فروش واقعی ضامن تداوم تولید

قیمت فولاد و محصولات فولادی طی ماه‌های گذشته صعودی گزارش شده است. بخش قابل‌توجهی از این رشد را باید ناشی از افزایش نرخ ارز دانست. کما اینکه در ماه‌های اخیر شاهد رشد قابل‌توجه نرخ ارز و به‌دنبال آن افزایش قیمت‌ها در بازار سکه، طلا، خودرو، مسکن و.... بودیم.

درواقع باید اقرار کرد که رشد یادشده به‌دلیل رشد نرخ دلار در برابر ریال و ترس مردم از بی‌ارزش شدن سرمایه‌هایشان ایجاد شده است. در چنین موقعیتی محصولات فولادی نیز در قالب کالایی سرمایه‌ای خرید و فروش شدند.
این رشد تقاضا برای محصولات فولادی، غیرمصرفی است. اما همین تقاضا زمینه رشد قیمت‌ها را فراهم کرد. این رشد قیمت به زنجیره پایانی خاتمه نیافت. در چنین شرایطی، تولیدکنندگان مواد اولیه و صاحبان محصولات نیمه‌نهایی نیز به تبع همین رشد، قیمت محصولات خود را بالا بردند. یعنی پای این تورم به مواد اولیه و صنایع بالادستی نیز کشیده شد. 
با رشد قابل‌توجه قیمت‌ها از تمایل تولیدکنندگان به صادرات کاسته شده است؛ چراکه قیمت فروش محصولات فولادی در بازار داخلی از نرخ صادراتی آنها پیشی گرفته است. اما میزان تولید فولاد در کشور ما به مراتب بیش از نیاز داخلی است و از آنجایی که صادرات رمز ماندگاری این صنعت و تداوم تولید آن است؛ بنابراین باید نرخ فروش در بازار داخلی با قیمت‌های صادراتی برابری کند. در غیر این صورت، واحدهای تولیدی در مسیر تعطیلی پیش می‌روند، چراکه این بازار بدون مصرف، مشتری همیشگی ندارد. 
برای پیش‌بینی بازار فولاد و محصولات وابسته به آن در ماه‌های آینده، روند قیمتی این محصولات بستگی شدیدی به جو روانی حاکم بر بازار و قیمت ارز دارد. درحال‌حاضر پیش‌بینی‌های متعددی درباره نرخ دلار وجود دارد. 
از یک‌سو صحبت‌هایی از رشد نرخ دلار تا ۳۰ هزار تومان می‌شود، اما از سوی دیگر، شایعاتی درباره توافق ایران با جامعه بین‌الملل و گشایش‌های اقتصادی مطرح است. درواقع روند بازار درحال‌حاضر در گرو شایعات است. هرکدام از شایعات به واقعیت نزدیک شود، هم مسیر بازار روشن می‌شود. 
فارغ از روند صعودی یا نزولی قیمت فولاد و محصولات فولادی، باید نرخ فروش این محصولات در بازار داخلی و خارجی برابری کند. 
خرید فولاد واقعی و مازاد تولید این محصولات در بازارهای بین‌المللی عرضه شود. در غیر این صورت، بسیاری از واحدهای تولیدکننده فولاد و محصولات وابسته به آن در بلندمدت ناچار به کاهش تولید و حتی تعدیل نیروی کار خود خواهند
 شد. 
محصولات نهایی نیز براساس قیمت شمش و با درنظر گرفتن هزینه تمام‌شده و سود منطقی روانه این بازار شود. در چنین شرایطی این چرخه اقتصادی به مسیر درست خود باز می‌گردد.


رضا جورابچی -  فعال صنعت فولاد


چاپ