تداوم تولید در گرو رفع چالش‌های داخلی

در چند ماه گذشته، بسیاری از صنایع از شیوع کووید 19 آسیب دیده‌اند. با این وجود، صنایع‌معدنی و فلزی کمترین آسیب را از این شرایط متحمل شده‌اند.

این صنایع از جایگاه متمایزی در اقتصاد بسیاری از کشورها برخوردار هستند. از آنجاکه ایران ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه معدن و صنایع‌معدنی دارد، این صنایع در کشور ما نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. تحریم‌های بین‌المللی و محدودیت در فروش نفت نیز بیش از پیش بر اهمیت این صنایع افزوده است. درنتیجه این صنایع می‌توانند نقش اثرگذاری در بهبود شرایط اقتصادی کشور داشته باشند. پس از همه‌گیری ویروس‌کرونا در سطح جهان، تقاضا برای بسیاری از محصولات صنایع معدنی و فلزی محدود شد، چراکه صنایع اصلی مصرف‌کننده آنها مانند خودروسازی و ساخت‌وساز از تولید خود کاستند. با این وجود، عملکرد صنایع‌معدنی و فلزی آنچنان تاثیر جدی از این شرایط نپذیرفت.

صنعت آلومینیوم نیز مشابه سایر صنایع‌معدنی از این شرایط کمتر متاثر شد. تاجایی که همه‌گیری ویروس کووید 19 در صنعت آلومینیوم ایران آنقدرها هم اثرگذار نبوده است. البته عملیات تولید در این صنعت کند شده اما این چالش با همت و تلاش مضاعف تولیدکنندگان و فعالان صنعتی برطرف خواهد شد. با این‌وجود این بیماری پیامدهایی هم داشته است. افزایش هزینه‌های تولید را باید مهم‌ترین چالشی دانست که درنتیجه همه‌گیری کرونا، بر صنعت آلومینیوم تحمیل شده است. در ادامه تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع نیز با محدودیت‌های حمل‌ونقل در سطح جهانی، دشوارتر از گذشته شده است. در همین حال، تولید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دارد. حدود 50 درصد نیروی کار در خطوط تولید حضور دارند و درنتیجه تولید کاهش می‌یابد.

بدون تردید چنین شرایطی هزینه‌های مضاعفی را به صاحبان صنایع وارد می‌کند و بدین‌ترتیب قیمت تمام‌شده محصولات افزایش خواهد یافت. گفتنی است فعالان صنعت آلومینیوم در سال جاری با تمام توان در تلاش هستند تا شعار جهش تولید که از سوی رهبر معظم انقلاب تعیین شده را محقق کنند و ظرفیت تولید خود را افزایش دهند؛ بنابراین در چنین شرایطی از سیاست‌گذاران و متولیان امر انتظار دارند تا با بهبود شرایط داخلی، زمینه تداوم تولید این صنایع را فراهم کنند.
جلوگیری از صادرات مواد خام و تلاش برای تکمیل زنجیره ارزش و تولید محصول نهایی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که باید در صنایع گوناگون مورد توجه قرار گیرد. در چنین شرایطی از متولیان امر انتظار می‌رود ارز مورد نیاز صنایع بالادستی را تامین و بدین‌ترتیب زمینه تداوم تولید محصولات نهایی را فراهم کنند.

هوشنگ گودرزی - رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران 


چاپ