ضرورت احیای یک صنعت ارزآور

در روزهای اخیر نقش کرونا در کاهش سفرها به‌ویژه سفرهای خارجی به حدی پررنگ شده که دیگر کاهش ارزش ریال و توانایی مالی مردم برای سفر کردن به چشم نمی‌‌‌آید.

از سویی دولت دوازدهم همواره انتقادهایی درباره خروج ارز از کشور به موجب سفرهای خارجی مردم عنوان می‌کرد و در این زمینه برای درآمدزایی دولت راهکارهایی مانند افزایش عوارض خروج در نظر گرفته شد. با این همه، همواره بر کثرت سفرهای خارجی مردم از سوی دولتمردان انتقاد می‌شد.
حال با وجود دلار ۲۷ هزار تومانی، یورو ۳۱ هزار تومانی دیگر چه کسی می‌تواند از کشور خارج شود که ارز خارج کند؟ با این روند شاید تا حدی نگرانی منتقدان سفرهای خارجی بابت خروج ارز برطرف شده باشد. البته شیوع ویروس تاجدار را باید نخستین عامل برچیدن سفره سفرها دانست. روندی که منجر به بروز مشکلاتی برای بسیاری از اصناف شده و صنعت گردشگری نیز از این مشکلات در امان نمانده است.
این مشکلات هم تنها مختص ایران نیست و صنعت گردشگری جهان را تحت‌تاثیر قرارداده است.

بنابراعلام سازمان جهانی گردشگری، صنعت گردشگری به‌عنوان مهم‌ترین بخش اقتصاد برخی از کشورهای جهان به‌شمار می‌آید. درآمد حاصل از صنعت گردشگری در جهان در ۲۰ سال گذشته از ۴۹۰ میلیارد دلار به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است. این در حالی است که از زمان شیوع کرونا در جهان این درآمد به نصف این مبلغ کاهش یافته و پیامدهای اقتصادی بسیار شدیدی را برجای گذاشته است.
بنابر اعلام پایگاه خبری رسمی این نهاد بین‌المللی، ‌پیش‌بینی‌شده صنعت گردشگری در جهان در ۴ ماه ابتدایی شیوع این ویروس با خسارت مالی یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلاری معادل ۱.۵ درصد از تولید ناخالص جهان روبه‌رو شد.

همچنین پیش‌بینی شد چنانچه این بحران به مدت ۸ ماه تداوم داشته باشد، میزان خسارت به ۲ تریلیون و ۲۰۰ میلیون دلار معادل ۲.۸ درصد از تولید ناخاص در جهان برسد.
در بدبینانه‌ترین حالت چنانچه بحران کرونا تا ۱۲ ماه ادامه یابد، صنعت گردشگری با خسارت مالی ۳ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلاری معادل ۴.۲ درصدی تولید ناخالص داخلی در جهان روبه‌رو می‌شود.
ایران نیز از آسیب‌های کرونا در بخش گردشگری در امان نمانده است. امسال کرونا به‌عنوان مهمان ناخوانده گردشگری باعث شده تا از امکانات گردشگری ایران با حداقل ظرفیت استفاده شود و حتی برای چند ماه استفاده از این امکانات به نزدیک صفر برسد. 

هنوز هم با وجود اعلام آغاز فعالیت هتل‌ها و مراکز اقامتی، خسارت کرونا به این بخش از صنعت گردشگری ادامه دارد.
با این همه تا زمانی که شیوع کرونا تمام‌نشده و بحران کرونا را پشت سر نگذاشته‌ایم، نمی‌توان درباره تغییرات صنعت گردشگری و وضعیت آن نظری داد.
 اما در شرایط فعلی این صنعت تعطیل شده است و صنعت گردشگری که از طریق جذب گردشگران خارجی ارزآوری و درآمدزایی بسیاری داشت دیگر از دست رفته است. حال اینکه کدام کشورهای جهان پس از کرونا قادر به احیای این صنعت خواهند بود، مشخص نیست. اما اگر از هم‌اکنون دولت برای بهبود این صنعت چاره‌اندیشی نکند نمی‌توان امیدوار بود که گردشگری پس از کرونا وضعیت بهتری داشته باشد.
به باور بسیاری از کارشناسان و به‌گواه بسیاری از اظهارات، دولت در برخی موارد نگاه یک‌سویه‌‌‌‌ای به صنعت گردشگری و خروج ارز از کشور داشت و با اینکه همواره اعلام می‌شد برای ارتقای این صنعت برنامه‌هایی تدوین شده است، اقدام خاصی برای جذب گردشگران خارجی انجام نشد. حال باید منتشر ماند و دید چه برنامه‌هایی برای احیای صنعت گردشگری مدنظر مسئولان و فعالان این صنعت است.

صبا رضایی -  روزنامه‌نگار


چاپ