ایجاد تفکر سرمایه‌گذاری مستقل

یادداشت

این روزها شاهد آن هستیم که بازار سرمایه بسیار داغ‌تر از قبل شده و طیف‌های گسترده‌تری از قشرهای مختلف جامعه وارد این بازار شده‌اند.

شاید اگر کمی حافظه یاری کند به یاد بیاوریم که وقتی صحبت از پول و سرمایه و خرید فروش می‌شد بخشی از جامعه به‌دلیل نداشتن کسب‌وکار ثابت و کمی هم سودجویی بازارهایی برای خود تعریف می‌کردند تا با سودهای عجیب از این بازار نفع ببرند. برای مثال در دهه ۷۰ بازار سیمکارت بسیار داغ شده بود، یا بازار خودرو در همین دوران کنونی، بازار خرید و فروش ملک و بنگاه‌بازی و... در نهایت هم دیده می‌شد که با کمال تعجب عده‌ای از این بازار‌ها منفعت‌های بسیار کلانی می‌بردند. توجه به این نکته که در تمام این بازارهای ساختگی، چیزی به‌نام تولید و یا سرمایه‌گذاری به قصد تولید وجود ندارد. همین امر موجب شد این سرمایه‌گذاری‌های عمدتا کوتاه‌مدت، در بین مردم به‌نام «دلالی» شناخته شوند. اما به‌تازگی با رکود در سایر بازارها و تشویق دولتی‌ها به حضور گسترده مردم در بازار سهام، بخشی از این دلالی‌ها به بازار سهام هم وارد شده‌اند. اما نکته جالب‌تر این است که در بازارهای جهانی بورس در سراسر جهان از نخستین روزهای شکل گیری بازیگران کوتاه مدتی باعنوان «نوسان‌گیر» یا «سفته‌باز» شناخته می‌شدند. این دسته از بازیگران عموما بسیار حرفه‌ای هستند و برعکس «دلال»‌های بازارهای موازی مانند ارز و طلا، از سطح دانش به‌نسبت خوبی برخوردار هستند. اما به نظر می‌رسد تکرار خاطرات خوشی که دلال‌ها در سایر بازارهای کشور ما داشتند در بورس اوراق بهادار میسر نیست چراکه با توجه به حضور فعالان مجرب‌تر در بازار سرمایه کمی فضا برای این دست افراد سودجو چندان باز نیست.

نگارنده بعد از سال‌ها حضور در این بازار به این نتیجه رسیده که بهترین روش کسب بازده، ایجاد تفکر سرمایه‌گذاری مستقل و همه جانبه با قدرت صبر بسیار بالاست. به‌عنوان مثال، سهام شناور بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه، با یک اشاره مالکان عمده می‌تواند چند برابر شده و قیمت‌ها را چنان کاهش دهد که دارندگان خرد سهام با نگرانی‌های زیادی مواجه شوند. تنها با دانش و اطلاع از ذات این بازار است که می‌توان بر نگرانی‌های ناشی از افت‌های مقطعی غلبه کرد و به سود‌ها و بازدهی‌های بسیار خوب رسید. بنابراین به تمام مشتاقان این بازار که با نیت «شبه‌دلالی» اقدام به خرید سهام و فروش در کوتاه‌مدت و خروج کامل سرمایه با سود سرشار از این بازار کرده‌اند توصیه می‌شود پس از اتمام روند اصلاحی بازار، با تفکر سرمایه‌گذاری بلندمدت بار دیگر به این حوزه بازگردند و سرمایه‌گذاری را از سر بگیرند، چراکه بورس با بازارهای شناخته‌شده دیگر یک تفاوت بسیار بزرگ دارد و آن هم امکان متضرر شدن حتی تا نصف سرمایه در کوتاه‌مدت است.

مسعود میرزاباقری  - کارشناس بازارسرمایه

 

چاپ