جهش تولید با رویکرد صنایع کوچک

امروزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی در جای‌جای ایران اسلامی، بسترهایی مؤثر را از رهگذر استقرار صنایع کوچک برای جهش تولید فراهم آورده است. در عصر حاضر نقشِ صنایع کوچک، به‌واسطه بازخورد بسیار مثبت در عرصه اقتصاد، نقشی ممتاز و بی‌بدیل است.

صنایع کوچک با آورده کمتر نسبت به سایر صنایع، ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارد. این مهم زمانی قابلِ تامل است که بنا بر آمارهای رسمی، صنایع کوچک، سهمِ ۲۵ درصدی اشتغال و ۳۳ درصدی سرمایه‌گذاری را در کل اقتصاد جهان در اختیار دارد و در اقتصاد ایران نیز حدود ۹۶ درصد از واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور با ۵۰ درصد اشتغال، صنایع کوچک هستند. 

از سوی دیگر، ارزیابی‌ها در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان چهارمحال و بختیاری نیز حکایت از آن دارد که افزون بر ۹۵ درصد واحدهای محاط، در دایره صنایع کوچک قرار می‌گیرند که ۶۱ درصد سرمایه‌گذاری و ۶۴ درصد اشتغال را در کل شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان شامل می‌شود. این آمار مبین جایگاه بلامنازع صنایع کوچک در سطوح جهانی و ملّی است؛ واقعیتی که از منظر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز اهمیت و ۲۱ مرداد با عنوان روز حمایت از صنایع کوچک زینت یافت. شرکت شهرک‌های صنعتی استان چهارمحال و بختیاری، در پیروی از سیاست‌های کلانِ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و همگام با سایر شرکت‌های تابعه استانی در سراسر کشور، علاوه بر پاسداری از بسترهای بنیادینِ توسعه پایدار در وسعت این سرزمین، از هم‌رسانی راهبردهای گوناگون در افقِ توسعه اقتصادی با رویکرد تقویتِ صنایع کوچک حمایت می‌کند. شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با آگاهی از نقشِ کارآمدِ صنایع کوچک در افزایش نرخ رشد اقتصادی علاوه بر آماده‌سازی بسترهای سرمایه‌گذاری در قالب شهرک‌سازی، خدمات شایانی نیز به‌منظور تقویت مبانی صنایع کوچک و تسویق سرمایه در مسیر توسعه صنایع کوچک ارائه می‌کند. توسعه خوشه‌های صنعتی، کمک‌های فنی و اعتباری، راه‌اندازی مراکز خدمات فناوری و کسب‌وکار، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری، برگزاری دوره‌های آموزشی و استارت‌آپ، تورهای صنعتی، عارضه‌یابی واحدهای صنعتی و سایر خدمات متنوع و مرتبط، از جمله برنامه‌هایی است که شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری در سال‌های اخیر در راستای ایجاد و توسعه صنایع کوچک در این استان اجرا کرده است.

حمیدرضا فلاح- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری


چاپ