قرار نگرفته‌اند و در واقع نسبت به آنها بی‌مهری‌های زیادی اعمال شده است.
امروز باتوجه به تحریم‌ها، افزایش نرخ ارز و در ادامه آن پیامدهایی که برای اقتصاد کشور به‌وجود آمده، اغلب معادن کوچک با مشکل روبه‌رو شده‌اند.
تامین مالی و همچنین فراهم نبودن امکان بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف اکتشاف، استخراج و فرآوری در معادن کوچک از جمله مشکلات بزرگ شناخته می‌شود.
 این معادن برای رشد توسعه و رونق به ‌صرف هزینه زیادی نیاز دارند و اغلب در تامین هزینه‌ها نیز مشکل دارند. مسئله دیگر ابزارآلات قدیمی و فرسوده‌ای است که معدنکاران کوچک را درگیر کرده است.
به‌دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز اغلب فعالان معدنی در تامین تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی با مشکل روبه‌رو شده‌اند. مشکل دیگر را می‌توان ضعف توسعه زیرساخت‌های موردنیاز این نوع معادن ازجمله تامین آب و توسعه ناوگان حمل‌ونقل دانست که معضلات زیادی برای این بخش از صنعت و تولید کشور ایجاد کرده است.
در این بین مهم‌ترین راهکار برای توسعه معادن کوچک، حمایت دولت و ایجاد جذابیت برای سرمایه‌گذاری در این دسته از معادن است.
دولت می‌تواند با تسهیل تامین مالی و اعطای تسهیلات بانکی، اعمال معافیت‌های مالیاتی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از توسعه معادن کوچک حمایت کند.
از آنجایی ‌که تعداد معادن بزرگ در کشور ما زیاد نیست و در کل ۱۲ مورد هستند، دولت ناچار است تمرکز خود را بر رشد معادن کوچک بگذارد.
 معادن کوچک به‌شدت نیازمند حمایت ازسوی دولت هستند و در تمامی زمینه‌ها ازجمله مالیات، صادرات و بیمه باید موردتوجه بیشتری قرار بگیرد.
همچنین می‌توان به لزوم شکل‌گیری سازمان معادن کوچک اشاره کرد. ایجاد سازمانی باعنوان سازمان معادن کوچک همچون سازمان صنایع کوچک، همسوسازی قوانین محیط‌زیستی و منابع طبیعی، فرهنگ‌سازی و آشنایی جامعه روستایی با نقش معدن در توسعه پایدار کشور و هماهنگ‌سازی صنایع بزرگ معدنی در حمایت از صنایع کوچک و متوسط معدنی هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه کرد.

 

مصطفی غنیمتی -  کارشناس معدن


چاپ