سایه سنگین ممنوعیت واردات

کمبود پیچ و مهره در بخش پیچ و مهره‌های ساختمانی هم محسوس و موجودی انبارها نیز رو به پایان است. کاری کرده‌اند که پیچ و مهره از این به بعد ممکن است به کالایی لوکس تبدیل شود.

ممنوعیت‌های وارداتی، شتاب بی‌سابقه‌ای گرفته است. روزی نیست که شاهد اعلام یک ممنوعیت جدید نباشیم.
 بدون شک باید از تولید داخل حمایت جدی و عملی کرد اما آیا ممنوعیت اقلامی که تولید داخل ندارند یا حجم تولید، تکافوی نیازبازار را نمی‌دهد منطقی است؟ تاثیرات این ممنوعیت‌ها اکنون دامن بخش پیچ و مهره را گرفته و واردات این محصولات حدود ۸ ماه است که ممنوع شده است. 
حالا همه فروشندگان از گرانی شدید انواع مختلف این کالا سخن می‌گویند و واضح است که تغییرات قیمتی این کالای مهم بر وضعیت همه صنایع کشور و البته قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت جلوی واردات و ثبت‌سفارش پیچ و مهره‌ها را گرفته است. 
از طرف دیگر تولیدکنندگان، بنا به دلایلی مثل نداشتن مفتول از ارائه پیچ و مهره به فروشندگان خودداری می‌کنند و به‌نظر می‌رسد مقصر این اتفاقات، وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد زیرا یا باید موجودی پیچ و مهره داخلی کافی باشد یا آنکه جلوی واردات گرفته نشود. ۵۰ هزار تن از نیاز ۱۰۰ هزار تنی پیچ و مهره مصرفی کشور وارداتی است.
 تنوع پیچ و مهره به حدی زیاد است که حتی بزرگ‌ترین تولیدکنندگان دنیا نیز واردات آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین ممنوعیت واردات چنین کالایی، غیرمنطقی است.
در واقع تولید داخلی بعضی پیچ و مهره‌ها اصلا به‌صرفه نیست که مثلا تولید پیچ و مهره عینک یا پیچ تیتانیوم که مصرف محدودی دارد از آن جمله است؛ با این حال متاسفانه به این واقعیت ساده توجه نشده، در حالی که می‌شد حداقل نظر فعالان بازار و اتحادیه‌ها را جویا شوند تا با تکیه بر اطلاعات درست، تصمیم‌گیری کنند.
نیاز بازار باید تامین شود و نمی‌توان منتظر ماند تا تولیدکنندگان داخلی، تمام نیاز بازار را در آینده تامین کنند. 
درحال‌حاضر کمبود پیچ و مهره به گرانی شدید این کالا منجر شده و این موضوع خرید و تهیه پیچ و مهره را برای فروشندگان بسیار سخت کرده، به‌طوری که آنها به‌زور می‌توانند ۱۰ کارتن از این کالا پیدا کنند.

فروشندگان قطعا به‌دنبال فروش بیشتر هستند و کمبودهای امروز تقصیر آنها نیست. امروز رقابت در بخش فروش پیچ، بسیار سنگین است و اصلا امکان گرانفروشی وجود ندارد.
 فروشنده زمانی مقصر است که حاشیه سودش بیشتر از نرخ مصوب و مشخص‌شده باشد اما پیچ و مهره‌ای که در راسته پیچ‌ومهره‌فروشان به فروش می‌رسد همگی برچسب قیمت دارند.
تنوع پیچ و مهره بسیار زیاد است و حدود ۷ هزار نوع از آن وجود دارد. امکان تولید بعضی پیچ‌ها مثل پیچ‌های استند استیل در داخل وجود ندارد و این نوع پیچ پیش از این از تایوان وارد می‌شد. 
وقتی واردات پیچ و مهره کاملا ممنوع می‌شود این نوع اقلام را چگونه باید تامین کرد؟ متاسفانه بدون کار کارشناسی، واردات را ممنوع کردند و هرگز از باتجربه‌های این حوزه سوال نشد که آیا امکان تولید فلان نوع پیچ و مهره در کشور وجود دارد یا نه؟ پیچ و مهره یک اسم کلی است اما واقعیت این است که با دنیایی گسترده و بسیار متنوع سروکار داریم.
وقتی به ما گفته می‌شود کل تولید باید به خودروسازان داده شود، فروشندگان چگونه می‌توانند نیاز بازار را تامین کنند؟ کمبود پیچ و مهره در بخش پیچ و مهره‌های ساختمانی هم محسوس و موجودی انبارها هم رو به پایان است و دست‌اندرکاران امر کاری کرده‌اند که ممکن است پیچ و مهره از این به بعد به کالایی لوکس تبدیل شود.


نورالدین مهری - رئیس اتحادیه فروشندگان پیچ و مهرهچاپ