اهمیت بومی‌سازی ماشین‌آلات معدنی

ماشین‌آلات و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید متناسب با ظرفیت معادن کشور باشند. امروز معادنی که ظرفیت پایینی دارند به ماشین‌آلاتی نیاز دارند که بتواند تولید آنها را در حد ساخت داخل تامین کند.


لازم است ماشین‌آلات و تجهیزات با ظرفیت بالاتری داشته باشیم، این در حالی است که متاسفانه توان آن را نداریم و به‌دلیل ضعف در استفاده از ماشین‌آلات نتوانسته‌ایم تولید گسترده‌ای داشته باشیم. ما در تامین ماشین‌آلات معدنی به خارج وابسته‌ایم و نیاز خود را از خارج تامین کرده‌ایم؛ به‌طور مثال در گذشته چندین بار وزارت صنعت، معدن و تجارت ماشین‌آلات معدنی را وارد کرده و در اختیار بهره‌برداران قرار داده که امروز باتوجه به گرانی ارز واردات کاهش یافته است.
متاسفانه ما در داخلی‌سازی و بومی‌سازی ماشین‌آلات بسیار ضعیف عمل کرده و برای ساخت دستگاه با ظرفیت بالا مثل لودر، بلدوزر و دامتراک توان کافی نداریم. البته در قطعات وضع بهتری داریم؛ به‌طور مثال در گذشته دستگاه سیم‌برش را وارد می‌کردیم، اما امروز توانسته‌ایم در راستای بومی‌سازی گام برداریم و با تکیه بر توان داخلی دستگاه برش را بسازیم. مسئله مهم توجه به راندمان و بهره‌وری است. با اینکه در زمینه فرآوری مواد معدنی توانسته‌ایم بخش عمده تجهیزات را در داخل تولید کنیم، لازم است برای اینکه بهره‌وری و راندمان عناصر و مواد معدنی را از مواد معدنی خام و سنگ‌های معدنی افزایش دهیم بر روش‌ها و تجهیزات نوین تکیه کنیم. متاسفانه در این زمینه مشکل زیادی داریم و شاهدیم که واحدهای فرآوری اغلب با ظرفیت و بهره‌وری پایین کار می‌کنند و دستگاه‌ها مستهلک شده و با فناوری نو و پیشرفته سازگاری ندارند. باور دارم به‌عنوان راهکار برای رشد توان داخل و بومی‌سازی باید به سرمایه‌گذاری خارجی توجه کرده و از دانش آنها بهره‌مند شویم. اگر بر سرمایه، دانش فنی و کارشناسان مربوطه تمرکز کنیم، می‌توانیم تولید را رونق دهیم و نیازهایمان را تامین کنیم. باید بر آموزش نیروهای داخلی ازسوی کارشناسان خارجی متمرکز شویم. در این بین دولت باید برنامه‌ریزی کرده و با کمک مالی و فراهم کردن شرایط واردات تجهیزات به رشد کشور کمک کند. در واقع دولت زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند تا بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه فعالیت کنند و بومی‌سازی را توسعه دهند.

عباسعلی ایروانی-مدیر کل دفتر نظارت امور معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت


چاپ