تهیه و تولید دغدغه‌مند مناطق کم‌برخوردار

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، بازوی اجرایی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران است. این شرکت وظیفه توسعه بخش معدن از اکتشاف تا فرآوری را برعهده دارد و توجه به معادن و رشد آنها جزو دغدغه‌های آن است.

طرح احیای معادن کوچک از جمله مواردی بود که این شرکت پیگیری کرد. ما می‌توانیم معادن کوچک را که ذخایر کمی دارند و نیازمند حمایت‌های دولتی هستند، بزرگ کرده و رشد دهیم. معادن کوچک نمی‌توانند واحدهای فرآوری احداث کنند چراکه چنین اقدامی اقتصادی نیست؛ بنابراین چندین معدن و ذخیره کوچک در شعاع مشخص با کمک دولت و سرمایه‌گذاران می‌توانند در کنار یکدیگر واحد فرآوری احداث کنند. گفتنی است چندین معدن از این طریق فعال شده‌اند و واحد فرآوری آنها ایجاد شده است. درباره اهمیت احیای معادن کوچک در مناطق کمتربرخوردار کشور باید گفت شرکت تهیه و تولید به استان‌های مرزی سفر و آنها را بررسی کرده است؛ به‌طور مثال این شرکت ۳ استان خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان را جزو اولویت‌های خود قرار داده است. سیستان و بلوچستان را در بحث اکتشاف مورد توجه قرار داده‌ایم. در آنجا اکتشافات اولیه انجام شده و باید کارهای تکمیلی انجام شود. در این منطقه از کشور آنومالی‌هایی وجود دارد که می‌تواند استان را از وضعیت فعلی خارج کند. جنوب کرمان نیز از نقاطی است که جزو مناطق محروم و اولویت‌های ما بوده است.

همچنین در استان خراسان جنوبی برای نخستین بار واحد فرآوری طلا را ازسوی بخش خصوصی راه‌اندازی کرده‌ایم؛ بنابراین تا امروز شرکت تهیه و تولید مواد معدنی توانسته ذخایر بسیار خوبی را در این استان‌ها شناسایی کند. در مناطق مختلف سعی کرده‌ایم از محلی‌ها کمک بگیریم تا شرکت‌های محلی رشد کنند. در کنار آن سعی کرده‌ایم از حضور جوان‌ها نیز بهره‌مند شویم تا تجربه کسب کنند. درباره کمک به بخش خصوصی و خصوصی‌سازی معادن در کشور باید گفت پول در دست بخش خصوصی است و این بخش بیشتر از همه نیازمند ارتباط و اعتماد است. شرکت تهیه و تولید برای اینکه اعتماد آنها را جلب کند، سعی کرده این بخش‌ها و تشکل‌ها را در کنار خود نگه دارد. هر جا لازم باشد دولت تعهدات خود را ارائه می‌دهد تا سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را کنار هم قرار دهد. شرکت تهیه و تولید با ایجاد بستر قانونی و انجام مزایده بدون هیچ شرایطی سعی کرده به رشد بخش خصوصی کمک کند. در این روند حوزه استخراج را به‌صورت بلندمدت در اختیارشان قرار داده و آنها نیز متعهد شده‌اند که دست به سرمایه‌گذاری بزنند. هر زمان که بخش خصوصی مطرح کند قصد ورود به بخش معدن را دارد، زمینه برای حضور و سرمایه‌گذاری آن فراهم می‌شود. به این ترتیب شرکت تهیه و تولید سعی می‌کند بسترسازی کرده و با برگزاری مزایده برای توسعه معادن کشور در مناطق کمتربرخوردار ورود و این نقش را با کمک بخش خصوصی بازی کند.


وجیه‌اله جعفری- مدیرعامل شرکت تهیه تولید مواد معدنی


چاپ